Parası olmayana bütçe, fikir isteyene proje

Türkiye ekonomisinin yüzde 40’ını temsil eden İstanbul’da KOBİ’lerin rekabet gücünü artırmak için çalışan İSTKA, bugüne kadar 710 projeye, 407 milyon liralık bütçe kullandırdı. İstanbul Valisi ve İSTKA Başkanı Şahin “Sadece maddi kaynak aktarmıyoruz, proje de geliştiriyoruz” dedi.

Hızla değişen piyasa koşullarında, artık geleneksel yapılanma etkisini yitirirken, teknoloji odaklı yatırımlar yerel işletmelerin kalite, düşük fiyat ve hız koşullarına ayak uydurmalarını sağlayacak en dinamik aktör olarak öne çıkıyor. Yaklaşık 494 bin KOBİ’nin faaliyet gösterdiği İstanbul, sınai büyümeye ve ihracatın artmasına katkı sağlayan iller arasında başı çekiyor. 349 milyar dolarlık ekonomisiyle 130 ülkeyi geride bırakan İstanbul’un küresel rekabet gücünün daha da artırılması ticari oyuncuları kalkındırmaktan geçiyor. Uluslararası fırsatlar ışığında KOBİ’lere stratejik bir yol haritası çizmek için çalışmalarını sürdüren İstanbul Valisi Vasip Şahin ile şehrin ekonomik yapısına sundukları katkıları konuşmak üzere bir araya geldik. Aynı zamanda İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) Başkanlık görevini de yürüten Şahin, bugüne kadar 402’si ekonomik kalkınmaya, 308’i sosyal kalkınmaya yönelik 710 projeyi desteklediklerini belirterek, toplam 407 milyon liralık bütçe kullandıklarını söyledi.

PROJE DE GELİŞTİRİYORUZ

İlk desteğini 2010 yılında vermeye başlayan İSTKA’nın sadece maddi kaynak aktaran bir kurum olmadığının altını çizen Şahin “İhtiyacı tespit edip proje de geliştiriyoruz. Bize başvuran ve projeyi yürütecek kapasiteye sahip olduğunu gördüğümüz kuruluşları destekliyoruz. Pek çok aşamanın da içinde yer alıyoruz” dedi. Bu anlamda yaptıkları çalışmalara ilişkin somut örnekler de veren Şahin, İstanbul Teknik Üniversitesinde kurdukları Çelik Test ve Araştırma Merkezi (ÇETAM) ile sektöre küresel rekabet gücü kazandıracak bakanlık onaylı test ve AR-GE altyapısı geliştirdiklerini paylaştı.