Hodri meydan diyorum

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ürdün’ün Ankara Büyükelçisi Amjad Adailah’ı makamında kabul etti.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Eroğlu, ”Fatih Ormanı Tabiat Parkı’na ilişkin sözleşmenin iptaline ilişkin” soru üzerine şunları kaydetti:

”Bir defa Maslak 1453 Projesi ile oradaki Tabiat Parkı’nın hiçbir ilişkisi yok. Ancak biz daha önce biliyorsunuz tabiat parklarını oradaki temizlik, bakım, kontrol maksadıyla hizmet alımları için ihale ediyorduk. En yüksek fiyatı veren bir firma tarafından bundan 3-4 yıl önce ihaleyi kazanmış, bu şekilde bakımları, kontrolü, giriş ücretlerinin alınması ve bakanlığa onların verdiği kiralama bedelinin yatırılması işlemleri normal devam ediyordu. Ama bizim haberimiz olmadan hisselerini devretmişler Ağaoğlu firmasına. Dolayısıyla şartnamede de hissenin devri mümkün değil. Devredilmesi için bakanlıktan izin alması gerekiyor. İzin almadığı takdirde ilgili şartname gereğince feshedilmesi mümkün. Biz de sözleşmede, mukavelede yazılı bu gerekçeyle bu firmayla olan kiralama sözleşmesini iptal ettik. Meselenin özü bundan ibaret.”

Hiç kimse ormandan bir metrekare yer işgal edemez

”Gerekli izinler alındığı takdirde Ağaoğlu’na verilmesi gibi bir durum söz konusu mu” sorusunu ise Eroğlu, şöyle yanıtladı:

”Hayır, şimdi biz onu iptal ettik. Bir metrekare, bizim hükümetimiz döneminde, ormanlık alan işgal ettirilmemiştir. Yanan ormanlık alanlardan hiçbir yere tahsis yapılmamıştır. Bir yıl içinde yanan alanlar ağaçlandırılmaktadır. Varsa buyursunlar göstersinler. Bizim ormanlık alanlarla ilgili bir metrekare işgal ettirdiğimize dair iddia eden varsa buyursun ispat etsin. Hodri meydan diyorum. Dolayısıyla 75 milyon vatandaşımızın hakkını hukukunu en iyi şekilde koruyoruz, korumaya devam edeceğiz. Ne pahasına olursa olsun. Bu konuda da ben çok hassasım. Hiç kimse ormandan bir metrekare yer işgal edemez. Hatta şu anda biz ormanların yaklaşık 16 milyon hektarının, yüzde 70’inin Tapu Kadastro’dan tapusunu aldık.”