Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Tobb, Ormancılık Sektöründe İşbirliği Yapacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), ormancılık sektörünün yurt içi ve yurt dışında elde ettiği gelirlerinin artırılması için ortak çalışma başlattı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), ormancılık sektörünün yurt içi ve yurt dışında elde ettiği gelirlerinin artırılması için ortak çalışma başlattı. Ormancılık ve bağlantılı alanlarda çalışan 14 sektör meclisi bir araya getirilerek, yatırım ve gelir artırıcı önlemler belirlenecek. Çalışma, Onuncu Kalkınma Planı hazırlıklarına da yansıtılarak, kamu-özel sektör işbirliğiyle ilgili tüm sektörlerin önü açılacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile TOBB tarafından başlatılan ormancılık sektörü çalışması kapsamında, orman ürünlerinin ülke ekonomisine katkısı, sorular ve çözüm önerileri belirlenecek. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yanı sıra TOBB’un 59 sektör meclisinden 14’ü çalışmaya katılacak.

TOBB Orman Ürünleri, Ambalaj, Çimento ve Çimento Ürünleri, Enerji, Gıda Sanayi, Hayvancılık, İlaç Sanayi, Kağıt ve Kağıt Ürünleri, Madencilik, Mobilya Ürünleri, Sivil Havacılık, Tarım, Toprak Ürünleri Sanayi ve Turizm Sektör Meclisleri çalışmada yer alacak. Kamu tarafından da Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yanı sıra yatırımlarla ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlar da çalışmada hazır bulunacak. Çalışmanın ilk önemli etkinliği 4-6 Ocak günlerinde Abant’ta gerçekleştirilecek.

‘Ormancılık Sektörünün Geleceği Arama Konferansı’nda konu tüm ayrıntılarıyla masaya yatırılacak. Tüm sektörlerde yatırım olanakları, yatırım önündeki engeller, değerlendirilebilecek potansiyel ve fırsatların konuşulacağı arama konferansına Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katılacak.