Tekzen’den çocuk odaları için motivasyon arttırıcı öneriler

Türkiye’nin yerli sermayeli ve coğrafi olarak en yaygın markası Tekzen, çocuk odalarındaki dekoratif tercihlerin ve tasarımların motivayonu etkilediğine dikkat çekerek, ailelere pratik fikirler verdi. 

Tekzen, okul döneminin başlaması ile çocuklarının odalarını ve çalışma alanlarını düzenleyerek çocukların okul başarısına katkı sağlamak isteyen ailelere pratik fikirler sunuyor.

Tekzen’den ailelere çocuk odaları için 10 pratik fikir

1) Az alanda çok ve büyük işler başarmak için birden çok fonksiyonu üstlenen mobilyalar tercih edilmeli ve yerleşim planı yaparken ışık dolaşımını artırmak ve ferahlık hissi için zemini olabildiğince boş bırakılmalı.

2) Çalışma, okuma ve uyuma alanlarını gerektiğinde dönüştürülebilecek şekilde planlanmalı.

3)Çocuğunuzun odası için mobilya seçimi yaparken ihtiyaca uygun bir dolap ve bazalı bir yatak seçilmesi hem size hem çocuğunuza avantaj sağlar. Yatak seçiminde bazalı modellerin tercih edilmesi kıyafet ya da eşyalar için ekstra bir depolama alanı yaratır.

4)Düzenli bir çalışma ortamı yaratmak için fonksiyonel bir bilgisayar masası, çalışma koltuğu ve kitaplık tercih edilmelidir.

5)Çalışma bölümünün duvarları yoğun renkler yerine pastel tonlarda olmalı. Yeşil ve mavinin her tonu olabilir. Hiperaktif bir çocuğun odasında enerjik kırmızı rengi kullanılmamalıdır. Düşük motivasyonlular için kırmızı ve turuncu; uyku düzensizliği içinse mavinin kullanılabileceğini belirten araştırmalar mevcuttur.

6)İki veya daha fazla çocuklu evde paylaşılan bir oda tasarlamak gerekebilir. Çalışma, oyun ve uyku alanlarını belirlemek, depolama problemini çözmek ve aynı zamanda konforlu bir yaşam alanı oluşturmak için planlama yapmak gerekir.

7)Dar alanlarda ranzalı yataklar kullanılarak mekan dikey olarak genişletilebilir.

8)Küçük yaşta dikkat süresi daha kısa olduğu için konsantrasyon çabuk dağılır. Paylaşılan odada ders başarısı da etkilenir. Okula yeni başlayan çocukları motive etmek için sessiz bir ortam sağlanmalıdır. Çok çocuğun aynı odada çalışması gerekiyorsa en doğrusu farklı masalarda ve birbirlerini görmeyecek şekilde oturmaları olacaktır.

9)Genel aydınlatmada lambader tercih edilmeli. Loş ışık uyku düzenini, göz yorgunluğunu ve algı dağılmasını önler. Lambader, masa lambası ve abajurla desteklenebilir. Kitap okurken kitap okuma lambası kullanılabilir.

10)Dar, uzun kitaplıklar ve raf çözümleri küçük metrekareli odalar için akılcı olur. Aydınlık olması için beyaz tercih edebilirsiniz. Açık renk tonlarında kilim ve halılar ise zeminde de aydınlık hissi yaratarak etkiyi pekiştirir.

Okula dönüş sezonunda da birbirinden şık ve kullanışlı mobilyalar ve aydınlatmalar ile tüketicinin yanında olan Tekzen, cazip fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Tekzen’de tek kişilik Baza+Yatak+Başlık 749 TL, Bücürük Çocuk Koltuğu 189.90 TL, Çalışma Masası 170 TL, Led Masa Lambası 59.99 TL, Metal Ranza 349 TL, Ortopedik Yatak 249 TL, Kitaplık 240 TL fiyatları üzerinden satışa sunuluyor.

Çocuklarının yaşam alanlarını güzelleştirmek ve okul başarısını artırmak isteyen aileler kullanışlı, kaliteli, şık ve doğa dostu ürünleri Tekzen’de bulabilecek.