Otel Odası Tasarımında Bir Farklılık: 506 Numara

 

İkonik SAS Royal Hotel olarak da bilinen Radisson Blu Royal Hotel ile mobilya tasarımcısı Fritz Hansen şirketi, dünyaca ünlü İspanyol tasarımcı Jaime Hayon’a 506 numaralı odayı tasarlaması için teklif götürdüler. Jamie Hayon da bu işbirliğini kabul ederek, 606 odada korunan ünlü tasarımcı Arne Jacobsen orjinal tasarımlarıyla uyumlu yepyeni bir otel odası oluşturdu.
Fritz Hansen firmasının CEO’su Jacob Holm bu işbirliğiyle ilgili şu açıklamayı yaptı; “Güzellik uykusundan uyanmış olan Drop için kutlamak yapmak istedik. İşte bu sebeple ve tasarımcı Arne Jacobsen’ın tarzıyla belirgin benzerlikler gösteren ünlü tasarımcı Jaime Hayon’a teklif götürdük. Her ikisi de bir çok farklı ölçekteki tasarımlarıyla yetenek ve cesareti ön plana çıkaran çok yönlü sanatçılardır. Her ne kadar Arne Jacobsen’ın tarzı Jaime Hayon ile kıyaslanınca biraz da esnek ifadeler taşıyan titiz çizgiler içerse de, ikisinin de aynı organik şekiller için duyulan tutku, çok özel materyallerle çalışma, sıradışı işçilik ve estetik ifadenin çok net anlatımı adına ortak noktaları vardır. 506 numaralı odayı gördüğünüzde bu ortak değerlerin ne kadar aşikar olduğuna tanıklık edecekseniz.”

506 numaralı oda, Arne Jacobsen’ın 1958’deki orjinal tasarımına saygıyla oluşturulan bir mekan. 606 numaralı odadan farklıdır ancak akrabalık aşikardır. Jaime Hayon, birkaç tane iyi yerleştirilmiş parlak desen inceliğiyle birlikte, klasik Arne Jacobsen renk paletinden açıkça esinlenmiştir. Ve yine Arne Jacobsen gibi, Jaime Hayon da, oda için her türlü tasarımın (ki bunların içinde mobilyalardan, sanat eserlerine, yatak örtülerinden lambalara kadar farklı objeler vardır) sorumluluğunu üstlenmiştir.

FRITZ HANSEN

506 ve 606 numaralı odaların arasındaki bir diğer güçlü bağ ise; Son 50 yıldır uyuyan bir güzellik olarak tabir edilen meşhur Drop (Bırak) sandalyesidir. Drop sandalyesi orjinal olarak bir kokteyl barında kullanılmışken ve bugün yalnızca 506 ve 606 numaralı odalarda yer almaktadır. Drop sandalyesi de tıpkı diğer ünlü Swan (Kuğu) ve Egg (Yumurta) sandalyeleri zamanında üretilmiştir ve orjinal olarak otel için tasarlanmıştır ve asla standart üretime tabi olmamıştır. Geçtiğimiz yıl ilk kez üretilerek, halkla buluşmuştur. Tasarımcı Jaime Hayon, Drop sandalyesine yeni ve sofistike bir anlam yükleyerek, 506 numaralı odanın güzellik ve ambiansıyla uyumlu halde kullanmıştır. Bu açıdan bakıldığında, odadaki diiğer mobilyalarla birlikte İskandinav estetik anlayışını hissetmek mümkündür.

FRITZ HANSEN

Tasarımcı Jamie Hayon yaptığı çalışmayı şöyle özetliyor; “Son 6 yıllık işbirliğimiz süresince, Fritz Hansen markasıyla müthiş bir başarı elde ettik ve benim de tasarım anlayışım olan minimumdan en fazlasını elde etme fikrini ileriye doğru taşıdık. Akdeniz kökenli bir tasarımcı olarak, Danimarka tasarımında böylesine önemli dokunuşlar yapmak inanılmaz bir tecrübeydi. Bu odayı tasarlarken ana düşünce insanın içine neşe veren ve gerçek anlamda rahatlık sağlayan bir ortamı Fritz Hansen tasarımlarının yanısıra benim tasarım ve sanatımla buluşturmaktı. Firmayla birlikte ortak prensiplerimizi yansıtan en iyi materyalleri seçtik ve sadelikle maksimum rahatlığı hedefledik.”

FRITZ HANSEN

2015’te hizmete girecek olan 506 numaralı odanın geceliğinin 735 Euro olacağı belirtiliyor.

FRITZ HANSEN