Feng Shui ile Dekorasyon

Beş bin yıllık geçmişiyle eski bir Çin öğretisi olan Feng Shui, kelime anlamıyla “rüzgar” ve “su” anlamına gelir ve doğada var olan yaşam enerjisini, yaşanılan mekânlarda harekete geçirme yöntemlerini gösteren bir felsefedir. Bugün iç mimari ve dekorasyonda da kullanılan Feng Shui öğretisi, uzmanların rehberliğinde uygulandığında, hayatlarımıza başarı, sağlık, zenginlik, mutluluk, pozitif enerji ve şans getirebilen bir sanattır.

Feng Shui’nin yapı taşları olan beş element ateş, toprak, metal, su ve ağaçtır. Büyük ölçekte evrendeki, küçük ölçekte etrafımızdaki her şey beş elemente dayanır. Daha derine inersek insan vücudu da beş elementten oluşur. Kollarımız, bacaklarımız ve kalça kısmı vücutta ağaç elementi ile temsil edilir. Eğer bir evde bu organlarla ilgili sağlık sorunları yaşanıyorsa, doğu ve güneydoğu pusula alanları dikkatle incelenmelidir. Dolayısı ile ev ve iş yerlerimizde de, beş elementin uyumlu ve dengeli olması, yaşamda tökezlemeden, hedeflerimize savaşmadan ulaşabilmemizi sağlar. Bu uygulamanın anahtarı olan Feng Shui, kendi içinde müthiş bir matematiği olan bir felsefedir.

Feng Shui uygulamasının iç mimarideki önemine inanan ve dekorasyonda uygulayan mimar Meral Akçay bu felsefeyi şöyle açıklıyor; “Bugün, kendi adıma yaptığım birçok projede bu felsefeyi dâhil etmek heyecanı inanın bana beni daha fazla heyecanlandırıyor. Çünkü kişilerin hayatına mesleki açıdan konfor katmanın yanında, mekânları ev olsun, işyeri olsun hayatlarına da dokunabilmek, bazen kendimi elinde sihirli bir değnek olan bir peri gibi hissettiriyor.

1 Meral Akçay

Benimle çalışan dostlarım genellikle Feng Shui’den bahsettiğimde, batıl inanç, hurafe veya yanlış kulaktan dolma bilgilerle fikir yürütüyorlar. Detaya indiğimde makul buluyor ve hatta projelerimiz bittikten sonra yaşamlarındaki farklı ilerleyişi gördüklerinde işte o zaman tam anlamıyla Feng Shui’nin ne olduğunu gerçek anlamda anlamış oluyorlar.”

3

Eğitimli bir uzman olarak mimar Meral Akçay, bir mekâna girdiğinde, beş elementin dengesini veya dengesizliğini ilk etapta gözlemleyebildiğini ifade ediyor ve devam ediyor; “Feng Shui’nin temel taşları her ne kadar beş elementse bir o kadar da birbirleri ile olan denge ve uyumları da çok önemlidir. Yapılan bir yemeğe tuz eklerken oranı kaçırdığınızda tüm emekler boşa gidebilir. Bir mekânda da ağaç elementinin oranı baskın olursa o mekânda çalışan veya yaşayan kişiler arasında uyumsuzluk, çabuk alevlenen nedensiz tartışmalar, kızgınlıklar kaçınılmaz olur. Mekânlar dışında ağaç elementinin vurgusu kişiliklere de etki eder.”

8

Dünyaca ünlü Malezya merkezli Master Academy’den eğitimli Feng Shui uzmanı Zeynep Akçay da, mekânlarda kullanılan ahşap unsurunun Feng Shui’nin beş elementinden biri olan ağaç elementinin temsili olduğunu hatırlatırken, konuyu şöyle açıklıyor; “Ahşap unsuru, doğanın uyumunu mekânlara yansıtmak için kullandığımız mükemmel bir araçtır. Uygulama projelerinde mekân içindeki kişilerin uygun pusula alanlarında gelişimini desteklemek için kullanırız Örneğin ağaç elementi ile yönetilen doğu (aile ve sağlık) pusula yönünde ahşap yemek takımlarını konumlandırırız.

10

Bu alanlarda ahşap unsuru aile bireyleri arasındaki uyumu, birlikteliği artırdığı gibi sağlıklarına da büyük katkı sağlar. Mekânların güneydoğu (zenginlik, servet) pusula alanı da yine ağaç elementi ile yönetilir. Aynı zamanda maddiyat ve birikimle de büyük ölçüde önemlidir. Mekânların bu alanına da yine ahşap mobilyalar veya bitkilerle aktive edilmelidir. Özetlemek gerekirse her elementin mekânlara uygulamasında denge büyük önem teşkil eder. Ahşap unsurunun fazlalığı mekânlarda çalışan veya yaşayan kişilere olumsuzluk çeker. Eğer ahşap mobilyalar bir mekânda fazla kullanılmışsa ateş unsuru ekleyerek dengeleyebiliriz. Mekânlarda mimari açıdan ahşabın kullanılması davetkâr enerji oluşturmakla birlikte Feng Shui açısından da gelişme büyüme enerjisi sağlar.” Bireysel ve kurumsal danışmanlık hizmetleri sunan Zeynep Akçay, aynı zamanda “online Feng Shui” uygulamasını Türkiye’ye getiren ilk uzmandır. Kurucusu olduğu Feng Shui Akademisi’ne www.fengshuiakademisi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

7