Afrikada Pazar İsteyenler Bu Haberi Dikkatli Okuyun

Senegal İş Forumuyla Afrika Pazarına Açılma Fırsatı

Batı Afrika’ya ihracat yapmak isteyen firmalar, 20 – 26 Mart, 2016 tarihleri arasında, T.C. Ekonomi Bakanlığı bilgisi dahilinde ve Senegal Ticaret Bakanlığı ile Dakar Ticaret , Sanayi ve Tarım Odasının da destekleriyle gerçekleşecek iş forumuna davet ediliyorlar. ITF Tur Hizmetleri tarafından Senegal’in başkenti Dakar’da organize edilen iş forumu, ülke ihracatını arttırken, Türk firmalarının da Afrika pazarında daha fazla yer almasını sağlayacak.

ITFTUR Seyahat Hizmetleri yetkilisi Adnan Altınışık, geçtiğimiz günlerde Senegal’de yaptığı sıcak temaslar sonrasında forum organizasyonuyla ilgili şunları söyledi: “Dakar şehrinin yeniden inşa edildiğini söylesem yalan olmaz sanırım. Özellikle Dakar yakınlarında inşa edilen yeni havaalanının çevresinde yeni bir şehir inşa ediliyor. Senegal’in toplam nüfusu yaklaşık 14 milyon, Dakar ise yaklaşık 4 milyon nüfuslu kalabalık bir şehir. Katılan firmalarımız, Ekonomi Bakanlığı’nın yurtdışı pazar araştırması desteğinden yararlanabilecekler.

 

SALY ORSİAD 004

Senegal Dakar İş Forumu Programı ise tarihe göre şöyle sıralanıyor:

 

20 MART 2016 PAZAR

20 Mart 2015 Salı günü 10:30’da İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Kontuarı önünde buluşma. Pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’nın TK 595 sefer sayılı uçuşu ile 13:25’deDakar’a hareket edilecek. 8,5 saat sürecek uçuştan sonra yerel saat ile 20:30’da Dakar’a varış. Pasaport, vize kayıt ve bagaj işlemlerin ardından konaklama yapılacak RadissonBlu Hotel’e transfer ve Dakar Hotel.

21 MART 2016 PAZARTESİ   

Kahvaltı sonrası yarım gün Dakar şehir turu. Öğleden sonra Workshop hazırlıklarını yapmak için serbest zaman. Dileyen misafirler, otelin sahilinden ve havuzundan da faydalanabilirler. Konaklama Dakar Hotel .

22 MART 2016 SALI

Workshop. İrtibata geçilmiş olunan ve workshop çalışmasına davet edilen firmalar ve yetkilileri ile görüşmeler. Öğleden sonra 17:00’de misafirlerin ve de davetlilerin katılımı ile gerçekleştirilecek tanışma kokteyli. Konaklama Dakar Hotel .

23 MART 2016 ÇARŞAMBA

Workshop. İrtibata geçilmiş olunan ve workshop çalışmasına davet edilen firmalar ve yetkilileri ile görüşmeler. Öğleden sonra 17:00’de misafirlerin ve de davetlilerin katılımı ile gerçekleştirilecek. Konaklama Dakar Hotel .

24 MART 2016 PERŞEMBE    

Workshop. İrtibata geçilmiş olunan ve workshop çalışmasına davet edilen firmalar ve yetkilileri ile görüşmeler. Öğleden sonra 17:00’de misafirlerin ve de davetlilerin katılımı ile gerçekleştirilecek. Konaklama Dakar Hotel .

25 MART 2016 CUMA

Sabah kahvaltısının ardından yarım gün sürecek olan Dakar yakınlarında bulunan Pembe Göl ziyareti için otelden hareket. Pembe Göl / Retba Gölü gezisinin ardından otele dönüş. Konaklama Dakar Hotel .

26 MART 2016 CUMARTESİ

Sabah kahvaltısının ardından havaalanına hareket. Pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’nın TK 593 sefer sayılı uçuşu ile  09:00’da hareket. 7 saatlik uçuş sonrasında yerel saatle 18:00’da İstanbul’a varış.

Firma başına katılım ücretinin 1250 Euro olduğu organizasyonla ilgili daha detaylı bilgi için 0(212)266 10 10  numaralı telefonu arayabilir veya www.itftur.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.   

 

SALY ORSİAD 003

Ayrıca T.C. DAKAR BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ tarafından alınan kaynak bilgisine göre;

Batı Afrika bölgesi pazarına giriş kapısı konumundaki ülke Senegal Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği-UEMOA ve Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu ECOWAS’a üyedir. Ülkenin para politikası, Batı Afrika Ülkeleri Merkez Bankası (BCEAO) tarafından yürütülmekte olup, diğer UEMOA ülkeleri ile ortak para birimi (FCFA) kullanılmaktadır. FCFA, Euro’ya (1 €= 655,957 FCFA) sabitlenmiş bulunmaktadır. UEMOA; Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (Senegal, Mali, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gine Bissau, Benin, Nijer ve Toga’dan oluşmaktadır.) Dakar bu bölgenin uluslararası limanı olma niteliğini taşımaktadır. Türkiye Senegal’e resmi kalkınma yardımında bulunan ülkelerden biridir. Senegal’in ülke ithalatı 2010’da 4,9 milyar $, 2011’de 5milyar $ ve 2012’de 5,9 milyar dolardır. Senegal’in ülke ithalatında Türkiye’nin payı 2010’da %1,8 , 2011’de %3,7 ve 2012 ‘de %2,44.