Yatırım taraması, Avrupa’daki iyi yatırım ortamını riske atıyor

Alman makina mühendislik derneği VDMA’nın Genel Müdürü Thilo Brodtmann, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa’daki yabancı yatırımlarla ilgili kontrol önerisi hakkında açıklama yaptı:

 

Yatırım taramasına ilişkin önerisi ile Avrupa Komisyonu, Avrupa’nın uluslararası yatırım için ideal bir yer olması konusundaki şöhretini tehlikeye atmaktadır. Endüstri sektörünün korunmaya değer kriterleri çok bulanık olmakla birlikte üye devletlerin şirket devralmalarını istediği gibi engelleyebilecekleri bir durum söz konusudur. Avrupa Birliği’nin bir yandan Avrupa’daki yatırım eksikliği hakkında sürekli şikayetçi olması ile yerel şirketlerin yabancı sermayeye erişmesini zorlaştırması arasında bir çelişki var. Yatırımcıların Avrupa teknolojilerini aşırma kaygısı, makine mühendisliği endüstrisinin Çin’den gelen yatırımcılarla edindiği iyi tecrübelerin tam tersidir. Yatırım kontrollerinin tanıtılması, Çin’i kendi pazarını Avrupa işletmelerine kapatmayı haklı çıkaracak yeni argümanlara sebebiyet verecektir. Komisyonun, etkilenen endüstrilere danışmadan bu kadar geniş kapsamlı bir politika önermesi endişe verici.”

 

Mekanik Mühendislik Endüstrisi Derneği (VDMA), mekanik ve fabrika mühendisliği sektöründe 3.200’den fazla, çoğunlukla orta ölçekli şirketleri temsil etmektedir. Bir milyondan fazla çalışanı ve yaklaşık 220 milyar avro (2016) tutarındaki satışıyla sektör, Almanya’nın en büyük sanayi işvereni ve önde gelen Alman sanayi sektörlerinden biridir