Sahra’da Orman Projesi

Katar’daki Sahra Orman Projesi, çevreci teknolojilerin, gıda, temiz su, biyo yakıt ve elektriğin, kârlı üretimini yapan yeşil işleri yaratabilmesi ve bu alanda gelişim için oluşturulmuş bir kombinasyondur. Ve bu proje belki de, dünyanın en sıcak çölleri için bir çözüm olabilir.

2009 yılında, Sahra Orman Projesi kavramı, biyo taklitten ilham alan çevre teknolojilerini biraraya getirerek, çölleri yeşillendirmek için yeni bir çözüm önerisi başladı. 2012 yılındaysa, Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg ve Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani önderliğinde, Yara ve Qafco arasında imzalanan anlaşma ile Katar’a Sahra Orman Projesi Pilot Tesisi yapımına karar verildi. Ve 2013 yılında da, salatalık ve tohumdan doğrudan yetiştirilen ilk ürünün hasadı gerçekleşti.

Toplum hala geleneksel kaynak kullanımının yerini alacak sürdürülebilir çözümler arayışındayken, Sahra Orman Projesi restoratif uygulamalar için potansiyeli gösteren güzel ve farklı bir örnek teşkil ediyor. SOP, gıda, su ve enerji üretimi için, çöller, tuzlu su ve CO2 kullanmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu gerçek olamayacak kadar iyi ya da roket bilimi olarak değerlendirilebilir ama gerçekte bizlere enerji, gıda ve su güvenliği ile ilgili yenilikçi çözüm sunan tesislerden ibarettir. Sahra Orman Projesi, çok arzu edilen sinerjilerin oluşturulması gerekli ve birleştirilir test ilkelerine dayalı mevcut düşük teknolojili çevre çözümlerinin, benzersiz bir bileşimidir. Bu mevcut tarım veya doğal bitki örtüsünü yerinden oynatmadan, tuzlu su buharlaşması, tatlı su yoğunlaşması ve gıda ve biyokütle modern üretim teknolojileri ile güneş enerjisi teknolojileri bir araya getiren bir sistemdir. 50 MW konsantre edilmiş güneş enerjisi üreten tek bir SOP tesisi ile 50ha deniz suyu seraları yılda, 34.000 ton sebze üretebilmekte, 800 kişiden fazla istihdam sağlamakta, 155GWh elektrik ihracat ve 8.250 tondan fazla CO2 tecrit edebilecektir. En güzel olan tarafı da, Sahra Orman Projesi içeriği ve teknolojileri dünyanın en sıcak çöllerinin çoğu yerinde başarılı bir şekilde uygulanabilir.

Projenin bir parçası olarak kurulan test ve demonstrasyon merkeziyse, gıda, su ve enerji sorunlarına sürdürülebilir çözümler için araştırma, yenilik ve eğitim çalışmaları imkanı sunuyor.

8662617187_96f57f32ff_b