Karadeniz’den Yine Süper Bir İcat: Fıçı Ev

Dünya da bir ilk olan ve Kastamonu’nun İhsangazi İlçesi’nde fırınlanmış köknar keresteden yapılan Karadenizliler’e özgü 5 metrelik fıçı ev, herkesin ilgisini çekiyor.

Genelde sezonluk etkinliklerde de kullanılıp, turistlerin ilgi odağı olan fıçı ev, arabaların arkasına takılan römork sayesinde taşınabilme özelliğine de sahip bir ev.Son zamanlarda İhsangazi’de yatay fıçı görünümündeki 5 metrelik ahşap evi görenler şaşırıyor. Römörk sayesinde istenilen alana taşınabilen fıçı ev, en çok turistlerin ilgi odağı oldu. Kastamonu El Sanatları Müdürlüğü tarafından İhsangazi ilçesine hediye edilen fıçı ev, ilçede düzenlenen sezonluk etkinliklerde de kullanılıyor.İlçenin önde gelenleri İlçenin dağ ve doğa turizminde öncelikli olduğunu belirtirken, şunları eklediler:

“Fıçı ev ilçemize gelen turistlerin ilgi odağı oluyor. Görenler önce şaşırıyor, ardından içine girdiklerinde masada oturup fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmiyorlar. Yeşil ile iç içe olan ilçemizde fıçı ve diğer birçok güzellikleri görmek için vatandaşları İhsangazi’ye davet ediyorum.”

k1  k2