ROMA’dan “Kenar Bandı Sihirbazı…”

Roma Plastik’ten Açelya İdikut ile ZOW Fuarı ve ürünleri üzerine söyleşi yaptık…

Haberin fotoğrafları için tıklayınız…

Hoşgeldiniz. ZOW Fuarından beklentileriniz nelerdir? Ziyaretçileri  ne gibi sürprizler bekliyor, neler hazırladınız?
Herkes için iyi bir fuar olmasını diliyorum. Fuarın çok iyi hazırlandığını yaptıkları tanıtımlardan biliyoruz. Biz Roma Plastik olarak katılma kararı aldık ama bu sene farklı bir katılıma gittik.  İlk defa ürün tanıtmıyoruz. Ürünlerimizi aslında dolaylı yoldan yani web sitemiz üzerinden tanıtıyoruz ve bu seneki fuar alanımızda sadece dijital tanıtım olacak. Bu fuar bizim için, web sitemizde yer alan Kenarbandı Sihirbazı’nın bir  lansmanı aslında. Dolayısıyla bütün fuar programını Kenarbandı Sihirbazı başlığı üzerine kurguladık. Sadece görsel bir show hazırladık. Bu görsel showla  aslında sihirbazımızı müşterilerimizin zihnine kazımak istiyoruz amacımız bu olacaktır. Bunun dışında ufak sürprizlerimiz de var. Fuarın üçüncü günü gerçek bir sihirbaz show olacak ve fuar boyunca standımızda sihirbazı kullanan müşterilerimize verilen çekiliş kuponlarıyla, fuar sonunda yapılacak çekilişle iPad hediye edeceğiz. Zaten Roma Plastik’i biliyorlar biz biraz daha dijital tanıtıma yöneldik. Herkesi de rahat  kullanabileceği dijital platformlara yönlendirmeyi düşündük. Bu fuar için böyle bir amaca gittik çünkü Kenarbandı Sihirbazı sektör için çok faydalı bir uygulama. İnsanların bu uygulamayı daha çok kullanmasını istiyoruz. Çünkü artık dijital çağdayız.

Kenarbandı Sihirbazı web sitemizin ana sayfasından ulaşılabilecek bir program. Bu program, tüm Türkiye’deki sunta ve mdflam üreticilerinin çıkardığı her desene uygun kenarbandı karşılıklarının bulunmasına dayalı bir program. Örneğin bir mobilya üreticisi herhangi bir plaka üreticisinin plaka kodunu girdiğinde karşısında buna en yakın çalışılmış yani mükemmel uyumlu kenarbandını, koduyla, resmiyle, yakınlığı ve yüzeyiyle görebiliyor. Bizim stoklarımızda olup olmadığını görebiliyor ve siparişini verebiliyor. Bu tamamen süreci kolaylaştırmak adına artık kartelalarla değil de dijital platform üzerinde daha kolay daha seri bir şekilde sonuca ulaşması için yapılmış bir çalışma. Amacımız insanların doğru rengi ve elindeki suntaya bire bir uyumlu, mükemmel uyumlu kenarbandını kullanmasını sağlamak.

Kenarbandı Sihirbazı uygulamasını kullanmak kolay mı?
Evet çok kolay, web sitemizde adım adım gösteriliyor. Üç adımda sonuca ulaşılabiliyor.
Yeni bir ürün değil ama yeni bir program çıkarmış olduk. Yani her gün yeni bir ürün eklemiş oluyoruz. Çünkü sunta üreticilerimizden her yeni desen çalışmalarında birer numune geliyor ve kenar bandını çalışıp web sitemize yüklüyoruz. Dolayısıyla her yeni çıkan ürünü müşteri sitemizden en güncel haliyle bulabiliyor.

Kendi çalışmalarımız yanı sıra müşteriden de gelen yeni ürünleri örnek çalışabiliyoruz dolayısıyla zaten Türkiye’ de çıkan her yeni ürünü takip ediyoruz. Üreticilerden  gelen sunta numunesine göre de kenarbandı çalışılıyor. Sihirbazın içinde sonsuz renk seçeneği var. Ama stok rengi olarak yani anında sipariş verebileceğimiz, 1100 stok rengiyle çalışıyoruz.

2013’te başka hedefleriniz nelerdir?
Dediğimiz gibi alternatif ürünleri çalışmaya devam ediyoruz. Akrilik ürünlerle ilgili çalışmalarımız var. Özellikle Avrupa’da oldukça ilgi gören Acrimarc, Doppia  gibi ürünlerimizde çok çeşitli renk ve desen alternatifleri var. Avrupa’da trend biraz daha mat ağırlıklı olduğu için mat dekorlarda çalışmalar yapıyoruz. Dekorların yanı sıra yüzey çeşitlerinde de çalışmalarımız var. Var olan dekorlara farklı yüzeyler uyguluyoruz. Ayrıca Lazer Bant teknolojisinde önemli gelişmeler var ve bunları Mayıs ayında Almanya’da gerçekleşecek İnterzum Fuarı’nda tanıtacağız. Lazer Bant’ta yapılanlarda artık %100 sonuç elde edebiliyoruz geliştirmeler sayesinde, arttırılan tutkal kalitesi ile “Zero Glue Line” yani “Sıfır Tutkal İzi” ile Lazer Bant satışlarının artmasını hedefliyoruz.

Yeni ortaklıklarınız var, yeni yatırımlarınız var. Bu konuda biraz bilgi alabilir miyiz?
2010 yılında Egger grubuyla çok faydalı bir birleşmemiz oldu. Makine yatırımlarımız oldu, makine parkurlarımız genişledi. Bunun dışında ek bir üretim binası ve ek sosyal tesis yapıldı.  Roma Plastik’te şu an 600 çalışan var. Hepimizin kullanabileceği bir sosyal tesis. Yine Egger Türkiye ofisine ait bir binamız var. Bunlar dışında fabrika çevresinde, ileriki yapılanmalarımız için  arazi yatırımlarımız var. Şu an için çalışmalarımız bu şekilde.

Roma Plastik üretiminin ne kadarını iç piyasaya, ne kadarını ihracata yönelik yapıyor?
Roma Plastik şu anda dengeli bir biçimde ilerliyor. %50 ihracat, %50 iç piyasa oranları mevcut. İhracatın önümüzdeki yıllarda daha da artacağını düşünüyoruz. Avrupa’da gözle görülür bir büyüme var. Egger’ le yapılan birleşmenin de bu konuda çok olumları etkileri var. Aynı zamanda Almanya’daki ofisimizin de genişlemesiyle güzel gelişmeler yaşıyor, olumlu sonuçlar alıyoruz. Aynı zamanda İtalya’daki temsilciliğimiz aracılığıyla burada ve yakın bölgelerde de hızla artan bir büyüme gösteriyoruz.

Türkiye’ de başka fuarlara katılacak mısınız?
Türkiye’de başka bir fuar katılımımız yok, önümüzdeki hafta İran’a Medex’e gidiyoruz.  İran ihracat oranlarımızın önemli bir kısmını kaplıyor. Daha sonra yurt dışında Egger’ le birlikte katıldığımız Interzum Fuarı var. Web sitemizde ilgili haberlere ulaşabilirsiniz.

Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?
Hepimiz için iyi bir fuar , sektör için de iyi bir yıl olmasını diliyorum.

Haberin fotoğrafları için tıklayınız…