Bursa’nın Fuarcılık Kimliği Güçleniyor

Türkiye ekonomisinin üretim ve ihracatçı şehri Bursa, fuarcılıkta da marka kimliğini güçlendiriyor.

BursaTicaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile stratejik ortağı TÜYAP Bursa Fuarcılık, 2017 yılında 13 fuar organizasyonunda 722 bin iş profesyonelini ağırladı. BTSO’nun Ticari Safari Projesi ve TÜYAP’ın yurt dışı ofislerinin çalışmaları ile 2017 yılında yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 122 arttı.

Altıparmak Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, 2017 yılını Bursa iş dünyası olarak önemli başarılarla tamamladıklarını belirterek, “Ekonomiye en yüksek katkıları sağlamaya devam ederek, 2018 yılında da yeni rekorlar kıracağız. Üretimde, istihdamda ve ihracatta yakalamış olduğumuz yüksek performans, bu başarılarımızı daha da anlamlı hale getirdi” dedi.

Ekonomik kalkınma hedefleri doğrultusunda gerçekleştirdikleri 40’a yakın projenin bütün sektörleri harekete geçirdiğini ifade eden İsmail Kuş, stratejik ortakları TÜYAP ile birlikte Bursa’ya yeni bir fuarcılık vizyonu kazandırdıklarını belirtti. 2017 yılının fuarcılık çalışmaları açısından oldukça verimli geçtiğini kaydeden İsmail Kuş, “Yıl boyunca 13 fuar organizasyonu düzenledik. Bu fuarlara 1.800 firma katılım sağladı. Fuarlarımızı ziyaret edenlerin sayısı da 722 bin civarında oldu. 13 fuar programında TÜYAP ile birlikte yaklaşık 5.000 yabancı iş insanını Bursa’da ağırladık. Ur-Ge alım heyetlerini de dahil ettiğimizde 6 bin yabancı iş insanını Bursalı firmalarla buluşturmuş olduk” diye konuştu.

BTSO Ticari Safari Projesi kapsamında 4 yıl boyunca yaklaşık 14 bin 200 kişilik yabancı alım heyetini BTSO üyeleriyle bir araya getirdiklerini kaydeden İsmail Kuş, “Fuar organizasyonumuzla birlikte Ur-Ge ve Ticari Safari projelerimiz kapsamında da dünyanın dört bir yanından alım heyeti gruplarını sektörlerimizle aynı masada buluşturduk. Her geçen gün ivme kazanan projelerimiz sayesinde Bursa ekonomisi daha da güçleniyor. Yeni yılda da nitelikli fuarlarımızı düzenlemeye ve firmalarımızın ticaretine alım heyeti organizasyonlarıyla katkı sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

10-13 Ocak tarihleri arasında Junioshow Fuarı’nı gerçekleştireceklerini kaydeden İsmail Kuş, “10 bin metrekarelik alanda gerçekleştireceğimiz Junioshow kapsamında 350 yabancı iş adamını üyelerimizle buluşturacağız. Gerek Junioshow fuarımızın gerekse de 2018 yılı fuar ve alım heyeti organizasyonlarımızın firmalarımıza, sektörlerimize, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.