TransferDisc Teknolojisi Döşeme Panellerinde Avantaj Sağlıyor

İlk defa 2006 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana, Välinge patentli ve Alman şirketi Schiele tarafından dünya çapında ticareti gerçekleşen TransferDisc teknolojisi zemin pazarındaki başarısıyla dikkat çekiyor.

Dünya çapında satılan 100’den fazla birimleriyle, Schiele’nin TransferDisc teknolojisi Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’daki laminat parke sektöründe yaygın bir şekilde tercih ediliyor. Teknoloji bugün, aynı zamanda, parke ve Lüks Vinil Karoları (LVT) gibi diğer döşeme ürünlerinin yanı sıra, kapı ve mobilya ürünleri için de kullanılıyor. ‘Açılı bir metal diskten ürünün eğimli açısına kadar kaplama aktarılır’ ilkesine dayanan bu hassas teknik, olağanüstü bir kaplama ile eğimli kenar ürünlerin çok etkili bir şekilde kaplamasını gerçekleştirir.

TransferDisc makinesi, geleneksel profil makinelerinde, bir freze aracı olarak yerleştirilmiş olabilir ve dakikada 160 m’ye kadar yüksek hız hatlarını takip edebilir. Dekoratif oluk boyutları veya farklı açı ve ölçüleriyle eğim, aynı kaplama ünitesi ile ele alınabilir. Cihaz, su bazlı cilalar, su-UV, yağ veya solvent bazlı ürünler gibi tüm geleneksel cila sistemlerini desteklemektedir. Ayrıca, dolaşımdaki az miktardaki cila (boya 0.5 litre) renk değişikliklerini çok kolay hale getirir ve katmanları (tam bir çizgi için 15 dakika -4 taraf- renk değişimi) en aza indirilmiştir. Kaplama kalınlığı 1/100 mm aralıklarla ayarlanabilir bir pirinç silecek bıçak baskısı tarafından ince ayarı yapılır. Uygulanan boyanın hassasiyeti ve düzgün bir tabaka olması nedeniyle, kaplanmış eğim ve dekoratif olukların kalitesi ve parlak görünümü yüksektir. Benzersiz bir yüzey için, merkez ağızlı çapraz çizgi üzerine uygulanabilir. Görsel avantajlarına ek olarak, tanımlı bir konik ya da kenar boyanın yüksek hassasiyetli uygulamasında bir dizi teknik avantajlar da sunmaktadır. Mekanik kilitleme yüzeyine uygulanacak boyayı önlenmek, yonga renk riskini ve gıcırdama sesi risklerini azaltmak için katkıda bulunur. İşte bu rakipsiz kombinasyon, esneklik ve sağlamlık özellikleri, piyasada bulunabilir diğer çözümlerle karşılaştırıldığında TransferDisc teknolojisinin ekipman durumunu maksimize eden farkını ortaya koyar. Konik kaplamaya ek olarak, TransferDisc aynı zamanda ve sık sık ahşap döşeme ürünler üzerinde kenar sızdırmazlık için de kullanılır. TransferDisc tekonolojisinin kullanımı, bu nedenle dekoratif özellikleri ile sınırlı değildir. Bu ekipman hassasiyetle uygulanması gereken her türlü sıvıyla kullanılmak için de en iyi seçenek gibi görünüyor.

Alman SCHIELE Maschinenbau GmbH. Şirketi CEO’su Stefan Schiele, bu teknolojiyi şöyle yorumluyor: “TransferDisc teknolojisinin artık laminat ve ahşap döşeme endüstrisinde yaygın olarak kullanıldığını görmekten gurur duyuyoruz. Son zamanlarda, merkezi eğimde artan bir ilgi gördük ve bu nedenle çapraz çizgi merkez konik ve dekoratif yivler üretimi için merkezi kaplama ünitesi ile ilgili çözüm sunuyoruz. Dahası, merkezi konik kaplama boyunu sağlamak için diğerlerinin yanı sıra, boru hattıyla ilgili de gelişmeler söz konusu olduğunu belirtmek isterim.”