Dünyanın En Büyük Mobilya Fuarlarından Biri: Furniture China

Dünyanın En Büyük Mobilya Fuarlarından Biri: Furniture China
Dünyanın En Büyük Mobilya Fuarlarından Biri: Furniture China

“Mobilya sektöründe tüm dünyadan 3.000 firmanın katılımcı olduğu Furniture China 2012 (Mobilya Çin 2012), 11-15 Eylül tarihleri arasında Şangay’da gerçekleşiyor.”

Mobilya sektöründe dünyanın en iddialı fuarlarından biri olan Furniture China, bu yıldan itibaren alıcıların taleplerini karşılamak amacıyla, beş gün süreyle Çin’in Şangay merkezinde düzenleniyor. Toplam 750.000 m²’lik bir alanda gerçekleşecek olan fuarda, mobilya ürünlerinin tüm çeşitleri ve malzemeleri, kategorilerine göre üç ana mekanda sergileniyor. Bu kategoriler dahilinde ev ve ofis mobilyaları, mutfak ve dolapları Şangay Yeni Uluslararası Fuar Merkezi (SNIEC) ve JSWB Global Ev Dekorasyon Merkezi’nde sergilenirken, ağaç işleme makineleri ve hammaddeleri Şangay Dünya Fuar ve Kongre Merkezi (SWEECC) alanında yer alacaklar.

Furniture China, yurtiçi ve yurtdışı mobilya sanayinin gelişiminde oynadığı önemli rolle birlikte her yıl kalitesini arttırarak, yenilikçi fikirler sunmaya da devam ediyor. Bu anlamda bu yılki üç vurguya dikkat çekiyor; fuardaki pavyonlar, tasarım ve konferanslar. Fuara önemli Çin mobilya işletmelerinin yanı sıra, aralarında Fransız, İtalyan, İspanyol, Portekiz, Belçika, Endonezya, Filipinler, Malezya ve Singapur pavyonlarının da bulunduğu 170 ülkeden katılımcı bulunuyor. Fuarın bu anlamda gitgide büyüyen önemi de dikkat çekici. Dünyada mobilya sektöründe yer alan çok sayıda şirket artık bu fuarı  sadece Çin ve Asya pazarında yayılmak için değil, diğer kıtalardaki ülkelerin pazarlarında da etkin olmak için değerlendiriyor. Her zaman popüler olan tasarım konusu, mobilya sektöründe de önemli bir rol oynuyor. Üretici firmalar mobilya ürünlerini daha çekici ve kullanımı rahat yapma peşindeler. İşte bu noktada bu yılki fuar, iki alanını özellikle tasarım konusuna ayırmış bulunuyor; Shanghai New International Expo Centre (SNIEC) bölümündeki Hall W5 (Tasarım Salonu) ve Shanghai World Expo Exhibition & Convention Center (SWEECC) bölümündeki DoD ( Tasarımcıların Tasarımı) alanları yeni yetenekleri keşfetmek, forumlara ve tanıtımlara katılmak için fırsatlar sunuyor.

Fuar çerçevesinde göze çarpan önemli olaylardan biri de 11 Eylül’de Kerry Hotel Pudong’ta gerçekleşecek olan 2012 Dünya Mobilya Zirvesi.
Çin Ulusal Mobilya Birliği ve Shanghai UBM Sinoexpo Int’l Exhibition Co. Ltd ile Uluslararası Mobilya İttifakı Yayınları (IAFP) tarafından organize edilen zirvenin tartışma başlığı da “Global Finansal Kriz Sonrası Dünya Mobilya Endüstrisi Üzerindeki Etkiler”. Fuar ve bu zirvenin dünya genelinde mobilya sektöründe olumlu gelişmeler yaratacağı belirtiliyor.