JUNO KAPI SİS. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ

İnsanlar ne ile karşılaşacaklarını asla bilemezler. Bazen küçük bir ayrıntı hayat kurtarırken, bize küçük gibi gelen ihmallerin de çok kötü sonuçlara neden olduğunu ne yazık ki görmekteyiz. Evimizin rahat ortamında otururken, kötü şeyleri kimse düşünmek istemez mesela yangın son derece korkutucu ve kötü sonuçları olan bir olay olmasına rağmen, bu durumu aklımıza bile getirmek istemeyiz. Kaçış planı her zaman hazır olmalı ki bazen olumsuz bir duruma düştüğümüzde bu plan bizi kurtarabilmelidir. Binalarda zorunlu olan yangın merdiveni ve yangın kapısı, insanların bir an önce oraya ulaşmaları halinde hayat kurtaran en önemli yol olmaktadır.

Yangınlarda ölümlerin ya da yaralanmaların büyük bir kısmının karbon monoksit gazı yüzünden olduğunu bilmeyen yoktur. Eğer insanlar bu gaza maruz kalırlar ise çok kısa süre içinde zehirlenip, büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalırlar. Eğer yangının bizim dairemizde değil ise oradan hemen uzaklaşmak tek yol olacaktır. Eğer yangın bizim evimizde ve kontrol altına alınamayacak bir durumda ise o zaman da yapacağımız şey, mümkün olduğu kadar herkese haber verip, bir an evvel yangın kapısı ve yangın merdivenlerine ulaşmak yolu ile binayı terk etmek olmalıdır. Bu hayat kurtaran kapının açık bir şekilde işaretli olması da olay anında kolayca görünmesini sağlarken, bu sayede hayat kurtaran bir yol olmasını sağlamaktadır.

Toplumun temel yapısını en yakından etkileyen unsur olarak eğitimi söylemek mümkündür. Vatandaşlık hizmeti konusunda belli bir olgunluğa ulaşması bekleyen öğrenciler, yangın konusunda da bilgilendirilirken, başta yangın kapısı olmak üzere tüm yangına müdahale unsurları hakkında gerekli bilgiyi okulda almaktadırlar. Yine de ebeveynlerin, çocuklarını bu konuda detaylı bir şekilde bilgilendirmesi çok önemli bir gereklilik olarak görünüp, asla ihmale gelmeyecek bir konudur.

  • Address: İkitelli O.S.B. Atatürk Cd. No:206 Çelik Törün Endüstri Merkezi 34306 Başakşehir / İstanbul
  • E-mail: [email protected]
  • Telefon: +90 212 555 11 00
  • Fax: +90 212 486 0 656
  • www.junodoor.com