Mobilyanın oscarları CNR EXPO’da sahiplerini buldu

‘Televizyonsuz TV keyfi’

İSMOB Fuarı’nın gözdesi oldu

 

CNR Holding ve Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER)işbirliğinde düzenlenen ‘İSMOB 2015 Tasarım Yarışması’nda fuara katılan mobilya markaları tasarımlarını yarıştırdı. Yemek odası, oturma grubu, genç odası, yatak odası, aksesuar ve en iyi stant kategorilerinde yarışan 162 tasarımdan 16’sı ödüllendirildi.

 

Tasarım yarışmasına katılan ödüllü tasarımlar, fuar alanında sergileniyor. Ürünlerin arasında en ilgi çekicileri ise TV’siz projeksiyonlu ünite ve 300 yıllık ceviz ağacından üretilen masa oldu.

 

 

Dünya liginde ilk 5’e girmek ve rakip İtalya’nın önüne geçmek isteyen mobilyacılar, ‘İSMOB 2015 Tasarım Yarışması’nda bir araya geldiler. Sektörün birlik platformu olan İstanbul Mobilya Fuarı kapsamında, MOSDER ve İstanbul Fuarcılık işbirliğinde 9 yıldır düzenlenen yarışmada üretici firmalar, tasarım konusundaki başarılarını tescillediler.

FOTO-1

CNR EXPO Yeşilköy’de 1 Şubat 2015 tarihine kadar açık kalacak İSMOB Fuarı’na katılan 500 firmadan 69’u, 162 proje ile yarışmaya başvuruda bulundu. Birbirinden cesur, yenilikçi, modern, avangard, neo klasik tasarımların yarıştığı ‘İSMOB 2015 Tasarım Yarışması’ 6 kategoride düzenlendi. Yemek odası, oturma grubu, genç odası, yatak odası ve aksesuar kategorilerinde yarışmanın birinci, ikinci ve üçüncüleri seçilirken, en iyi stant tasarımı kategorisinde sadece 1 proje seçilerek, ödüllendirildi.

FOTO-2

Yarışmada birincilik ödülü alan tasarımları ise şöyle: Oturma grubu kategorisinde Alfemo, ‘Motto Luxus oturuma grubu, Yemek odası kategorisinde Mobi, ‘Rosa Yemek Odası’ tasarımı, genç odası kategorisinde Çilek Mobilya, ‘First Class Genç Odası’ tasarımı, yatak odası kategorisinde Macitler, ‘Pera Yatak odası’ tasarımı, Aksesuar kategorisinde Alfemo ‘Motto Luxüs Ürünü’ ve en iyi stant tasarımı Yataş, ‘Enza Home’.

FOTO-4

Sinema keyfi evlere taşınıyor

Fuar alanında sergilenen ödüllü tasarımlar katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Alfemo’nun üretimi olan ‘Yaşam Ünitesi’ adını verdiği projeksiyonlu TV ünitesi ezberleri bozdu. Klasik TV ünitesininden farklı olarak ünite, TV ile değil de projeksiyon ile tamamlanmış. Yakın mesafeden büyük ve net görüntü veren projeksiyon ile sinema keyfi evlere taşınacak. Türkiye’de ilk kez projeksiyon mantığının kullanımı ile üretilen tasarımın fiyatı ise 9 bin TL değerinde.

FOTO-5

Yerli ceviz ağacından 30 bin liralık masa

İSMOB Fuarı’nda sergilenen ödüllü 300 yıllık yerli ceviz ağacından üretilen masa da büyük ilgi gördü. Ozze firması tarafından tasarlanan masa, toplantılarda, restoranlarda kullanılmak üzere tasarlanmış. Türkiye’de ilk kez bu kadar yaşlı bir ceviz ağacından üretilen 6 metre boyunda tasarlanan masanın değeri ise 30 bin TL.

FOTO-3