Çin Ahşap Mobilya Sanayi Nereye Gidiyor?

Araştırma şirketi Companiesandmarkets.com tarafından yayınlanan bir rapora göre, Çin ahşap mobilya sektöründe 2018 yılına kadar % 52 oranında büyüme beklendiği belirtildi. Rapor 2012 yılında, Çin’in imalat sektörünün genel gelirlerinin % 59’unun ahşap mobilya sanayinden geldiğini ifade ediyor. İtalya’yı da geride bırakan mobilya ihracatıyla birlikte, Çin’in imalat sektörü son 10 yıldaki büyümesiyle dikkat çekiyor.

Ancak raporda ifade edilen bir başka gerçek de, bu etkileyici yükseliş eğilimine rağmen, sektörün kar gelirinin % 5,8’lik ortalamasıyla düşük kalması. Bu karlılık rakamlarındaki sebeplerden biri de, hammadde fiyatlarının yüksekliğine karşın Çin mobilyalarının düşük fiyatları olarak açıklanıyor. Ancak bu durum, ilerleyen yıllarda iç talebin artması ve Çin nüfusunun daha yüksek kazanç elde etmesiyle değişebilir. Şu anda, Çin mobilya ihracatı tüm sektörün cirosunun yaklaşık % 20 oranında bir paya sahip ki, bu rakam da aslında 2008 yılında kaydedilen % 28,2’lik orandan düşük. Yine de araştırma raporuna göre görünen o ki, önümüzdeki yıllarda sanayinin, yıllık % 8,8 ortalama ile artması ve 2018 yılına kadar US $ 96,3 milyar ciro elde etmesi bekleniyor.

Çin Ahşap Mobilya Pazarı’nın 2013 ve 2017 yılları arasındaki durum ve geleceğini kapsayan bir başka ilginç rapor da, Reportbuyer.com tarafından yayınlandı. Raporu yayınlayan şirkete göre, tüketiciler artık sadece ahşap mobilya görünümüne dikkat etmek yerine, malzemesine daha çok dikkat ediyorlar. Birçok yeni ürün, özgün tasarım ve yüksek kaliteli hammadde ile tüketicileri çekmeye çalışıyor. Ahşap malzeme her zaman temizlik, tazelik ve rahatlık hisleri yaratmasıyla, çoğu tüketicinin tercih sebebi.

Raporun rakamlarına göre, 2012 yılında, 239 milyon üniteye ulaşan Çin ahşap mobilya üretimi, yıllık bazda % 2.14’lük bir düşüş yaşadı. Bölgeden bölgeye değişmekle birlikte, Shandong’taki % 1,93’lük düşüşle açıklanan rakamlar 63.829.900 üniteyi bulurken, Çin genel toplam üretiminin % 26.71’ini temsil ediyordu. Bunu takiben ve sırasıyla Guangdong, Zhejiang ve Fujian;  % 19.85, % 9.79 ve % 8.81’luk oranlarıyla genel üretimi oluşturdular. Raporda açıklanan rakamlara göre, Çin’in ahşap mobilya sektöründe küme etkisi aşikardır.

 

Genel olarak Çin’in ahşap mobilya sanayi 2007 ve 2012 yılları arasında hızla artmış ve ortalama %28.24 oranında büyüme kaydetmiştir. Huidian Araştırması, Çin’in ahşap mobilya endüstrisinin 2017 yılı itibariyle, 1.3396 trilyon Çin Yuanı Reminbi’ye ulaşacağını öngörmektedir .

cin-bayragi