Mobilya Ustalarımız Develi’ye Döndüler

DEVELİ
ESNAF VE SANATKÂRLAR ODASI

LEONARDO DA VINCI PROJESI KAPSAMINDA EĞİTİM ALAN

 

MOBILYA USTALARIMIZ DEVELİ YE DÖNDÜLER

 

(AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Destekli)

 

2012 Teklif Çağrısı döneminde odamızın ortak olduğu proje ekibi tarafından öz veri ile hazırlanıp sunulmuş olan ‘’ Mobilya Döşeme Teknikleri Eğitimi’’ isimli projemiz Ulusal Ajans tarafından kabul edilmiştir.

 

Proje kapsamında 89 bin avro destek alınmıştır. Proje kapsamında 3 sivil toplum kuruluşu olarak;

Kayseri Marangozlar Mobilyacılar ve Döşemeciler odası İtalyada eğitim aldılar.

Develi Esnaf ve Sanatkarlar odası ise 12-25 mayıs 2013 tarihleri arasında Almanyada eğitim almaktalar.

Projenin Almanya Hareketliliği;

 

Projenşn almanya hareketliliğini Develi Esnaf ve Sanatkarlar Odası organize etmiştir. Develi Mesleki eğitim Merkezi projeye sosyal ortak olarak destek vermiştir. Proje faaliyetlerine 11 katılımcı, 2 engelli katılımcı ve engellilerin refakatçileri  katılmışlardır. Proje Almanyanın Frankfurt şehrinde gerçekleştirilmiştir. Proje 12 mayıs 2013 tarihinde başlanarak 26 mayıs 2013 tarihinde sona ermiştir. Proje 2 hafta sürmüştür. Proje kapsamında 1 hafta teorik eğitim alınmış ve 1 haftada mobilya döşemeciliği uygulama faaliyetleri için iki ayrı döşeme atölyesinde uygulamalara katılmış ve uygulamalı eğitim alınmıştır.

 

Projede eğitim faaliyetlerin de boş kaln zamanlarında Almanya nın kültürünü öğrenmek için çarşı pazarda gezilmiş. Almanlar ile tanışılmı ve almanyada yaşayan Türk ailelr ile tanışılmı onlar ile sohbet edilmiştir. Yakın akrabası olanlar hafta sonları akraba ziyaretinde bulunulmuştur. Gidilen tarih sürecinde 16 mayıs 2013 gecesi regip kandili olması dolayısıyla grupta istekli olanlar kandil gecesi için Türk camisinine giderek ibadetlerini yapmışlardır. Eğitim alanın yakınlarında bulunan spor alanlarından faydalanarak sportif faalitlere katılınılmıştır.

Gerek pratik ve uygulamalı eğitim olarak ve kültürel etkileşim olarak çok başarılı bir proje geçirilmiştir. Projeden elde edilen kananımlar sektör ile paylaşılmış ve elde edilen sonuçlar Ulusal ajans rapor olarak sunulacaktır.

 

Mustafa Utar

Bünyan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı Öğretmeni

Bünyan / KAYSERİ

Untitled-1