EPLF’nin Yıllık Toplantısı Salzburg’ta Gerçekleşti

Avrupa Laminat Parke Üreticileri Birliği EPLF üyeleri, geçtiğimiz günlerde Salzburg’ta gerçekleşen yıllık toplantıda, dünya pazarının durumu, 2014 Ahşap Zemin Zirvesi ve uluslararası standardizasyon konularına değindiler.

 

5 ve 6 Haziran, 2013 tarihlerinde, Kaindl firmasının davetiyle Salzburg yakınlarındaki Fuschlsee gölü bölgesinde toplanan Avrupa Laminat Parke Üreticileri Birliği EPLF üyeleri yıllık toplantılarını gerçekleştirdiler. Sel sebebiyle yaşanan birtakım talihsizliklere rağmen yaklaşık 70 üyenin hazır bulunduğu toplantılarda dünya pazarının durumu, 2014 Ahşap Zemin Zirvesi ve uluslararası standardizasyon konularına kadar farklı başlıklar tartışıldı. Toplantıda öncelikle, birliğin başkanı  Ludger Schindler, yeni üye olan ve MDF ve laminat parke üreten Çamsan Entegre Ağaç (Hendek-Sakarya, Türkiye) firmasını tebrik etti. EPLF’nin halihazırda 22 sıradan ve 23 ortak üyesi bulunuyor. Sıradan üyeler laminat parke üreticilerini kapsarken, ortak üyeler arasında tedarikçiler de yer alıyor.

 

Üyelerin toplantılarda tartıştığı ana konulardan biri de; Avrupa laminat parke sektöründeki ekonomik durum oldu. 2012 yılındaki olumlu gelişmelerin, genel halkın laminat parkeyi nasıl ve ne kadar iyi kabul ettiğinin bir kanıtı olduğuna dikkat çekildi. Bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırılınca, 2013 yılının 1. çeyreğindeki genel durum dengesini korumasına karşın, özel satış piyasalarında farklılıklar söz konusu olduğu belirtildi. Asya ve Güney Amerika için rakamlar artarken, Doğu Avrupa yine çok az bir artış olduğu, diğer yandan Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’daki durumunsa nispeten yüksek düzeyde sabit kaldığı ifade edildi. 2007 ve 2012 yılları arasında, laminat parke global satışı % 1,5 artarken, Avrupa’da % 4.4 düşüş olduğu da belirtildi.

 

2012 yılında, EPLF üyeleri tarafından belirtilen ki, Türkiye de dahildir bu rakamlara, Avrupa’da laminat parke üretim, pazar payı % 89 olurken, küresel rakam % 53 idi. Fakat rekabet daha fazlasına izin vermedi. Çin, bu yarışta rakiplerini yakaladı ve 2012 yılında ilk kez, % 27 ile önde giden Almanya’yı da geçerek, % 28’lik pazar payı ile en büyük bireysel üretici oldu. Mevcut durum göz önüne alındığında, EPLF ve pazar şirketleri tarafından sağlanan yoğun pazar geliştirme planları her zamankinden daha önemlidir. EPLF diğer yandan, Türkiye ve Rusya’daki pazarlara odaklanmaya devam ediyor. Türkiye şu anda küresel üretimin, % 8’ini oluştururken, Rusya da 2007 yılından bu yana olan üretimini iki katına çıkararak, 5% ‘e ulaşmıştır.  EPLF birliği içinde bugün üç Türk üreticisi de yer almaktadır.

 

EPLF ayrıca, kısaca LVT olarak bilinen “Lüks Vinil Karoları” alanındaki gelişmeleri de ilgilyle takip etmektedir. EPLF üyeleri, yeni ticaret örgütü MMFA (Çok katmanlı Modüler Döşeme Derneği), kurucu olarak yer aldılar. Bu anlamda, MMFA ile de  keyifli ve yapıcı işbirliğinin gelecekte de devamı umut edilmektedir.

 

Diğer yandan EPLF, 2014 yılında Hannover’daki Domotex fuarında gerçekleşecek olan ikinci Ahşap Parke Zirvesi hazırlıkları için de, fuar organizatörü Deutsche Messe AG ile birlikte çalışıyor. EPLF’nin “Teknoloji” çalışma grubu tarafından üstlenilen uluslararası standardizasyon projeleri de çeşitliliğini koruyor. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Theo Smet, bu çalışmaların en önemli sonuçlarını son birkaç içerisinde sundu. İyi ilerleme elastik, tekstil döşeme ve laminat zeminler için olan 14041 EN konusunda revize çalışmaları yapılmıştır. EN 13329, 14897 ve 15468 konularında da teknik ayrıntıların artık güncel olduğu belirtilmiştir.