Rekor ihracata Akdeniz desteği

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı Bülent Aymen, Türkiye ihracatının, dövizde dalgalanma, bölgesel sorunlar ve küresel ekonomik daralmaya rağmen rekorlar kırdığını belirterek, 12 milyar doları aşan ocak ayı ihracatının yüzde 8’ini Akdeniz bölgesinin yaptığını vurguladı.

Aymen, “Türkiye geneli mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı 2017’de yüzde 8.4 artışla 4.44 milyar dolar oldu. AKAMİB rakamları ise yüzde 9.77 artışla 602 milyon dolar olarak gerçekleşti. Birliğin ihracatında en yüksek artış yüzde 45 ile İsrail’de yaşandı. İkinci sırada ise yüzde 33 ile Libya yer almakta. Birlik, en fazla ihracatı sırasıyla Irak, Almanya, İsrail, İtalya ve Suudi Arabistan’a gerçekleştiriyor. Bu yıl AKAMİB olarak, 700 milyon dolar ihracat hedefliyoruz” dedi.

Türkiye için önemli ihracat kalemlerinden olan mobilya sektörünün 177 ülkeye ihracat yaptığını, dünyanın yüzde 91’ine Türk mobilyası ihraç edildiğini dile getirdi.

Tarımın gücü

Türkiye’nin her alanda yerli ve milli ürünler üretmesi gerektiğini vurgulayan Aymen, özellikle ‘tarım gücü’nün kullanılması gerektiğini kaydetti. Aymen, “Toprağı bile olmayan İsrail, yıllardır tarım teknolojiyle dünyaya milyarlarca dolarlık ihracat yapıyor” dedi.