TORİD, Ormanları ve Gölleriyle Ünlü Finlandiya’daydı

TORİD, Ormanları ve Gölleriyle Ünlü Finlandiya’daydı
TORİD, Ormanları ve Gölleriyle Ünlü Finlandiya’daydı

TORİD üyeleri, dernek başkanı Kenan Saraç eşliğinde, geçtiğimiz Mayıs ayında Finlandiya ve Estonya’yı ziyaret ettiler. Yaklaşık bir hafta süren gezi ağırlık olarak Finlandiya’daki kereste sektörünün daha yakından incelenmesine yönelikti. Ülkedeki 11 kereste üretici ve satıcısı firmaya yapılan ziyaretlerde yeni iş imkanlarının oluşturulmasına dair görüşmelerde de bulunuldu.

TORİD üyelerinin Saumen Sahat Finlandiya Keresteciler Birliği’nin davetiyle gittikleri bu mal alım gezisi, günübirlik gerçekleştirilen Estonya turuyla da keyifli bir hatıra oldu. Üyeleri orta ölçekli kereste üreticilerinden oluşan Saumen Sahat derneği ile TORİD’in ortaklaşa organize ettiği gezide Türkiye’deki resmi kurumlardan yetkili misafirler de ağırlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetkililerin katıldığı bu seyahatin, sektör için de olumlu gelişmelere vesile olduğunu belirten TORİD başkanı Kenan Saraç seyahati şöyle değerlendirdi: “Katılımcıların çoğu Rusya ve İsveç’ten ithalat yapmaktadır ve Finlandiya ile ticaretimiz çok gelişmiş değildir. Geçmiş yıllarda daha büyük miktarlarda ithalat yapılırken, son dönemde bu ülke geriye düşmüştür. Bunun birinci sebebi uyguladığı fiyat politikasıdır. Türkiye orman ürünleri sektörü için örnek olabilecek organizasyonları vardır. Yaklaşık 5.5 milyon nüfusu olan bir ülkede, toplam keresteci sayısı 85-100 civarıdır. Ormanlar birkaç yüzyıl önce özelleştirilmiştir. Şu anda ülkede 750.000 civarında orman sahibi şahıs vardır. Kereste fabrikalarının tamamı hammadde temin ederken sıkıntı yaşadıklarını beyan ettiler ve özel orman sahiplerinin davranışlarından dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirttiler.

Kereste fabrikalarıysa yeni üretim teknolojisini kullanmaktadır. Diğer Avrupa ülkelerinde gördüğümüz teknolojiye, Finlandiya firmaları da sahiptir.” Yeni fırsatlar için başlangıç olan bu seyahatin ardından, sektöre hizmetleriyle başarılarını sürdüren TORİD, uluslararası arenada ülkemizi temsil eden çalışmalarına da devam ediyor.