Farklı Bir Tasarım: Birlikte Yaşayan Nesneler

Günümüz mobilya tasarımları farklılıklarıyla bizleri, insan ve nesneler arasındaki ilişkiyi yeniden düşünmeye davet ediyor. İşte tasarımcı Xiang Guan imzalı “Symbiotik Nesneler”, insanların masa ve sandalyeler gibi günlük nesnelerle olan ilişkilerini yansıtmayı amaçlarken, bu ilişkiyi yeniden gözden geçirmeye de teşvik ediyor.

Kullanacak kişinin tasarımı tamamlamasını gerektiren bir masa, sandalye ve lambasıyla “Symbiotik Nesneler”, ürün ve mobilya tasarımının ilişkisel özelliğini araştırıyor. Central Saint Martins mezunu Xiang Guan tarafından tasarlanan Symbiotic Objects koleksiyonu, kullanıcıları, onları çevreleyen nesnelerle olan ilişkilerini yeniden yapılandırmaya teşvik ediyor. Küresel çevre krizinin sebebi olan hızlı tüketimin yanı sıra “eskime” kavramlarını inceleyen tasarımcı, insanların belirli günlük anlarda nesnelerle etkileşimlerinde nasıl bir yöntem izleyebileceklerini gözler önüne sergilemek istemiş.

 

Tasarım gerek yapımıyla gerekse deneyimlenme şekliyle tüketiciye şu soruyu sorar: Günlük nesnelerle simbiyotik bir ilişkiniz varsa ne olur? Nesnelerle birlikte yaşam söz konusu olduğunda, günlük nesnelerin anlamı da derinleşmeye başlar. Nesneleri hızla tüketmek yerine onlarla daha anlamlı bir bağ kurabilir, daha uzun süre ve iyi kullanım gerçekleştirebiliriz. Ve böylece sürdürülebilir bir dünya ruhu içinde gereksiz atıkları ortadan kaldırabiliriz.

Orjinal adıyla “Symbiotic Objects” tasarımı, destek olmadan ayakta duramayan bir masa ve sandalye ile kask biçiminde başa bir şapka gibi giyildiğinde yanan bir lambayı kapsıyor. Bu lamba yalnızca bir kullanıcıya bağlıyken yanıyor. Tasarımcıya göre, bu ekler kişinin daha iyi bir duruş sergilemesine ve dolasıyla sağlığına da fayda sağlıyor.

Xiang Guan, Londra’daki Central Saint Martins’de Endüstriyel Tasarım master programı için bu çalışmayı yapmış ve ardından okulun derece programında sunuşunu gerçekleştirmiş.
Kullanımı deneyimleyen ziyaretçiler ortak yorumlarında “beklenenden daha rahat kullandıklarını” ifade etmişler. Guan’ın bu tasarımı önümüzdeki günlerde evlerimizde farklı bir akım yaratacağa benziyor.https://vimeo.com/225274528

 

<iframe src=”https://player.vimeo.com/video/225274528″ width=”640″ height=”360″ frameborder=”0″ webkitallowfullscreen mozallowfullscreen allowfullscreen></iframe>