ABDULLAH TEVER’ den 2013 YILI DEGERLENDİRMESİ, İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

Mobilyada Türk rüzgarı esiyor
Mobilyada Türk rüzgarı esiyor

2013 yılı ağaç mamülleri ve orman ürünleri açısından ihracat beklentilerimizin üstünde geçiyor… Mesela son Kasım ayında ihracatımız 2012 yılının Kasım ayına göre % 23,9 artmıştır ve ayrıca Kasım ayında ihracatımızın, Türkiye ihracatından aldığı pay da % 3,3 olmuştur. Yıllık bazda bakıldığında ise ihracat artışımız %14,1 olmuştur. Hedefimiz ise bu yıl 4300 milyar dolardı. Biz bunu şimdiden geçtik. İç piyasamızda her ne kadar hareketlilik söz konusu olsa da, eski yıllara göre durgunluk da vardır. En büyük sıkıntıysa dış ülkelerden gelen mobilya hammaddesi olan yonga levha, MDF, lif levhalar ile laminat ürünlerde ithalat artışı olmasıdır. İhracat ve ithalatımızda bu ürünlerde şu anda eşitiz. Bizim yurt dışına satışımızla birlikte, dışardan gelen bu ürünler dolayısıyla buradaki tesisler satış zorlukları yaşıyor. Zaman zaman kapasiteleri % 65’lere kadar düşmektedir. Vadelerse nerdeyse 10, 11, 12 aya kadardır. Bu da finansman açısından firmaları zorlamaktadır.

2014 yılındaysa ihracatımız daha da zorlanacaktır. Bir taraftan hammadde olan oduna olan ihtiyacımız artacaktır. Zaten ilaçlama dolayısıyla yumuşak odun hammaddesi girişi yasak olduğundan, kapasitelere ulaşım daha da zorlanacaktır. Hammaddeye ulaşımda odun cipsi şeklinde gelen ürünlerdeyse, döviz çok yükseldiğinden ucuza maliyet bitecek ve üretimin pahalı olması ile birlikte Türkiye’ye daha fazla mamül ürün girecektir. Bunu en alt seviyeye getirmek için orman işletmesi oduna zam yapmamalı ve daha fazla üretim yapmalıdır.