DOMOTEX 2013’ün Öne Çıkan Eseri: FLOORING DELUXE

Başarıyla gerçekleşen DOMOTEX 2012’nin ardından halı ve yer döşemelerine yönelik lider fuarın organizatörleri, etkinliği daha da geniş bir uluslararası platforma taşımak için kolları sıvadı. DOMOTEX 2013’e katılacak olan 60 ülkeden yaklaşık 1400 şirket, 12-15 Ocak 2013 tarihleri arasında en yeni koleksiyonlarını tanıtmanın yanı sıra 80’i aşkın ülkeden ziyaretçiye kapılarını açacak.

Zemin sektöründe yılın en büyük olaylarından biri kabul edilen ve 12-15 Ocak, 2013 tarihlerinde, Almanya’nın Hannover şehrinde gerçekleşecek olan DOMOTEX fuarı büyük merakla bekleniyor. 60 ülkeden yaklaşık 1.400 şirket, halı ve zemin kaplamaları için büyük önem taşıyan bu fuarda ürünlerini sergileyecek. DOMOTEX 2013’e, 80’den fazla ülkeden yaklaşık 40.000 profesyonel ziyaretçi gelmesi bekleniyor. Deutsche Messe Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Jochen Köckler fuar hakkında konuşurken “Yalnızca Hannover’de düzenlenen DOMOTEX küresel yer döşemeleri sektörünün arz ve talep boyutunu böylesine kusursuzca bir araya getiriyor”, diyor ve devam ediyor: “Sektör her yıl yeni trendler, tasarımlar ve koleksiyonlarla karşımıza çıkıyor; Hannover ise bunları çok daha geniş bir uluslararası kitleyle tanıştıran ilk durak. İşte DOMOTEX, halı ve yer döşemeleri sektöründeki herkesin takviminde bu yüzden çok önemli bir tarih.”

Ev ve ofis kullanımına yönelik yüksek kalitede yer döşemelerine gösterilen ilgi hızla artıyor. Yer döşemeleri, iç tasarımın önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu nedenle alıcılar modern tasarımlar ve üstün kaliteyi bir araya getiren çözümler arayışında. Köckler bunu şöyle açıklıyor: “DOMOTEX 2013’ün ana teması uluslararası yer döşemeleri pazarındaki önemli bir trende ışık tutan Flooring Deluxe. Yani, DOMOTEX 2013 tasarım, kalite ve benzersizliğin kusursuzca bir araya geldiği ürünleri aydınlatacak.” %90’ı zemin döşeme alıcıları, karar alıcılar, mimarlar, iç mimarlar ve ilgili zanaat mensuplarından oluşan DOMOTEX ziyaretçileri, her yıl fuardan en yeni ürünler, yükselişteki trendler ve dünyanın dört bir yanından müşteriler hakkında bilgi sahibi olarak ayrılıyor.

Flooring Deluxe üstün kalite tekstil yer döşemeleri, parkeler ve laminat yer döşemeleri için en doğru adres. Tema, iki özel bölümden oluşacak: tekstil yer döşemeleri 6., parke ve laminat döşemeleri 9. salonda yer alacak. Köckler Flooring Deluxe’e ilham veren konsepti de şöyle açıklıyor: “Flooring Deluxe’ün ele aldığı temalar, DOMOTEX’in her yerinde vurgulanacak; böylece ziyaretçiler hem daha fazla ilgi hem de heyecan duyacak“. Lider firmaların stantları, Flooring Deluxe’ün merkezinde özel bir sunum ile yer alacaklar. Canlı sunumlar, görsel ürün enstalasyonları ve konuşma programı için alanlar da oluşturulacak. Böylece ziyaretçiler ile zanaatkarlardan mimarlara ve iç mimarlara kadar herkesin bilgi ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına cevap verecek geniş kapsamlı bir fuara imza atılacak.

Konsept Odaları: Yer döşemelerini yeni boyutlara taşımak

Bir dizi bölmede yer alacak özel ürün enstalasyonlarına ev sahipliği yapacak konsept odaları, Flooring Deluxe’ün kalbinde yer alıyor. Bu odaların yenilikçi ve modüler formatı, yer döşemelerinin büyük rol oynadığı görsel konseptleri ve oda tasarımlarını mükemmel bir şekilde sergiliyor.  Oda ister bütünsel veya orijinal bir tasarım, ister ticari bir dekorasyon, isterse özel unsurlara sahip materyallere veya alışılmadık bir enstalasyona bürünmüş olsun… Konsept Odalarında merceğe alınan ürün ne olursa olsun ziyaretçilerin bu odaları keşfetmekten hem büyük bir keyif hem de büyük bir ilham alacağı ortada. Ekranlar ise yer döşemelerinin sayısız ortamda yarattığı özel etkileri ziyaretçilerle paylaşmayı amaçlıyor.

Konsept Odaları, dünyanın lider aktörlerine DOMOTEX’te en özel ürünleri için maksimum ilgiyi çekme şansını veriyor. Artık endüstrinin liderleri, üstün kalite ve cazibeyi bir araya getiren ürünlerle hedef kitlelerinin gözlerini kamaştıracak çok özel bir ortama sahip. Ziyaretçiler de üstün kalite sınıfında alıcıya çıkarılan en son ve en iyi ürünleri tanıma ve katılan imalatçıların temsil ettiği sayısız felsefeye, stile ve kültürel etkiye tanıklık etme şansını Flooring Deluxe’te yaşayacak. Konsept Odaları ise tekstil yer döşemeleri, parke ve laminat üreticilerinin öne çıkan ürünleriyle enstalasyonları için çarpıcı bir ortam. Nitekim Köckler de böyle düşünüyor: “Sektörden aldığımız olumlu tepkiler bizi sevindirdi. Çoğu şirket harekete geçip, kendilerine ait bir Konsept Odası oluşturmak için bize ulaştı bile.”

Flooring Deluxe’ün merkezinde bir forum alanı, çeşitli dinlenme ve ikram alanları olacak. Fuarın son günü bir kapanış partisiyle tamamlanacak. Forum alanında düzenlenecek konuşmalar ve paneller ürün tasarımı, ürün sunumu ve showroom tasarımı gibi kilit konuları ele alacak. Burada da, merkezde yer alan, özel bir ikram salonu yer alacak.

Stefan Diez: Kreatif stant konseptlerine imza atıyor
DOMOTEX 2013 için Flooring Deluxe’ü tasarlamaya kendini adayan kişi ünlü Alman tasarımcı Stefan Diez. Hem yenilikçi hem de modern tasarımları, materyaller ve son teknolojiler üzerinde yapılan kapsamlı araştırmalardan güç alıyor. Flooring Deluxe konseptinin geliştirilmesinde de bu yaklaşımdan yararlanıldı. Nitekim bu yaklaşım, DOMOTEX’te ürünlerini sergileyen üst düzey imalatçıların imzasını taşıyan üstün kalitede ürünlerin tüm detaylarıyla kavrandığını gözler önüne seriyor.

1971 yılında Freising, Bavyera’da doğan Stefan Diez, dolap tasarımı alanında çıraklığını tamamladıktan sonra Stuttgart Sanat Akademisi’nde endüstriyel tasarım eğitimi aldı. 1996’dan 2002’ye kadar Stuttgart’ta Richard Sapper’ın, daha sonra Münih’te Konstantin Grcic’in asistanı olarak çalıştı. Ocak 2003’te kendi stüdyosunu açan Diez, ürün ve sergi tasarımında uzman hale geldi. Müşteri portföyünde Authentics, e15, Rosenthal, Schönbuch, Thonet ve Wilkhahn yer almaktadır. Stefan Diez, Karlsruhe Tasarım Üniversitesi Ürün Tasarımı bölümünde profesör olarak dersler vermektedir.