Uluslararası ve Benzersiz Bir Mobilya Müzesi

Başlangıçta İmparatorluk Mobilya Koleksiyonu parçalarını saklamak için kurulmuş olan Viyana’daki Hofmobiliendepot İmparatorluk Mobilya Koleksiyonu Müzesi bugün, 165 bin objeye ev sahipliği yaparak dünyanın en büyük mobilya koleksiyonuna sahip bulunuyor. Müzede, Biedermeir, Tarihçilik ve Viyana Modern hareketi gibi çeşitli mobilya stilleri ve çağdaş mobilya tasarımlarının yanı sıra, 20. Yüzyıl veya Habsburg hanedanlığından ünlü kişilere ait, mimari, tasarım ve mobilya konularında farklı sergiler yer alıyor.

 

Viyana’da bulunan Hofmobiliendepot • Imperial Furniture Collection

(İmparatorluk Mobilya Koleksiyonu), birbirinden değerli tarihi kültür objelerine ev sahipliği yapan bir mobilya müzesi. Koleksiyonun en önemli parçaları, Schönbrunn Sarayı, Belvedere, Laxenburg ve diğer birçok imparatorluk konutunun orjinal mobilyalarının bulunduğu Habsburg saray eşyalarından oluşuyor. Müzede, halılar, avizeler, resimler, sofra, masa, yatak, komidin ve hatta tüm suit parçaları sergileniyor. Aralarında Savoy Prensi Eugene, Veliaht Prens Rudolf ya da İmparatoriçe Elisabeth gibi kişilere ait bir çok obje, sadece siyasi olaylar ve emperyal saray törenlerini değil, günlük yaşamdan kesitleri de yansıtarak tarihe ışık tutuyorlar.

068NEU

Sergilenen 6.500 nesne, 1747 yılında İmparatoriçe Maria Theresa tarafından kurulan ve monarşinin sonuna kadar imparatorluk mobilyalarının muhafaza edildiği mobilya deposundan gelen parçalardan oluşuyor. Bu depo, 1919’dan beri Avusturya Cumhuriyeti’nin mülkiyetinde olmuştur ve 1924 yılında ilk sabit sergi açılmıştır. Müzenin bugünkü sabit sergisiyse, 1998 yılındaki büyük çaplı restorasyon ve yenilenme çalışmaları sonrasında oluşturulmuş. Müzenin bu uyarlanması yalnızca geleneksel müze kaidelerine göre değil, aynı zamanda depo rolünü yansıtmasını sürdürmesi üzerine tasarlanmış. İşte bu yüzden de, giriş aynen bir depoya girilir gibi kolayca yapılabilmekte ve İmparator Franz Joseph zamanından beri de görsel olarak değişmemiştir. Depo vazifesini de sürdüren müze bu anlamda, halen federal ofisler, elçilikler ve devlet resepsiyonlar için mobilya tedariki yapmaktadır.

08_Rauchzimmer

Müze, tekrar açılışından bu yana, Modern dönemden günümüze Viyana mobilya tasarımı üzerine odaklanmıştır ve içlerinde Adolf Loos, Otto Wagner, Josef Hoffmann ve Margarete Schütte-Lihotzky gibi büyük Avusturyalı mimarların ve çağdaş tasarımcıların eserlerinin bulunduğu objeleri sergilemektedir. Ayrıca çağdaş kentsel görünümden yavaş yavaş kaybolan izleri de toplamaktadır. Geçici sergiler, yirminci yüzyıldaki mimarlık ve tasarımın bireysel yönlerini keşfetmeye yöneliktir.

17_Postsparkasse

İmparatorluk Mobilya Koleksiyonu’nun her dönemde film endüstrisi ile yakın bir ilişkisi olmuştur. Müze, 1950’lerde çekilen ve Ernst Marischka’nın yönettiği efsanevi Sisi filmleri de dahil olmak üzere, 1970’lere kadar Viyana’da çekilen hemen hemen tüm filmlere mobilya sağlamıştır.

11_Thonet_Raumsansicht

Bu uluslararası ve benzersiz mobilya koleksiyonu müzesi, Schloss Schönbrunn Kultur-und Betriebsges.mbH kültür işletmeleri tarafından yönetilmektedir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA