TOBB Orman ürünleri Meclisi’nde ahşap sektörü masaya yatırıldı

Dövizin aşırı yükselmesi ve Ukrayna’nın ham kereste ihracatını durdurması ile ağaç fiyatlarının aşırı artması, ahşap palet sektöründe üretimi durma noktasına getirirken, sektör temsilcileri, sıkıntılarının çözümü için atağa kalktı.

Sektörtemsilcileri, kısa süre önce Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile yaptıkları görüşmenin ardından, şimdi de yaşadıkları hammadde sıkıntılarını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Orman ürünleri Meclisi’ne taşıdı.

TOBB’un Ankara’daki Sosyal Tesisleri Şefik Tokat Salonu’nda yapılan toplantıda hammadde sıkıntısının yanı sıra sektörün diğer meseleleri de masaya yatırıldı. TOBB Türkiye Orman Ürünleri Meclisi Başkanı Ahmet Kahraman’ın Başkanlık ettiği toplantıda sektör temsilcileri sorunlarını anlattı. Toplantıda ahşap palet sektörünü temsil eden Tüm EPAL Palet Üreticileri Kalite Derneği (TEPAL) Başkanı Cafer Özgen, Tüm Ahşap Ambalaj Palet Sanayici İşadamları Derneği (TAPSİAD) Başkanı Akın Balcıoğlu, Tüm Ahşap Palet Üreticileri Derneği Başkanı Abdullah Özata ile üç derneğin yönetim kurulu üyeleri, sorunlarını yetkililere anlattı. Tomruk İthalatçıları Derneği (TORİD) temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan ve Türk Standartları Enstitüsü’nden temsilciler hazır bulundu.

Toplantıda palet sektörünü temsil eden 3 dernek adına yapılan açıklamada, dünya çapında olduğu gibi Türkiye’de de ahşap paletlerin kullanımımın hızla yaygınlaştığı vurgulandı. Artan talep sonrasında sektörün ağaç maddesi bulamaz hale geldiğine dikkat çeken sektör temsilcileri bu sıkıntıya acil çözüm bulunmaması halinde ortaya çıkacak sıkıntılardan bütün sektörlerin etkileneceğini belirterek, “Eğer ahşap palet olmazsa, Türkiye’de bütün üretim durur. Koca fabrikalar imal ettikleri malları bantlarından indiremezler, hiçbir yere taşıyamazlar. Ahşap palet, ülkemizin sanayii için staretejik öneme sahiptir” dediler. Türkiye’nin 500 milyar dolar ihracat hedeflediği bir dönemde palet sektörünün ihmal edilemeyeceğini söyleyen sektör temsilcileri, “Türkiye’de ahşap palet üretilemezse, ülkemiz milyarlarca dolarlık ahşap palet ithalatı yapmak zorunda kalır. Sektördeki firmalar battığında da, 50 bin kişi işsiz kalır. İşte buna dikkat çekmek istiyoruz” dediler.

Yaşadıkları hammadde sıkıntısı yüzünden ağaç fiyatlarının aşırı yükseldiğini, satış fiyatlarını belirlemekte sıkıntı çektiklerini söyleyen sektör temsilcileri, müşterileri ile yıllık veya altı aylık sabit fiyat anlaşmaları yaptıklarını, çok sayıda firmanın iflasın eşiğine geldiğini anlattı. Hammadde azlığı sebebi ile Orman İşletmelerinin açtığı ihalelerde tomruk ve dikili ağaç fiyatlarının aşırı yükselmesinin önüne geçilmesini de talep eden sektör temsilcileri, “Devlet yonga levha üreticilerine belirli periyotları kapsayan sabit fiyat garantisi veriyor. Palet sektörü olarak bunu biz istediğimizde ise Orman Kanunu’nun ihaleleri düzenleyen maddesi karşımıza çıkartılıyor. Biz de ölçü ve alım garantisi vermeye hazırız, yeterki sektörümüze en az 6 aylık sabit fiyat garantisi verilsin” dediler.

“Hamadde olmadığı için üretim yapamayacağız”

Palet sektörüne verilen dikili ağaç tahsislerinin Or-Koop’un Danıştay’a yaptığı başvuru sonrasında yürütmesinin durdurulduğunu belirten palet sektörü temsilcileri, “Eğer tahsis meselesi kısa zamanda çözülmezse üyelerimizin büyük bölümü hammadde bulamadıkları için imalatlarını durdurmak zorunda kalacaklar. Bunun yol açacağı sıkıntıları anlatmıştık” dediler.

OLAN FİRMALAR KATILAMASINLAR

Sektör temsilcileri, orman işletmelerinin açtığı tomruk ve dikili ağaç ihalelerine SSK’ya ve Maliye Bakanlığı’na borcu olan firmaların alınmamasını da istediler. Bu konuda düzenleme olduğu halde orman işletmelerin bu belgeleri talep etmediğini aktaran sektör temsilcileri, “Orman Genel Müdürlüğü işletmelere yazılı talimat göndermeli. Sektörle ilgisi olmayan veya devlete borcu olanlar ihalelerde fiyatları aşırı yükseltiyor. Ayrıca tomruk ihalelerine de bıçkı atölyesi olmayan firmaların katılımı önlenmelidir” dediler.

Toplantı sonrasında açıklama yapan TEPAL Başkanı Cafer Özgen, sektörün meselelerinin değerlendirildiği oldukça verimli görüşmeler yaptıklarını söyledi. Özgen, ahşap palet sektörü olarak ilk kez devletin ilgili bütün kurumlarına yaşadıkları meseleleri anlatma fırsatı bulduklarını sözlerine ekledi.