Orman işletmeleri ahşap paletçiler için uygun ölçüde üretime başladı

Orman Genel Müdürlüğü, ahşap palet üretiminde kullanılan ağaçları, sektörden gelen talepler doğrultusunda ölçülendirerek satışa sunma ve sanayi odunları ile kâğıtlık odunların ayrı istiflenmesi kararı aldı. Alınan karar sektör temsilcileri tarafından olumlu karşılandı.

Tüm EPAL Palet Üreticileri Kalite Derneği (TEPAL) Başkanı Cafer Özgen, Türkiye’de ihracatın ve üretimin artması ile birlikte ahşap paletlere olan talebin de arttığını söyledi. Özgen, bu talep ile doğru orantılı olarak ahşap palet üreticilerinin ağaç ihtiyacının da arttığına vurgu yaptı. Meselenin çözümü için hareket geçtiklerini aktaran Özgen, “Ham madde bulmakta zorlanınca, Ahşap Sanayicileri Derneği (ASAD) Başkanı Ayhan Kahraman, Tüm Ahşap Palet Üreticileri Derneği (TAPSİAD) Başkanı Akın Balcıoğlu ile birlikte yaşadığımız sıkıntıları Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’ya aktardık. Bakanımız Orman Genel Müdürlüğü yetkilerine talimat verdi” dedi.

Bu gelişme sonrasında, Orman Genel Müdürlüğü yetkileri ile toplantı yaptıklarını ve hammadde meselesini çözmek için teklif sunduklarını anlatan Cafer Özgen, “Orman Genel Müdürlüğü’nden işletmelerde satışa sunulan kabuklu kâğıtlık ürünlerin 1.25 metre uzunluğunda, kabuksuz kâğıtlık ürünlerinde 2,5 metre uzunluğunda olmasını istedik. Ayrıca böcek ve mantar meselesi yaşamamak içinde dikili kuru ağaçların kesilmesi ile elde edilen kâğıtlık ürünlerin sanayi ve kâğıtlık olarak ayrı istiflenmesini talep ettik” dedi.

Özgen, yapılan görüşmeler sonrasında Orman Genel Müdürlüğü’nün konuya olumlu yaklaşıp, orman işletmelerine ihalelerde satışa çıkarılan ürünlerin talep ettikleri ölçü ve standartlarda istiflenip buna göre satışa sunulması yönünde talimat yazısı gönderdiğini söyledi.

Hammadde konusunda yaşadıkları sıkıntının aşılması için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) bakanlık yetkilileri ile toplantı yaptıklarını da söyleyen Cafer Özgen, “Hepsine teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan düzenlemenin sektörde hammadde sıkıntısına kısmi çözüm getireceğine dikkat çeken Cafer Özgen, palet sektörüne sağlanan dikili ağaç tahsislerinin iptal edilmesinin önemli bir sıkıtı olduğuna vurgu yaptı. Özgen, “Ahşap palet sektörü staretejik öneme sahiptir. Dikili ağaç tahsislerimiz Or-Koop’un başvurusu sebebi ile Danıştay tarafından iptal edildi. Bu sorunun çözümü için yasal düzenleme gerekiyor. Orman Bakanlığımızın bu konuyu hızla ele alıp çözmesini bekliyoruz” dedi.

Hammadede fiyat istikrarı da önemli

Cafer Özgen en önemli hammaddeleri olan ağacın ihale ile satışa sunulduğunu ağaca olan talebin artması ile ihalelerde satış fiyatlarının birdenbire aşırı yükseldiğini de söyledi. Birden artan hammadde fiyatına rağmen satış fiyatlarını aynı hızla revize edemediklerine vurgu yapan Özgen, “Sektör olarak beklentimiz, en az 6 aylık sabit fiyat garantisidir. Biz alım taahhüdü veriyoruz. Satışa sunulan ürünlerin de sabit fiyat garantisi olmalı aksi halde sektörümüzde iflaslar oluyor. Bu konuda gereken düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz” diye konuştu.