Çevre İle Uyum İçinde Aydınlatma

HLT firması tarafından önerilen aydınlatma ürünleri profesyonellikleri kadar yeni nesil enerji tasarrufu teknolojilerinin de en son örneklerini temsil ediyorlar. Doğal olarak yeşil ürünler daha düşük enerji faturaları anlamına geliyor. Son teknolojiye dayalı aydınlatma kullanan herkes de, gezegenimizin küresel korunmasında rol alıyor. Verimsiz ışık kaynaklarını daha yeşil alternatifleriyle değiştirmek, enerji tüketimi, karbon emisyonları ve bütün çevre üzerinde doğrudan etki yaratırken,  aydınlatma da kalite ve verimlilik anlamında gelişiyor.

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir uluslaraarası fuarda, ürünlerini sergileyen HLT firması, aydınlatma ürünlerinin tasarım ve teşhirini yeni web portalı HLT.pl ile uyumlu olarak yaptı. Portalda belirlenen 3 ana grup gibi, Ev Dekoru, İş Dekoru ve Teknik Dekor ile aynı şekilde uyumla ve iç mimarinin de evin dört bir köşesi olan; mutfak, oturma odası, yatak odası ve banyo alanlarıyla aynı şekilde sundu. Portalda da tüm bu alanlar, grafikler ve çeşitli kontrol sistmeleriyle birlikte sunuluyor. HLT’nin sunumunu yaptığı diğer ürünleri arasında vintage tarzında LED aynalar, farklı dekoratif efektlerle özel aynalar, 3boyutlu LED klip, LED raflar ve LED profiler gibi yenilikçi parçalar da yer alıyordu. Firmanın standından ayrıca, ziyaretçilerin gönüllü olarak denemekten çekinmedikleri çok sayıda medikal sunum araçları da bulundu. Kurulduğu günden bu yana aydınlatmanın çevreyle uyum içinde olması gerektiğini savunan HLT firması bu konudaki tavsiyelerini de her fırsatta dile getiriyor. İşte ORSİAD olarak firmaya bu konuda en çok sorulan iki soru ve cevabını sizlerle paylaşıyoruz:

IMG_1050

Yıpranmış CFL ve LED ampüllerini ne yapmalı?

Bu ampuller karmaşık elektronik sistemlerini içeren ve normal ev atıklarla birlikte atılmaması gereken ürünlerdir. Genellikle dünya çapında, bir çarpı işaretli çöp simgesi, bu gerçeği bizlere hatırlatmaktadır. Güvenli bir çevre için, bu atıkların mutlaka ve mutlaka elektronik cihazlar toplayan noktalara bırakılması gerekmektedir. Çok basit ve mutlaka yapılması gereken bir uyarıdır.

IMG_1231

Eğer bir kompakt fluoresan lamba kırılırsa ne yapmalı?

Çoğu LED ampüller ve evde kullanılan diğer ışık kaynaklarının aksine, kompakt floresan lambalar cıva içerir. Bu yüzden floresan lamba kırılması halinde, mutlaka odayı havalandırın, ardından nemli bir bezle kırık parçaları toplayın. Ayrıca kırık lambanın kalıntıları ile cilt temasını önlemek de çok önemlidir. Lamba kalıntılarından kurtulmak için elektrikli süpürgeyi kesinlikle kullanmayın.