Abdullah Tever,Satıcılar senet sistemine dönecek. Bu da büyük risk

ABDULLAH TEVER
ABDULLAH TEVER

Abdullah Tever, kredi kartında taksit sınırı uygulamasının, mobilya satışlarını olumsuz etkileyeceği görüşünde. Tever, “Satıcılar senet sistemine dönecek. Bu da büyük risk” dedi.

Abdullah Tever, yeni uygulamanın mobilya satışlarını yüzde 25 oranında düşüreceğini söyledi. Tever, “Bu uygulama şüphesiz mobilya sektörünü olumsuz etkileyecek. Satışların yüzde 25 oranında düşeceğini tahmin ediyoruz. Satıcılar bu açığı senetle satışla kapatmak isteyecek. Ancak bu da çok büyük bir risk” dedi.

Yıl sonu ihracat hedefi 5 milyar Dolar
Sektör rakamlarıyla ilgili bilgi veren Abdullah Tever, konuyla ilgili şunları söyledi: “2013 Ocak ayı ihracatımız 309 milyon dolardı.  2014 Ocak ayında ise bu rakamın 363 milyon dolara ulaştığını görüyoruz. Bu yıl için ihracat hedefimiz 5 milyar 200 milyon dolar. Bu hedefi yakalayacağımızdan şüphem yok. Ağaç ve orman ürünleri sektörünün büyümesi hız kesmeden devam edecek. 2023 için, hedefimiz yıllık bazda yüzde 13,7 ihracat artışını yakalamak. Bu durumda, sektör olarak 2023’te 16 milyar dolar ihracat gerçekleştirmemiz hayal olmaz.”

ABDULLAH TEVER
ABDULLAH TEVER

Afrika, sektör için potansiyel pazar
İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçı Birliği Başkanı Abdullah Tever, sektörün 2013’te 190 ülkeye ihracat yaptığını söyledi. Mobilya sektörünün yurt dışında yeni pazarlar bulması gerektiğini altını çizen Tever, şöyle devam etti: “İhracat yaptığımız ilke 5 ülke şöyle; Irak, Azerbaycan, Libya, Gürcistan ve Almanya. Ancak daha fazla ihracat için doğal olarak yeni pazarlara açılmamız gerekiyor. Afrika bu kapsamda kritik öneme sahip. Fas, Tunus, Cezayir. Gana, Togo ve Benin bizler için yeni ticaret ülkeleri olabilir. İran’da da bir hareketlilik söz konusu.”
Dünya mobilya sektörü Çin’de buluşacak

Abdullah Tever, Çin’de bu yıl 5’incisi düzenlenecek CIFF 2014 Uluslar arası Mobilya Fuarı’nın, Türk mobilya sektörü için çok önemli olduğunu söyledi. Tever, “ 18-22 Mart 2014 tarihleri arasındaki fuara 22 firmamız ile katılıyoruz. Bu yıl buradaki 5’inci fuarımız olacak” dedi.