EPLF : Alman Laminat Parke Üreticilerine Noel Sürprizi

Türk Hükümeti Anti-damping Soruşturması Başlatıyor

Avrupa Laminat Parke Üreticileri Birliği EPLF, yayınladığı basın bildirgesiyle Türk hükümetinin Alman laminat parke üreticileri hakkında başlattığı anti damping soruşturmasını tatsız bir Noel sürprizi olarak değerlendirdi. Resmi Gazete’nin 18.Aralık.2013 tarihli sayısında yayınlanan soruşturma haberini üyeleri tarafından öğrendiğini açıklayan EPLF yetkilileri prosedürün üyelerinin lehlerine sonuçlanması için gereken çabayı göstereceklerini belirttiler.

Konuyla ilgili EPLF tarafından yapılan açıklama şu şekildedir; “Bu girişimle Almanya menşeli laminat parke hedeflenmektedir. Alman üreticilerden, konuyla ilgili kanıt olabilecek her türlü bilgiyi, kapsamlı bir anketi cevaplamak kaydıyla ve 24 Ocak 2014 tarihine dek Türk yetkililerine ulaştırmaları istenmektedir. Almanya’daki şirketlerin yıllık kapanışlarını yapma tarihlerinin Noel ile 6 Ocak arasından gerçekleşmesi sebebiyle, Alman üyelerini temsil eden EPLF, Türkiye Ekonomi Bakanlığı ile hemen bağlantı kurarak son teslim tarihinde bir uzatma talep etmiştir. Aynı zamanda AB Ticaret Komisyon Üyesi, Karel De Gucht  ve Almanya Federal Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı da konuyla ilgili bilgilendirilmişlerdir. EPLF, Türk hükümetinin bu girişiminin, devam eden AB ve Türkiye görüşmeleriyle bağlantılı keyif kaçıran bir durum olup olmadığını değerlendirecek pozisyonda değildir. “

EPLF Genel Müdürü Peter H. Meyer ise durumu ihtiyatlı bir şekilde yorumlayarak şu açıklamayı yaptı; “Avrupa içinde serbest ticaret akışının sağlanması adına, henüz AB üyesi olmasa da Türkiye ile yeni gelişmekte olan ve uygun olmayan ticari engellerin kaldırılması için gereken her türlü çabayı yasal çerçeve dahilinde göstereceğiz. Aynı zamanda Türk üyelerimizin çıkarlarını ve Türkiye’nin bir satış pazarı olarak yükselen önemini aklımızda bulundurmalıyız. Umuyoruz ki, fiyat dampingiyle ilgili hiç bir nesnel kanıt ortaya çıkmayacaktır.”