Çamur tutmaz döşemeler: Çok Katmanlı Modüler Zemin

 

Çok katmanlı modüler zeminlerin (MMF) temizlenmesi kolaydır ve bu nedenle de aileler için, hele de evcil hayvan besleyenler için çok uygundur. Sağlık için hijyenin şart olduğu durumlar, alerji hastaları da bu ürünlerin temizlikle ilgili değerli özelliklerinden yararlanabilirler. Kreşler, okullar, hastaneler ve doktor muayenehaneleri gibi hijyen gerektiren ticari sektörde de AB sertifikalı MMF zemin kaplamaları (EN 16511:2014) tercih sebebidir.

Woman in bathrobe preparing bath
Woman in bathrobe preparing bath

Bir ev, bir müzeden farklı olarak hayat dolu ve yaşayan bir mekandır. Kimi zaman çocukların doğum günü partileri, kimi zaman Şampiyonluk Ligi maçları izlemek için, dostlar ve akrabalarla bir araya gelindiğinde yapılan kutlamalarla zeminlerinizin kirlenmesi de kaçınılmazdır. Pencerelerin açılmasıyla birlikte gelen toz ve günlük kullanımdan doğan kirlerin eklenmesi, hele bir de evcil hayvan besliyorsanız olabilecek ekstra tüy ve pisliklerle, mikro-organizmalarla çevirili bir mekanda yaşamınızı sürdürürsünüz. İşte bu yüzden yeni bir ev veya renovasyon projesinde doğru zemini seçebilmek için ilk sormanız gereken bakımının ve temizliğinin nasıl olacağı yönündedir.

 

Çok katmanlı modüler zemin kaplamaları son derece hijyeniktir. MMF zeminin pürüzsüz, yüksek kaliteli yüzeyleri onları, çizilmeye ve aşınmaya dayanıklı hale getirir ve patentli tıklama kilit sistemi yardımıyla birbirine sıkıca oturan sağlam bağlantılı seçenektirler. İşte bu nedenle, bu modern zemin kaplamaları, sadece günlük kullanımda sağlam ve dayanıklı değil, aynı zamanda, uzun vadede temiz kalabilen yapıdadırlar ve bakımları kolaydır. İçerden veya dışardan hiç bir kir bu yüzeylerin içine işleme ve kirler, süpürme veya vakum yoluyla, ya da nemli silme yöntemiyle kolaylıkla çıkarılabilir. Zaman zaman temizleme suyuna çevre dostu bir zemin temizleyici eklenmesi tavsiye edilir ki bunlar da günümüzde, perakendecilerde kolaylıkla bulunabilecek ürünlerdir.Bu özel temizlik maddelerinden çok az kullanmak yeterlidir. Böylece sadece çevreyi korumakla kalmaz aynı zamanda aile bütçenize de katkıda bulunmuş olursunuz.

 

Çevre ve sürdürülebilirlik konularında giderek artan ilgi sayesinde, modüler katmanlı zeminler için kullanılan üretim teknolojisi açısından ön plana çıkmaktadır ve geri dönüşümlü biyo-bazlı materyallere dayanan ürün yelpazeleri oranı buna göre artmaktadır. Yenilikçi modüler katmanlı sistemler çözümleri ıslak odalar içindir ya da geleneksel sıcak su ile yerden ısıtma zemine uygundur. Suya dayanıklı olmaları sebebiyle yalnızca mutfak ve banyolar değil, muayenehaneler gibi ticari sektörlerce de aranan bir zemin döşeme türüdür.