İstikbal Yeni Logosunun Lansmanını Gerçekleştirdi

Boydak Holding CEO’su ve İstikbal Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Boydak:

“2023’te dünyanın ilk üç üreticisi arasına gireceğiz, yeni logomuz tüm paydaşlarımıza bu iddiamızı hatırlatacak

 5.6 milyar TL’lik toplam cirosunun yaklaşık yüzde 57’sini mobilyadan elde eden Boydak Holding, mobilya grubundaki köklü markası İstikbal’de hedef büyüttü. Halen yurtdışında 60 ülkedeki 300 münhasır mağaza ve tüm Türkiye’ye yayılmış 750’yi aşkın mağazası ile tüketiciye ulaşan İstikbal, düzenlediği bir basın toplantısıyla grubun Cumhuriyet’in 100. yılı hedefleri doğrultusunda yeni dönem stratejisini ve programını kamuoyuna duyurdu. 57 yıllık geçmişi olan İstikbal’in ‘dünya haritasındaki her ülke tüketicisinin erişebileceği, dünyanın ilk üç mobilya üreticisinden biri’ olması için çalışacaklarını belirten Boydak Holding CEO’su ve İstikbal Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Boydak, “Son 15 yılda bugün dile getirdiğimiz hedefler için çok ciddi mesafe aldık, altyapımızı sağlamlaştırdık, uluslararası yatırım tecrübesi kazandık. Bugünden itibaren artık daha somut bir şekilde bu hedefleri dile getirebiliyoruz. Küresel ligdeki hedeflediğimiz yere yeni logomuzla gideceğiz. Yeni logomuzdaki üç dalga boyu bir yandan ergonomi, estetik ve erişilebilirliği simgelerken bir yandan da ilk üç hedefimizi bize hatırlatıyor’’ dedi.       

 

Türkiye’nin lider mobilya markası İstikbal, Cumhuriyet’in 100. yılı hedefleri doğrultusunda yeni dönem stratejilerini, programını ve bu hedefler doğrultusunda bir dünya markası olmak için çıktığı yolda değiştirdiği logosunu düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaştı. 28 Haziran 2013 tarihinde Çırağan Sarayı’nda düzenlenen toplantı Boydak Holding CEO’su ve İstikbal Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Boydak, Boydak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Boydak ve Boydak Holding Mobilya Grubu Pazarlama Koordinatörü Bilal Uyanık’ın katılımıyla gerçekleşti.

Memduh Boydak: “8 sektörde 41 şirketle yolumuza devam ediyoruz, lokomotif sektörümüz mobilya”

5.6 milyar TL’lik toplam cirosunun yaklaşık yüzde 57’sini mobilyadan elde eden Boydak Holding, en köklü mobilya markası İstikbal’de hedef büyüttü. Halen yurtdışında 60 ülkedeki 300 münhasır mağazası ve tüm Türkiye’ye yayılmış 750’yi aşkın mağazası ile tüketiciye ulaşan İstikbal, grubun Cumhuriyet’in 100. yılı hedefleri doğrultusunda yeni dönem stratejisini ve programını revize etti. 57 yıllık geçmişi olan İstikbal’in Boydak Holding Mobilya Grubu içinde lokomotif bir marka olduğunu belirten Boydak Holding CEO’su ve İstikbal Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Boydak, “Boydak Holding bugün lokomotif sektörümüz olarak tanımladığımız mobilyanın yanı sıra tekstil, kimya, pazarlama, demir-çelik, lojistik, enerji ve bilişim olmak üzere toplam 8 sektörde 41 şirketle faaliyetlerini sürdürüyor. 2012 yılını 5.6 milyar TL’lik toplam ciro ile tamamladık. Yurt geneline yayılan 2 bini aşkın bayimiz, 13 bini aşkın çalışanımız ile 1957 yılında başlayan sanayi ve yatırım yolculuğuna devam ediyoruz. Boydak Holding, bir yandan yeni girdiği her sektörde yepyeni başarılara koşarken, diğer yandan en tecrübeli olduğu mobilya alanında oluşturduğu lider markalarla yurtiçinde ve yurtdışında her yıl milyonlarca tüketiciye doğrudan ulaşmanın gururunu yaşıyor” diye konuştu.

“İstikbal, Türkiye’nin mobilya ihracatının dörtte birini tek başına gerçekleştiriyor… Türkiye’de yüzde 30 pazar payı ile lider, dünyanın ilk 10 üreticisi arasında”

Boydak Holding’in istikrarlı büyümesini sürdüren bir yapıya sahip olduğunu, İstikbal’in de bu büyük yapı içinde daima önde koşarak bugün artık dünyanın en büyük 10 mobilya üreticisinden biri haline geldiğini belirten Memduh Boydak, şöyle devam etti: “İstikbal markamız; 1990’lı yıllarda başlayan markalaşma süreci ile birlikte çok ciddi yatırımlarla bugün mobilya sektörünün uzak ara lider markası konumuna yerleşti ve bu liderliğini artan rekabet ortamına rağmen her geçen gün pekiştirdi.” İstikbal’in yaklaşık 1 milyon metrekarelik üretim alanı ile dünyanın en büyük entegre tesislerinden birine sahip olduğunu vurgulayan Boydak, “İstikbal, halen yurtdışında 60 ülkede 300 münhasır mağaza ve 5 binden fazla noktada, yurtiçinde ise 750 kurumsal mağaza ile ürünlerini tüketiciye ulaştırıyor. Türkiye‘de kendi sektöründe yaklaşık yüzde 30’luk pazar payıyla açık ara lider konumunda. Dünyanın en büyük 10 mobilya üreticisinden biri olan İstikbal, 2012 yılında 150 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştı. İstikbal, Türkiye’nin toplam bitmiş ev mobilyası ihracatının dörtte birini tek başına gerçekleştiriyor” diye konuştu.

“Sadece 2012 yılında 416 tescilli ürün geliştirdik, yenilikçilik en büyük gücümüz” 

Son 15 yılda gelecek hedefleri için çok ciddi mesafe kat ettiklerini, altyapılarını sağlamlaştırdıklarını, somut adımlarla bu hedeflere ilerlediklerini belirten Memduh Boydak, İstikbal’in mobilya sektöründeki başarılarının ve açık ara liderliğinin arkasındaki en önemli unsurlardan birinin, yenilikçi yapısı olduğunu vurguladı. Boydak “İstikbal markamızın tüm ürün gamında sadece 2012 yılında geliştirdiği tescilli ürün sayısı 416. Gururla ifade etmeliyim ki; İstikbal bu yenilikçi yönü ile, Ar-Ge’ye ve tasarıma ayırdığı bütçe ve yaptığı teknolojik yatırımlarla sektörüne vizyon katmaya, sektörün kurumsallaşmasına, sektöre ilham kaynağı olmaya ve sektörün canlı kalmasına, yurtdışına açılmasına büyük katkı sağlamaktadır” dedi.

“Hedefimiz 2023 yılında dünyanın en büyük ilk 3 mobilya üreticisinden biri olmak”

“Cumhuriyetimizin 100. yıl hedefleri doğrultusunda, ekonomideki istikrar ve pozitif beklentiler iş dünyası oyuncularına pek çok kapı açarken, aynı zamanda birçok sorumluluk da yüklüyor. Küresel ekonomik ortamda daha geniş coğrafyalarda rekabet etmek, ülkemize daha çok katma değer yaratmak gerçeğiyle karşı karşıyayız” diyen Memduh Boydak, bu rekabette başarının en önemli unsurlarından birinin markalaşmak olduğunu söyledi. Bu çerçevede, Türkiye’nin belirlediği 2023 hedefleri doğrultusunda; İstikbal markası ile ilgili hedefler belirlediklerini ifade eden Memduh Boydak, bu hedefler hakkında şu bilgileri verdi: “Sanayi Bakanlığı tahmini verilerine göre; 2023 yılında Türkiye’de mobilya sektörünün 18.5 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Mevcut pazar payımız, tecrübemiz, kurumsal ve teknolojik altyapımızı dikkate alarak; şu anda yüzde 30 düzeyinde olan toplam pazar payımızı, 2023’te daha yukarı seviyelere taşımayı ve sektördeki lider pozisyonumuzu daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Aynı tarihte bitmiş ev mobilyasında toplam ihracatımızın ise 400 milyon dolar seviyesine ulaşmasını bekliyoruz. Bu yapı içinde dünyada 100’den fazla ülkede 750’den fazla mağaza ile tüm dünya tüketicilerine ürün sunan bir marka oluşturmak ve böylece dünyanın en büyük ilk üç mobilya üreticisinden biri olmayı hedeflemekteyiz.

“Yeni logomuzdaki üç dalga, dünyadaki ilk üç hedefimizi çalışanımıza, iş ortağımıza ve mağazadan içeri giren her tüketiciye hatırlatacak”

Küresel marka liginde hedefledikleri yere yeni logoları ile ilerleyeceklerini söyleyen Memduh Boydak, İstikbal’in yeni logosundaki üç dalga boyunun bir yandan ergonomi, estetik ve erişilebilirliği simgelerken diğer yandan da İstikbal’in ilk 3 hedefini çalışanlara, iş ortaklarına ve mağazadan içeri giren her tüketiciye yani tüm paydaşlara hatırlatacağını belirtti. İstikbal’in uzun yıllar öncesinden başlayarak oluşturduğu güçlü ihracat ağı sayesinde Avrupa, ABD ve Ortadoğu’da etkin bir konum elde ettiğinin altını çizen Boydak, şöyle devam etti: “Bu konumumuzu önümüzdeki dönemde de korumaya ve güçlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca ilk örneklerini Rusya, Ukrayna ve Irak’ta ortaya koyduğumuz, bölgesel pazarlarda yerinde üretim yapmak yönündeki stratejimizi de geliştirerek uygulamayı sürdüreceğiz. 2010 yılından beri devam eden yurtdışı üretim tecrübelerimiz ve derin üretim bilgimiz, 57 yıldır sektördeki güçlü finansal yapımız, uzman insan kaynağımız, yakın coğrafyadaki güçlü marka algımız, uluslararası pazarda fırsatları değerlendirmek ve en büyük üç üreticiden biri olmak hedefimizi destekleyecek en önemli avantajımızdır.”

Türkiye’nin sosyal ve kültürel etkileşim alanı içerisinde yer alan İran, Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesinin İstikbal’in büyümesine hız verecek bölgeler olmaya devam edeceğini açıklayan Boydak, Türkiye’de uzun yıllardır başarı ile uyguladıkları mağazacılık sistemini yurt dışında yaygınlaştırarak sağlam temeller üzerine oturtma gayretlerini daha da artıracaklarını söyledi. Boydak, “Nitelikli mağazalarla, her geçen gün hizmet kalitesini artıran ve tüketiciye yaşanılır mekânlar sunan bir hizmet anlayışıyla yolumuza devam edeceğiz ve bütün bu yetkinliklerimiz, inanıyoruz ki bizi 2023 yılında mobilyada dünyanın en büyük üç üretici markasından biri olma hedefimize taşıyacak” diye konuştu.

Bilal Uyanık: “Değişim için bütçemiz 50 milyon TL”

Toplantıda İstikbal’in yeni logosunun tasarım ve uygulama süreçleri hakkında bilgi veren Boydak Holding Mobilya Grubu Pazarlama Koordinatörü Bilal Uyanık, tüketicinin ihtiyaçlarına en iyi ve en doğru şekilde cevap verebilmek için sürekli bir değişim içinde olduklarını ifade etti. ‘Her ev güzeldir’sloganı ile, markanın yeni büyüme hedefleri paralelinde yepyeni bir logo ve kurumsal kimlik oluşturduklarını söyleyen Uyanık,

Yeni İstikbal logosunun Türkiye’de ve dünyada pek çok saygın markaya yeniden can veren, çağın değişen ihtiyaçlarına göre logoları adeta yeniden canlandıran New York menşeili  Chermayeff & Geismar Grubu’nun imzasını taşıdığını açıkladı. Yeni logonun tasarlanması ve sahadaki tüm uygulaması için yaklaşık 50 milyon TL’lik bütçe ayırdıklarını belirten Bilal Uyanık, şöyle devam etti: “Eylül ayı sonuna kadar ana arterlerdeki büyük metrekareli tüm mağazalarımızı yenilemeyi hedefliyoruz. Yıl sonuna kadar toplam 400 mağazada mağaza içi dekorasyon değişiklikleri de dahil olmak üzere, yeni kurumsal kimlik çalışmalarının tamamlanmasını planlıyoruz. Bu logo değişikliği 750’den fazla bayisi, 5 bine yakın satış noktası,300 ü aşkın yurtdışı mağazası, çalışanları ve alışveriş yapan tüm tüketiciler düşünüldüğünde çok geniş bir kitleyi yakından ilgilendiren bir yenilik. Bu marka tam 57 yıldır insanların evinden içeri giren, onların yaşam alanlarına anlam ve değer katan bir marka. Her geçen yıl büyüyen, Türkiye’de ve dünyada daha fazla tüketiciye ulaşan bu markanın büyüme yolculuğunda, yenilenen logomuzla çok daha heyecanla, çok daha azimle, tüketicimize çok daha fazla yakınlaşarak yer alacağız.”