Avrupa’da ve Amerika’da Yükselen Değer : LVT

 

 

Zemin döşeme endüstrisinin son trendlerinden LVT (Lüks Vinil Karo) en hızlı büyüyen pazar segmenti olmaya devam ediyor. 2014 yılının son verilerine göre, özellikle İsviçre başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde, LVT en çok tüketilen ürün olarak dikkat çekiyor. LVT’yi daha yakından tanımak ve ne olduğunu anlamak için ürünle ilgili ufak bir araştırma yaptık.

 

LVT (Lüks Vinil Karo), lüks vinil karo (LVT) ve lüks vinil plakalar (LVP) adlı iki zemin döşemeyi de içeren esnek bir döşeme türüdür. LVT, bir karo ürüne derinlik ve gerçeklik kazandıran üç boyutlu baskı teknolojisini, yüksek performanslı sağlamlığı getiriyor.  Ahşap veya seramik karoya göre daha az kalıcı zemin seçeneği sunan LVT böylece daha kısa sürelerde oda tasarımını değiştirmeyi sağlıyor.  LVT, Ekim 2006 yılındaki tanıtımıyla, vinil döşemenin yeniden icadını gerçekleştirdi ve zeminle ilgili bilgili ve sahipleri için de alternatif bir ürün olmayı başardı.

 

Lüks vinil döşeme iki biçimde olabiliyor. Ya taş taklidi şeklinde (traverten, mermer vs.) ya da ahşap taklidiyle (tik, akçaağaç, meşe, ceviz ve çam) ürün sunuyor. Geleneksel vinil döşeme, bazen doğal malzemeleri taklit ederken bazen de düz veya desenli modelleriyle dikkat çekiyor.

lvt2

Şekil ve boyutlarına gelince, geleneksel levha vinil döşeme, oda genişliklerine göre şekillendirilebiliyor ve uzunluk veya genişliği buna göre ayarlanabilir kılıyor. Genel olarak vinil karolar 12″x12″ veya 16″x16″ kare şekillerden oluşuyor. LVT ise genellikle masif ahşabı taklit ettiğinden, piyasaya tahta plakalar şekillerinde sunuluyor. Bu anlamda LVT ve laminat parke aynı deniliyor. Boyutları değişebiliyor, ancak genel fikir, uzun ve dar oldukları yönünde.

lvt5

Herhangi bir ahşap görünümlü LFV’nin tümü vinildendir. Ancak taş görünümlü LVF’lerde bazen taş kompozisyonlar söz konusudur. Katmanlar konusundaysa, ne kadar kalın olursa daha iyidir. Son katman genellikle UV ışınlarına karşına Uretan tabakayla kaplanmış ağır bir filmden oluşur ki böylece ürünün lekelere ve çizilmeye karşı direnci arttırılır.

lvt3

Uzmanlar LVT’yi uygularken laminat gibi düşünmeyi öneriyorlar. Öncelikle, vinil olduğunu unutmamak gerekiyor. Vinil ürün uyum sağlayacağı sabit oda ısısına ihtiyaç duyar. Soğukta daralır, sıcakta genişler. Yaşam koşullarının dengede olması gereklidir. Eğer koşullarda sürekli bir değişim söz konusuysa, ürün de aynı şekilde etkilenir. Diğer bir konuda insanlar gevşek döşeme zeminlerinin herşeyin üzerine uygun olabileceğini düşünüyor olmasıdır.  Gerçekte durum farklıdır. Bu tip zemin döşemeler için alt tabanda daha fazla hazırlık gereklidir. LVT döşerken sesin azaltılması için de seçenekler vardır. Yüzen uygulamalar için, çoğu tedarikçilerde, LVT altında kullanım için uygun ses azaltan özellikli membran ürünü bulunmaktadır.

lvt4