Sektörün Beklenen Bursa Buluşması Başladı: ORSİAD Gazetesi standımıza bekleriz

Kuruluşumuz Tüyap Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi tarafından, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve Bursa Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği (BURTİMDER) desteğinde, TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi işbirliğiyle hazırlanan BURSA 26. ULUSLARARASI YAPI VE YAŞAM FUARI VE KONGRESİ, Bursa Şehiriçi Doğalgaz Dağıtım Ticaret ve Taahhüt A.Ş.  (BURSAGAZ) desteği ile hazırlanan IHS BURSA 2014 9. Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Doğalgaz Teknolojileri Fuarı ile Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Marmara Belediyeler Birliği desteği ile hazırlanan BURSA KENT 2014 3. Belediye İhtiyaçları, Kent Mobilyaları Park Bahçe Düzenlemeleri ve Spor Tesisleri Fuarı, 2 Nisan 2014 Çarşamba günü saat 12.00’de Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Bursa Büyükşehir Belediyesi BaşkanVekili Atilla Ödünç,  Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Osmangazi Kaymakamı Dr. Necdet Türker, Bursa İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdem Yurdusever, Bursa Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği (BURTİMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Aydın Eskibozkurt, Bursa Şehiriçi Doğalgaz Dağıtım Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (BURSAGAZ) Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri, şehir protokolü, katılımcı firma yetkilileri, çok sayıda davetli ve basın mensuplarının katıldığı bir tören ile Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen bir tören ile açıldı.

DSC_0141

 Ersözlü; “İnşaat Sektörünün Etkili Buluşmasına 40 Bin Üzeri Ziyaretçi”

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Bursa ilinde de yaşam alanları ihtiyacının artması, kiracıların ev sahibi olma isteği, gayrimenkul yatırımları ve nüfus artışı konut ihtiyacına olan talebi artırmaktadır.  Bu talebin paralelinde oluşan tüm ihtiyaçlara cevap verecek nitelikteki Fuarlar, 4 ayrı salon ve fuaye alanında, 12 ülkeden 219 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile hazırlanmaktadır. 

1525445_1422150288038114_1151695754_n

Ziyarete açık olacağı 5 gün boyunca koridorlardaki m2 başına 7 kişinin ziyaret etmesi beklenen, ziyaretçilerin aradıkları ürünleri bir arada bulabilecekleri, tüm segmentte katılımcı firmaların olduğu Fuarlar ile toplam ziyaretçi sayısının 40 bin kişinin üzerine çıkması hedeflenmektedir.  Türkiye’de her gelir seviyesine hitap eden başka bir organizasyon olmaması bu fuarların önemli özelliklerinin başında gelmektedir.

1503918_1422150188038124_454514362_n

İnşaat, doğalgaz ve yerel yönetimlerin ihtiyaçlarını konu alacak ve sektörlerdeki tüm gelişmeleri ve yenilikleri birlikte sunacak Fuarlar, yurtiçinden Afyon, Ankara, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Konya, Karaman, Kütahya, Manisa, Uşak ve Yalova illeri başta olmak üzere her türlü üretimin yoğun olduğu sanayi şehirlerinden gelecek sektör temsilcileri ile katılımcı firmaları buluşturacak, ortaya çıkacak iş hacmi ile hem inşaat sektörüne,  hem bölge hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

10177294_1422149964704813_1943273306_n 

Güney Marmara bölgesinde bulunan 40’a yakın ticaret ve sanayi odasının yönetim kurulu başkanları, komite üyeleri ile birlikte, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın 16 Makro Projesi’nden biri olan Ticari Safari Projesi kapsamında, Fuarlarda bir araya geliyor.  İlk defa gerçekleşecek bu buluşmanın katılımcıların ticaret hacmini arttırması hedeflenmektedir. 

10178123_1422150094704800_935742365_n

 

İlhan Ersözlü; “Özel Bölümler Yine Dopdolu”

26 yıldır düzenlenerek sektöre katkı sağlayan, yapı sektöründeki yeniliklerin ve son teknolojik ürünlerin topluca bir platformda sergilenmesini sağlayan Bursa Yapı ve Yaşam Fuarı ve Kongresi, ülkemizin konusunda Anadolu’nun en büyük fuarı olma özelliğini yıllardır sürdürmektedir.  Fuarla birlikte, Bursa Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği (BURTİMDER) işbirliğinde organize edilen ve dernek üyelerinin katılımı ile hazırlanan “Mutfak, Banyo, Seramik, Tesisat Özel Bölümü”nde; evlerimizin en önemli mekânlarından mutfak ve banyolarımızdaki son tasarımlar halkımızın beğenisine sunulacaktır.   Söz konusu özel bölümün de yer aldığı fuar  3 ve 4 no’lu salonlarda hazırlanmıştır.

DSC_0252

 TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. olarak her sene sektör ile ilgili yenilikler peşinde olduklarının altını çizen Ersözlü,  Fuarlar ile birlikte geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ve sektörün beğenisini kazanan “Konut Projeleri Özel Bölümü”nün güney fuaye alanında bu yıl da hazırlandığını belirtti. Sanayinin gelişmesiyle artan göçün konut ihtiyacını oluşturduğu Bursa’da birbirinden iddialı konut projelerinin sergileneceği özel bölümde ilgililere ve ihtiyaç sahiplerine sektördeki gelişmeleri sunulmaktadır.

DSC_0261

İlhan Ersözlü; “Geleneksel Hale Gelen 26.  Uluslararası Yapı ve Yaşam Kongresi Fuar ile Eş zamanlı Düzenleniyor.”

Bursa’da geçtiğimiz yıl 25. yılını kutlayan Bursa Yapı ve Yaşam Fuarı’nı diğer yapı fuarlarından ayıran en önemli özellik eş zamanlı kongreye de ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Bu yıl yine Bursa Yapı ve Yaşam Fuarı’nın düzenlenmesinde işbirliği yaptığımız TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından 1989 yılından beri ara verilmeden düzenlenen Uluslararası Yapı ve Yaşam Kongresi, 3 – 5 Nisan tarihleri arasında, 26. kez “KENT MERKEZİNİ YENİDEN KEŞFETMEK” teması ile düzenlenecektir.  Kongre öncelikle, kent merkezlerinin geçmişten geleceğe taşıdığı süreklilik içindeki özgün değerlerin ortaya çıkarılmasını hedeflemektedir.  Bu bağlamda, değişen yaşam pratiklerinin beraberinde getirdiği mekansal ve sosyal sorunların tartışılması amaçlanmaktadır. Ulusal ve uluslararası akademisyenlerin, araştırmacıların, yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin, girişimcilerin ve kentlilerin katılımıyla kapsamlı ve çok boyutlu ortam oluşturacak kongrenin ilgi alanları; Kent merkezini geleceğe aktarmak, Kent merkezinde buluşmak, Kent merkezini yönetmek, Kent merkezinde uyarlanabilirlik olarak belirtilmiştir.   Kongre süresince; “Hayata Geçmeyen Projeler” seçkisi, “Kent Merkezini Yeniden Keşfetmek Fotoğraf Yarışması”, “26. Uluslararası Yapı ve Yaşam Fuarı Kongresi Çalıştayı ve Atölyesi” Posterleri, “Enerji Mimarlığı Atölyesi”, “Uludağ Üniversitesi Dönem İçi Çalışmaları”, Kent İçi Konut Alanlarında Yeni Yaklaşımlar”, “Şener Özler Mimarlık ve Çocuk Resim Yarışması 3 “Meydanlar”, “Kentsel Dönüşüm – Haydarpaşa Karikatürleri  “Ali Doğanlı – Yılmaz Okumuş Fotoğrafları”  sergileri sunulacak, atölye çalışmaları yapılacaktır.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından; işlev, tasarım ve nitelik açısından Fuarın en iyi stantları seçilecektir.

Profesyonelleri, üreticileri ve tüketicileri yeni teknolojilerle buluşturmayı hedefleyen ve bu yıl dokuzuncu kez düzenlenecek olan Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Doğalgaz Teknolojileri Fuarı, ilgilileri sektördeki en son gelişmelerden haberdar edecektir.  Yatırımları her geçen gün artan, doğalgaz kullanmaya yeni başlayan illere yakın konumu ve kolay ulaşım imkânlarıyla Bursa şehrinde düzenlenecek olması nedeniyle fuarın önemi daha da artmaktadır.  Fuar ile eş zamanlı “İş ve İnşaat Makineleri Özel Bölümü” yer almaktadır.

Bu yıl üçüncü kez düzenlenen Bursa Kent Fuar’ında bu yıl da yaşanabilir kentler için şehircilik konusundaki tüm gelişmeler ele alınacak, yerel yönetimlerin ihtiyaçlarına yönelik mal ve hizmet üreten firmaların yenilikleri topluca sunulacaktır.  Bölgedeki belediyelerin daire başkanlarının, daire müdürlerinin ve belediye başkanlarının davetli olduğu fuarımızda çağdaş kentlerin ihtiyaç duyduğu gelişmeler ilgililere gösterilecektir.