“81 İlde 81 Orman” Projesi

"81 İlde 81 Orman" Projesi
"81 İlde 81 Orman" Projesi

Türkiye İş Bankası tarafından “81 İlde 81 Orman” projesi kapsamında Osmaniye’de oluşturulan 80. Orman’ın ilk ağacı Vali Celalettin Cerrah tarafından dikildi.

Düziçi ilçesinin Elbeyli köyünde kurulan 80. Orman’ın ağaç dikim töreninde konuşan Türkiye İş Bankası Osmaniye Şube Müdürü Turgut Küçük, Türkiye İş Bankası’nın çevre konusunda toplumsal bilinç oluşturmak ve ülkemizin doğal varlıklarının korunmasına katkıda bulunmak amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile TEMA Vakfı işbirliğinde başlatılan “81 İlde 81 Orman” projesinde 4 yılı geride bıraktıklarını söyledi. Küçük, “Projemizin bitiminde 3 bin futbol sahası büyüklüğündeki bir alana 2 milyondan fazla fidan dikmiş olacağız. Proje ile aynı zamanda çocuklarda ve gençlerde çevre bilincinin oluşturulmasına katkı sağlamayı da hedefliyoruz. Ayrıca çocuklarımız bugün diktikleri fidanlar sayesinde daha güzel bir dünyada yaşama fırsatı yakalayacaklardır” dedi.

Vali Celalettin Cerrah ise “81 İlde 81 Orman” projesinin 80. ormanının Osmaniye’de kurulmasından mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ve TEMA Vakfımız, ülkemizdeki orman alanlarının artırılması için önemli projeler geliştiriyorlar. Bu projelere, son 5 yıldır Türkiye İş Bankası’nın katılması da ağaçlandırma ve ormanların geliştirilmesi açısından ülkemizi daha iyi bir duruma getirecektir. Bunda emeği geçen Orman ve Su İşleri Bakanlığımıza, Orman İşletme Müdürlüğümüze, TEMA Vakfı ve Türkiye İş Bankası yetkililerine teşekkür ediyorum. Bunun yanında ağaçlandırmaya Osmaniye Valiliği olarak çok önem veriyoruz. Önümüzdeki günlerde Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’ne 25 Bin ağaç dikeceğiz. İllerin arasında yüzölçümüne göre orman arazisinin en fazla olduğu illerden biri olan Osmaniye’miz, önümüzdeki günlerde çok daha fazla ormanlık alana kavuşacaktır” diye konuştu.

Vali Cerrah, ağaç dikilmesi kadar dikilen ağaçların bakımının da önemli olduğunu vurgulayarak, “Ağaçlarımızın bakımı ve korunmasında hepimize görevler düşmektedir. Çevre hepimize lazım. Bu nedenle hepimiz ağaçlarımızı, ormanlarımızı korumak zorundayız” dedi.

Konuşmaların ardından Türkiye İş Bankası’nın 80. ormanının ilk ağacı Vali Celalettin Cerrah tarafından dikildi.

30 bin ağacın dikileceği 80. Orman fidan dikim törenine Vali Yardımcısı Halit Deveci, Düziçi Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hakan Özkan, Düziçi Belediye Başkanı Ökkeş Namlı, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, Türkiye İş Bankası çalışanları, TEMA gönüllüleri ve Çitli Harun Reşit İlköğretim Okulu öğrencileri katıldı.