VDMA: Trump’ın iddiaları yersiz

Alman ağaç işleme sektörünün önde gelen organizasyonu VDMA Ağaç İşleme Makineleri Üreticileri Birliği Başkanı Carl Martin Welcker, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Washington ziyaretini takiben sektörle ilgili önemli açıklamalarda bulundu:

 

“ABD Başkanı Donald Trump ve danışmanları tarafından Alman sanayiine karşı dile getirilen iddialar yersizdir. Birincisi, Alman makine mühendisliği şirketleri ABD’de geniş çapta faaliyet göstermektedirler ve yerel katma değer yaratmaktadırlar. Mevcut ABD istatistiklerine göre, çoğunlukla Alman şirketler tarafından sahibi bulunulan Amerikan makine mühendisliği şirketlerinde toplam 81.000 personel istihdam edilmektedir. Bu şirketler, aynı dönemde Almanya’ya yapılan makine ihracatının iki katı olarak, yaklaşık 30 milyar avroya tekabül eden ciro elde etmektedirler.

 

Ayrıca, üye firmalarımızın ihracat sektöründeki başarısının, Alman makine mühendisliği sektöründeki ücretlerin küresel karşılaştırmada en yüksek seviyede olduğu göz önüne alındığında, ücret dampingi veya para manipülasyonu ile hiçbir ilgisi yoktur. Aslına bakarsınız, endüstrimizin ihracat gücü, Almanya’daki makine mühendisliği şirketlerinin yüksek kalitesinin ve yenilikçiliğinin bir göstergesidir. Ve Amerikan endüstrisinin rekabet gücünü koruyan tam da bu kalitedir. Uzay ve otomotiv endüstrileri gibi ABD’deki birçok sektör, sanatın durumuna göre üretim yapabilmek için Almanya ve Avrupa’daki makine ve parçaları kullanmaktadır. Malların serbest dolaşımını kısıtlamak – cezalandırıcı veya koruyucu tarife, vergi sisteminde yapılan değişiklikler veya yapay olarak Almanya’dan yapılan ihracatı azaltmak gibi önlemler- tüm Amerikan vatandaşlarına çok zararlı olacaktır.

 

İthalat, Amerikan makine pazarının hacminin üçte birini kapsamaktadır. 2016 yılında, Almanya makine ithalatı, ithalat sıralamasında Meksika ile aynı oranda üçüncü sırada yer aldı. Engelleyici duvarlar, cezalandırıcı tarife ve ithalat vergileri kaçınılmaz olarak yatırımcıların geri çekilmesine sebebiyet verecektir. Ayrıca, bu korumacılığın, Trump’ın sözlerine dayanan endüstriyel bölgelerde yeni yaşam başarısı hedeflerinin nefes almasına izin verip veremeyeceği