Parkesiz inşaat sektörü düşünülemez

“Sektörümüz inşaat sektörünün olmazsa olmaz kalemlerden biridir. Zeminsiz bir konut olamayacağına göre parkesiz de bir inşaat sektörü düşünülemez.” diyen Fazıl Ateş sorularımızı yanıtladı.

Sektörde faaliyet gösteren  sayılı firmalardansınız. Bize kuruluşunuz ve gelişim  sürecinizle ilgili neler söyleyeceksiniz?
Ateş Ticaret Orman Ürünleri 1973 yılında İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı olarak faaliyete başlamıştır. Kurucu olarak,  edinmiş olduğum bilgi ve tecrübeyle 1973 yılından bugüne firmamızın yönetimini sürdürmekteyim. Firmamız kuruluşundan bugüne orman ürünlerinin çeşitli alanlarında faaliyette bulunmuş, 2000 yılında  Hakan Ateş’in firma bünyesine dahil olması ile birlikte lamine parke üretimine başlamıştır. Firmamız gelişen teknoloji ve yeniliklere ayak uydurarak günümüzdeki yapısına ulaşmış olup Ukrayna ve Türkiye’deki üretim hatlarımızda sektörümüz için gerekli olan hammadde ve ürün imalatını gerçekleştirmektedir.

Ürün çeşitlerinizden bahseder misiniz? 
Ahşaba dayalı imalat sürecinde genel ağırlığımız meşe ve türevlerinden oluşmaktadır. Ayrıca Afrika kökenli ağaçlar da kullanılmaktadır.10 cm eninden 30 cm. enine kadar marin kontraplak üstü plank, lamine parke çeşitlerimiz mevcuttur.

Üretim kapasiteniz ve büyüme hedefleriniz hakkında neler söyleyeceksiniz?
Ortalama olarak aylık 6000 metrekare üretim kapasitemiz olmakla birlikte gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla 2013 yılının ikinci yarısında üretim kapasitemizi aylık 12.000 metrekare’ye çıkartmayı hedefliyoruz.

Pazardaki yeriniz nedir? Ürünleriniz tamamını iç piyasada mı eritiyorsunuz?
Pazardaki payımız Türkiye genelinde %10’dur. Ayrıca Türkiye Cumhuriyetlerinde; Özbekistan, Kırgızistan ve Azerbaycan’a da ihracatımız bulunmaktadır.

2013 yılına dair sektör olarak beklentileriniz neler?
Laminant parkenin hakim olduğu piyasada masif lamine parke hızla yükselen bir trende sahiptir. Laminant parkenin sağlıksız ve geri dönüşümsüz olması lamine parkenin değerini ve kıymetini ortaya koymaktadır. Bu sebepten hızlı bir şekilde laminant parkenin yerini lamine parke almaya başlamıştır. 2013 ve 2014 yıllarına Pazar payı daha da büyüyecektir.

Bulunduğunuz sektörün, inşaat sektörü içindeki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sektörümüz inşaat sektörünün olmazsa olmaz kalemlerden biridir. Zeminsiz bir konut olamayacağına göre parkesiz de bir inşaat sektörü düşünülemez.

Sektörünüzün Türkiye’de kalite ve standartlar açısından yerini nasıl buluyorsunuz?
Lamine parke sektörü ürün çeşitliliği ve kalite bakımından Avrupalı ürünlerle mukayese edildiğinde kalite ve fiyat bakımından çok daha tercih edilen konumdadır.

Kalite ve standart gelişmesine yönelik siz ne gibi çözüm önerileri sunuyorsunuz? Bu konudaki yaklaşımınızı öğrenebilir miyiz?
Kullanılan hammaddelerin kalitesi ve imalat kalitesinin artması ürüne artı bir değer kazandırmaktadır. Türkiye deki hammadde zenginliği ve kaliteli işçilik üretime yansımaktadır. Avrupa’dan gelen fahiş rakamlar nedeniyle yerli ürünlere talep hızla artmaktadır. Bu da fiyat ve çeşitlilikte rekabet gücümüzü arttırmaktadır.

2012 yılında öne çıkan yeni ürünleriniz neler?
20 cm ve üzeri ölçülerdeki lamine parkenin Türkiye deki diğer lamine parke imalatçılarında bulunmaması bizim satış gücümüzü arttırmaktadır. Ayrıca imalat sürecimizde müşteri odaklı özel siparişler; istenilen boy ve genişliklerde yapılan imalat firmamıza olan talebi arttırmaktadır.

Ar-Ge sizin için ne kadar önemli?
Yenilikleri sürekli takip eden firmamız müşteri odaklı özel sipariş üzerine üretimine yön verdiğinden Ar-Ge çalışmalarına ihtiyaç duymaktadır. Bu konuda firma yöneticimiz Hakan Ateş üretimde Ar-Ge çalışmalarına büyük önem vermektedir.

Sizi rakip firmalardan ayıran en belirgin özellikleriniz neler? Bugün geldiğiniz noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz ?
Firmamızda fabrikasyon ve seri üretimin olmaması, müşteri odaklı özel sipariş ve butik imalat gerçekleştirmemiz sektörümüzdeki diğer üreticilerden bizi ayrın en önemli özelliğimizdir. Üretim kapasitesi yüksek olan diğer lamine parke üreticileri piyasadan gelen özel ölçü ve özel renk taleplerini seri imalatla cevap veremedikleri için bizim gibi üreticiler her zaman tercih sebebi olmuştur.

2013’ye yönelik hedefleriniz neler? Son dönem projelerinizden bahseder misiniz?
Türkiye çapında 700 adet mağazası bulunan köklü bir tekstil firmasının mağaza konseptlerinde kullanılan tüm ahşap ve zemin parke kaplamaları firmamız tarafından karşılanmaktadır. Ortalama her mağazada 900 metrekare duvar ve zemin kaplaması mevcuttur. Projenin toplam büyüklüğü 540.000 metrekare’dir. Proje 5 yıllık zaman dilime yayılmıştır. Ayrıca satıcı bayi ve tüketicilerimizin sahip olduğu inşaat ve işyerleri projeleri de bulunmaktadır. Projelerini takip ettiğimiz başlıca firmalar; Keten İnşaat, Çağlar İnşaat, Mitra İnşaat, Mavi Konak İnşaat..

Eklemek istedikleriniz var mı?

Sektörümüz yeniliklere açık bir alandır. Halkımız ve tüketicilerimizden tek temennimiz Avrupa mallarına olan ilgi ve taleplerini tekrar gözden geçirmeleridir. Yerli ürünlerimizin kalitesini ve ürün çeşitliliğini dikkatlice incelediklerinde sağlıklı bir değerlendirme yapmalarını önemle rica ediyoruz. Ülkemizden yurt dışına giden her bir TL yurt ekonomisine atılmış bir kurşundur.