Dünya İnşaat Sanayi Raporu

MarketResearch.com geçtiğimiz günlerde Dünya İnşaat Sanayi ile ilgili bir rapor yayınladı. Freedonia Araştırma Şirketi tarafından hazırlanan bu rapora göre, dünya talebinin 2017 yılına kadar, yılda % 5’ten fazla artacağı belirtiliyor.

 

Araştırma şirketi Freedonia tarafından hazırlanan raporda, inşaat sektöründeki dünya satışlarının 2017 yılına kadar, % 5’ten daha fazla büyüyerek yılda 53 milyar metrik tona çıkması bekleniyor. 2007-2012 yılları arasındaki şiddetli düşüşlerin ardından, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’daki artan inşaat faaliyetleriyle birlikte, toplu taleplerin de hızla toparlanması bekleniyor. Doğu Avrupa’nın ayrıca 2017 yılına kadar hızlı bir büyüme kaydedeceği belirtiliyor. Ancak yine de küresel pazar, Asya’nın genelinde, Pasifik ve Afrika’da, Ortadoğu bölgelerindeki ortalamanın üzerinde büyüme ile bu bölgeler  tarafından yönetilmeye devam edecektir. Hükümetler gelişmiş ve sanayileşmekte olan ülkelerdeki kamu altyapılarına büyük yatırımlar yaparlarken, toplu inşaatlar için olan yapısız pazarların 2017 yılına kadar bina segmentini geride bırakması bekleniyor.

 

Tüm yeni talebin yarısı tek başına Çin’den

Raporda ayrıca, 2012 ve 2017 yılları arasında , tüm ek inşaatın yüzde 50’den fazlasının, bu ürünlerin dünyanın önde gelen tüketicilerinden olan Çin’e ait olabileceği ifade ediliyor.  Bu durumda, inşaat aktivitelerindeki bina ve binasız yapılanmadan elde edilen toplu kazançlar Çin’deki ürün talebini teşvik edecek. Yine de, Çin pazarı olgunlaştıkça, büyümenin hızının azalabileceği söyleniyor. Doğu Avrupa, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa inşaat pazarları, 2017 yılına kadar yılda yüzde üç ila yüzde beş arasında genişleyeceği tahmin edilmektedir. Finansal ve mali krizlerden kurtulan bu bölgelerde, konut, ticari ve kamu işlerinin inşaat aktiviteleri ek talep üretebilecektir. Kuzey Amerika ve Doğu Avrupa pazarlarıysa, 2012-2017 döneminde Batı Avrupa’ya oranla biraz daha hızlı bir büyüme kaydedeceklerdir.

 

İNSAAT3

Hidrolik beton en hızlı büyüyen pazar

İnşaat sektöründe dünya çapındaki satışlarda, hidrolik beton uygulamalarının ise 2017 yılına kadar, küresel ortalamaya oranla biraz daha hızlı büyümesi bekleniyor.

İNSAAT9

Yeni hidrolik beton formülasyonların geliştirilmesiyle, ki bu beton kullanım yelpazesini de genişletecek, bu segmentteki kazanımların teşvik edileceği belirtiliyor,

İNSAAT5

Yeni yol yapımı ve mevcut yolların iyileştirilmesi ve onarımıyla gerçekleşen gelişmelerle birlikte, yol tabanı ve kaplamaları için mıcır ve beton asfalt uygulamalarının 2017 yılına kadar hızlanması beklenmektedir .

İNSAAT1