Uyumlu mükelleflere vergi indirimi

Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı ile İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) tarafından “Vergi Mevzuatında Son Değişiklikler ve Yeni Uygulamalar” konulu seminer düzenlendi. Oda meclis salonunda düzenlenen seminere İTSO yönetim kurulu Başkanı Metin Anıl, Bursa Vergi Dairesi Başkanı Nuri Karakaş, İnegöl Vergi Dairesi Müdürü Yalçın Ertaş ve çok sayıda işadamı katıldı. Metin Anıl, “Yeni vergi mevzuatı ile alakalı bir bilgilendirme turu başlatıldı ve ilk toplantı da İnegöl’de yapılıyor. İnegöl, diğer ilçelerden farklı bir yapıya, nüfusa, aktiviteye sahip bir ilçe. İnegöl hızla büyüyen, hızla sanayileşen, dış ve iç ticareti hızla artan, Türkiye’nin birçok ilinden daha faal bir ekonomik yapıya sahip bir ilçedir. Buna bağlı olarak vergi dairesiyle olan ilişkiler, vergi mevzuatlarıyla olan meselelerin en yoğun yaşandığı yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Geçtiğimiz yıl Odalar ve Borsalar Birliği’ne yaptığımız ziyarette İnegöl’e bir İhtisas Vergi Dairesi açılması gündeme geldi. Vergi veren bizler ile vergi alan vergi dairesi arasındaki işlemi hızlandırmak adına talebimiz var. Biz İnegöl Vergi Dairesi Müdürümüzden ve personelinden çok memnunuz. İl statüsündeki bir ilçede çalışıyorlar. Yaklaşık 1,2 milyar dolara varan dış ticaret, yoğun bir iç ticaretin olduğu, 13 bine yakın vergi mükellefinin bulunduğu bir ilçede iyi hizmet veriyorlar. Kendilerini tebrik ediyorum. Şöyle bir talebimiz var, Bursa’da yaklaşık 8-9 tane vergi dairesi var. İnegöl’de 300 bine yakın nüfusu ve 13 bin mükellefiyle devasa bir yerleşim yeridir. Hiç olmazsa 2 tane vergi dairemiz olsun. Bu 13 bin mükellefin işleri bir vergi dairesinde görülsün, diğer işler de diğer vergi dairesinde görülsün. Bu konuyla alakalı bize yardımcı olunacağını düşünüyorum. İnegöl’e bu hizmet kazandırılacaktır. Biz de oda olarak Ankara’da bu konuyla alakalı gerekli girişimleri yaparak ikinci vergi dairesinin İnegöl’de hizmet vermesini talep ediyoruz” dedi.

Bursa Vergi Dairesi Başkanı Nuri Karakaş ise, “Vergi Dairesi Başkanlığı olarak, 2015 yılı Nisan ayından itibaren uygulamaya çalıştığımız ve önem verdiğimiz iki konu var. İnsan kaynakları organizasyonumuzun olabildiği kadar daha iyi noktalara taşınmasıdır. Bu vesile ile İnegöl’de 30 ayrı arkadaşımıza vermeye çalıştığımız ufuk; güler yüzlü çalışmak ve vatandaşa karşı samimi olmaktır. İkinci olarak İnegöl’de yeni bir binaya sahip olmak istiyoruz. İnsanımızın, personelimizin çalışma şartlarının iyi olmasını önemsiyoruz. Bundan dolayı Bursa’da ciddi bir dönüşüm içerisindeyiz. Bursa tarihine yakışır, nüfusuna yakışır bir kampus kazandıracağız. Yeni nesil arkadaşlarımızın eğitimlerini ve kendilerini geliştirmelerini önemsiyoruz. İnsan kaynakları organizasyonumuza biraz daha katkı sağlamaya gayret edeceğiz. İnegöl’ün talebi geçmişten bugüne gündemimizde olan konudur. Saha uygulamalarını, vatandaş beklentisi, hizmet kalitesini, çalışma istatistiklerini ölçüyoruz. İnegöl bu konuda önemli bir yere sahip. Hiçbir imalat sıfır hatalı olmaz. Bizim açımızdan inovatif bir anlayışla kaliteyi artırmak en önemli hedefimizdir. Yüzde 0 imalat dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Bunun makul seviyelerde kalması lazım” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir Uzmanı Necibe Cincioğlu ve Gelir Uzmanı Yardımcısı Mete Rençper tarafından vergi mevzuatındaki son değişikliklerini anlatıldı.

Necibe Cincioğlu, “Vergide gönüllü uyumu arttırmak için 2018 yılından itibaren uygulamaya dâhil edilen yeni müesseselerde yüzde 5 vergi indirimi, defter beyan sistemi, izaha davet ile muhtasar ve prim hizmet beyannamesi kolaylığı sağlanacak. Vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı. Vergiye uyumlu, ticari, zirai veya mesleki faaliyeti sebebiyle gelir vergisi, finans ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösteren, sigorta ve reasürans şirketleri, emeklilik şirketleri ve emeklilik yatırım fonları hariç olmak üzere kurumlar vergisi, mükellefleri vergi indiriminden yararlanacaktır” dedi.