Modüler Bina Geleceği: Karbon-pozitif Prefabrik Ev

Avustralya’nın Melbourne şehri merkezi bugünlerde çok özel bir evi ağırlıyor. ArchiBlox mimarlık şirketi tarafından üretilen bu özel ev dünyanın ilk karbon-pozitif prefabrik evi olarak adlandırılırken, modüler binanın da geleceği şeklinde örnek gösteriliyor. Daha fazla enerji üretmek için tasarlanmış olan Karbon Pozitif Evi (CPH), günümüz yaşam koşullarından bizi özgür bırakırken, toplum için de önemli katkılar yapmak için yaratılmıştır.

Gelişmiş ve yenilikçi tasarım hassasiyetleri ve yeni teknolojiler aracılığıyla oluşturulan CPH bina, kendi bünyesinde daha fazla enerji üreterek çevreye duyarlılığını gözler önüne sererken, sürdürülebilir mimari adına da olumlu bir örnek teşkil ediyor. Bu karbon pozitif prefabril ev, Avustralyalı Mimarlık ve İnşaat endüstrilerinde ileri ve devrimci bir adım olarak gösteriliyor.

ArchiBlox sofistike prefabrikasyon ile sürdürülebilir modüler tasarımı çok iyi birleştirebilen bir firma. Bu kendine yeten karbon pozitif prefabrik evde de, zeminden tavana çift camlı cephe ve pasif tasarım stratejilerini kullanarak güneşten en yüksek kazancı sağlayacak şekilde tasarım gerçekleştirmişler. Ev, mekanik ısıtma ve soğutmaya ihtiyaç duymuyor çünkü doğal havalandırmalı. Yalıtım için yeşil bir çatısı bulunuyor. Ayrıca evdeki enerji tasarruflu aletleri, yağmur suyu geri dönüşümünden yararlanacak şekilde tasarlanmış.

kitchen

ArchiBlox tasarımlarını, Richmond Studio’da gerçekleştiriyor ve tüm proje sürecindeki tasarım, inşa ve teslimat 12-28 hafta arasında gerçekleşiyor.

Karbon-pozitif prefabrik ev tasarım özellikleri:

inside

Zeminde Serinletici Tüpler: Soğutmaya yardımcı oluyor

carbon-home-672x372

Kaygan Yenilenebilir Bahçe Duvarları: Güneş penetrasyonunu engellemek için

carbon-home-2

Yeşil Çatı: Eklenen ısı yalıtımı için

carbon-home-6Tampon Bölge: “Evin akciğerleri” & “Yemek Sepeti”

carbon-home-4

Sağlıklı Malzemeler: Yüksek dereceli sürdürülebilir malzemeler ve formaldehit

Havageçirmezlik: Enerji verimliliği için