PEFC’nin Finlandiya Ormanlarında Olumluluk Raporu

Geçtiğimiz günlerde araştırma şirketi Gaia Danışmanlık tarafından yayınlanan bir rapor, dünyanın lider orman sertifika organizasyonu PEFC (Orman Sertifikasyonu Onaylama Programı) tarafından verilen sertifikaların Finlandiya ormanları üzerindeki olumluluk etkilerini dile getirdi.

 

Rapora göre, PEFC bir bütün olarak ormancılık sektöründe ve toplum üzerinde geniş kapsamlı etki bırakmaktadır. PEFC Finlandiya’da, sadece asgari gereksinimleri bir çerçevede değerlendiren yeni orman hukukunun ötesine giderek pratikte uygulanan orman operasyonları için de gerekli koşulları belirlemektedir. Finlandiya’daki PEFC orman sertifikasyonunun en önemli etkileri ormandaki biyolojik çeşitlilik olarak görülmektedir.

 

PEFC, Finlandiya’da uygulanan diğer düzenlemelere göre ormancılıkta daha yüksek talepler belirler. Gaia Danışmanlık raporuna göre, PEFC kriterlerinin önemli bir sayıdaki kıstasları, diğer sistemlere göre daha sıkıdır. Ayrıca, PEFC kriterleri, halihazırda sıkı yasal gereklilikler uygulanana ormanlarda ve mevzuata tabii alanlarda da yorumlama ve detayla ilgili ayrıntıları sağlar.
Bugün Fin ormanların 20 milyon hektarı PEFC sertifikalı bulunmaktadır ve Finlandiya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri arkasından dünyanın en büyük üçüncü PEFC sertifikalı alanına sahiptir. Aslında, PEFC sertifikası Fin ormanların % 90’ından fazlasını kapsamaktadır.

 

Gaia Danışmanlık şirketine göre, PEFC orman mevzuatı ve uygulanmasını teşvik alanlarındaki değişikliklerle ilgili iletişimi belirlemektedir. Her ne kadar orman karaborsası Fin ormanları için küçük bir problem teşkil ediyorsa da, PEFC işveren sorumluluklarını arttırmakta önemli bir rol oynamaktadır.
Metsä10