TASARIM MÜZESİ’NDEN YILIN TASARIMLARI

İngiltere’deki “Design Museum” mimarlık ve tasarıma adanmış dünyanın önde gelen müzesidir. 1989 yılında açılan bu tasarım müzesi, bugüne dek beş milyon ziyaretçi ağırlarken, nerdeyse 400,000 okul çocuğunu adeta büyülemiş, 100’ün üzerinde sergiye ev sahipliği yapmış, öncü eğitim programları başlatmış ve çağdaş tasarım adına çok önemli bir koleksiyon yapılandırmıştır. Müzenin, öncü çizgideki eğitim programları, sergileri ve koleksiyonu, bugünkü çağdaş tasarıma da şekil vermiştir.

 

Müzenin 2014 yılındaki birbirinden ilginç takvim programları arasında, “Yılın Tasarımları” gündemi geliyor ki bu proje, dünya çapında üstün yeteneklerin ve yeniliklerin buluşması anlamını taşıyor. Mimarlık, Dijital, Moda, Mobilya, Grafik, Ürün ve Ulaştırma tasarımları alanlarında dünyanın en iyilerinin seçileceği projenin 2014 adayları arasında, Zaha Hadid, John Pawson, Stephen Jones, David Chipperfield ve Miuccia Prada gibi uluslararası tasarım yıldızları da yer alıyor. Tüm aday tasarımlar, 26 Mart’ta başlayacak ve 25 Ağustos 2014 tarihinde bitecek bir sergiyle müzede sergilenecekler. Uzmanlarından oluşan seçkin jüri, her bir kategori ve genel olmak üzere kazananları yılın ilerleyen zamanlarında açıklayacaklar.

 

Mobilya kategorisindeki adaylardan bazıları şöyle:

DesignMuseum-NEW-INTERIOR-FOR-UNITED-NATIONS-NORTH-DELEGATES_-LOUNGE-photo_Frank_Oudeman

BODLEIAN Kütüphane Sandalyesi – Tasarlayan Barber & Osgerby

Üç bacaklı meşe sandalye, heykelsi formuyla, okuyucuların ihtiyaçları ile zanaat mirasının güçlü duygusunu dengeler. Güçlü bir dikey kereste ile adeta raflardaki kitapların omurgalarını yansıtan yapısı, sağlam olduğu kadar hafiftir. 1756 yılından bu yana Bodleian için özel olarak geliştirilmiş yalnızca üçüncü sandalyedir.

DesignMuseum-IRO

IRO – Established & Sons adına Jo Nagasaka tasarımıdır.

Japonca “renk” anlamına gelen “Iro” adını alan bu zarif mobilya ailesi, Nagasaka’nın minimal tarzıyla parlak renklerin cesurca kullanımını birarada sunuyor. Mobilyadaki pürüzsüz tamamlama hali, reçinesineye eklenmiş ahşabın doğal yapısını daha çok vurguluyor.

DesignMuseum-01-Design-Museum-daytime-photographer-Luke-Hayes

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KUZEY DELEGE SALONU YENİ İÇ TASARIMI (NEW YORK) – Hella Jongerius ile Rem Koolhaas, Irma Boom, Gabriel Lester ve Louise Schouwenberg tarafından tasarlanmıştır.

Hollanda’nın BM’ye hediyesi olan bir tasarımdır. Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın talebi üzerine, tasarımcı Hella Jongerius bu proje için yüksek profilli bir tasarım ekibi kurmuştur. Konfor ve teklifsiz yaklaşım için alan oluşturacak şekilde yaratılmış bu tasarım için, ekip mekanın tarihi üzerine uzun bir çalışma yapmıştır.Bazı ikoik İskandinav tasarımlarını istina ile inceleyen tasarımcı ekip, hali hazırda sergilenen sanat eserleriyle de uyumlu olacak şekilde ve yepyeni bir perspektifle iç mekan tasarımını tamamlamıştır.