TSE’den ÇAMSAN ENTEGRE’ye E-0 Belgesi

Türkiye ve Ortadoğu’nun ilk MDF ve Laminat Parke üreticisi Çamsan Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş, TSE’den E-0 belgesine layık görüldü. Türk Standartları Enstitüsü (TSE)’nün ahşap malzemelerde kullanılan formaldehit miktarının en düşük seviyede tutmak üzere düzenlediği E-0 Standartı şartlarını yerine getiren ÇAMSAN ENTEGRE A.Ş.’ye E0 Uygunluk Belgesi verildi.

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz, “Üretim yaparken insanların amacı gelir elde etmektir. Aynı zamanda da insanın refahını ve zenginliğini artırmaya yöneliktir. Üretirken insanca yaşamayı daha nasıl kolaylaştırabiliriz diye mücadele içeresindeyken insan ve çevre sağlığını ikinci planda görmek son derece yanlıştır” dedi.

Çamsan Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye “E0/E1 Formaldehit Emisyon Belgesi” verilmesi nedeniyle fabrikada düzenlenen törende konuşan Korkmaz, Çamsan’ın, Avrupa’nın önde gelen fabrikalarıyla rekabet edebilecek seviyede teknolojiye sahip olduğunu, belgeleriyle ispat ettiğini söyledi.

E0 ve E1 başarı belgesinin önemine dikkati çeken Korkmaz, “Üretim yaparken insanların amacı gelir elde etmektir. Aynı zamanda da insanın refahını ve zenginliğini artırmaya yöneliktir. Üretirken insanca yaşamayı daha nasıl kolaylaştırabiliriz diye mücadele içeresindeyken insan ve çevre sağlığını ikinci planda görmek son derece yanlıştır. O nedenle bugün Çamsan Entegre Sanayine verilen bu belge çok anlamlıdır” diye konuştu.

alternatif görsel (çamsan - tse)

Çamsan Entegre Sanayi’nin belgelendirme konusunda öncü bir kuruluş olduğunu ifade eden Korkmaz, “Bizler sizlere hizmet veren bir kuruluşuz sizler bizim velinimetimizsiniz. Almış olduğunuz belge ve altın ödüle sizler hakkıyla layıksınız” ifadesini kullandı.

– Çamsan Entegre Fabrikası Genel Müdürü Refik Suat Kılıç

Çamsan Entegre Fabrikası Genel Müdürü Refik Suat Kılıç ise firmanın Türkiye adına Avrupa’da da söz sahibi olan bir entegre kuruluş olduğunu, ülke ekonomisi adına büyük bir misyon üstlendiğini belirtti.

Fabrikanın, başta insan sağlığı ve çevre duyarlılığı olmak üzere her alanda kalitesini öne çıkartmayı görev bildiklerini vurgulayan Kılıç, “Global dünyada, gelecekte almamız gereken rolün bilinci ile çalışmalarımızı daha ileriye götürmek adına Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde başlayan bu ortak çalışmamız bugünlere gelmiştir. Bugün almış olduğumuz “E0 ve E1″ başarı ödülünde katkıları bulunan ve emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, E0 ve E1 belgesini Kılıç’a verdi.

TSE Başkanı Sn. Sebahittin KORKMAZ - Çamsan Entegre A.Ş. Genel Müdürü Sn. R. Suat KILIÇ

ÇAMSAN ENTEGRE AĞAÇ VE TİCARET SANAYİ A.Ş.

İnsan ve Çevre Sağlığı açısından son derece önemli olan formaldehit salınımını en aza indirmek için yaptığı çalışmalarla E-0 Belgesi almaya hak kazanan ÇAMSAN ENTEGRE A.Ş., 1999 yılında başladığı ISO 9001 sistemi kuruluş çalışmalarını aynı yılın Aralık ayında tamamlamış ve merkezi İsviçre’de bulunan Uluslararası bir belgelendirme kuruluşu olan SGS Yarsley Internatıonal Certification Services firması tarafından denetlenerek belgesini almıştır. Takip eden yıllarda ISO 9001 – 2008 (Kalite Yönetim Sistemi), ISO 14001-2004 (Çevre Yönetim Sistemi) ve OHSAS 18001 – 2007 (İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi) belgelerini almaya hak kazanmıştır.

İlk kez 15 Ağustos 1985 tarihinde TS EN 622 -5 Lif Levhalar için gerekli standartlarda uygunluk belgesini alan ÇAMSAN ENTEGRE AĞAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 15 Mart 2013 tarihinde TSE tarafından düzenlenen 20 yıl ve üzerinde Ürün ve Sistem Belgesi bulunan firmalara verilen TSE Altın Kalite Ödülü’nü almıştır.

 

1978 yılında kurulan, Türkiye ve Ortadoğu’da ilk kez MDF üretimini gerçekleştiren Çamsan Entegre Ağaç ve Sanayi Ticaret A.Ş., Türkiye’nin İlk Avrupa’nın ise 4üncü MDF fabrikası olarak MDF’nin ülkemizde tanınmasına ve gelişimine öncülük etmiştir.

Sektöründe ilk ve öncü olmanın tüm sorumluluğunu üzerinde taşıyan Çamsan Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş kalitesinden ödün vermeyen üretim anlayışı ile mobilya sektörü başta olmak üzere İnşaat, Otomotiv, Ayakkabı sektörleri gibi bazı sektörlere yönelik MDF.(Orta.Yoğunlukta.Lif.Levha) ve HDF.(Yüksek Yoğunluklu Lif Levha) üretmektedir.

İç Dekorasyon’un vazgeçilmez malzemesi Laminat Parke, Türkiye’de ilk defa Çamsan ENTEGRE tarafından üretilmiştir. Laminat Parke ürünü tescilli Markası PARKELAM sektörün Yüksek Kaliteli ürünü olarak pazarın en güçlü markasıdır.

Çamsan ENTEGRE Fabrikası, MDF, MDF-Lam, Emprenye, Laminat Parke ve Kimya Üretim Tesisleri ile birlikte entegre bir üretim tesisidir. Pres teknolojisi başta olmak üzere tüm tesisler sektörün en modern teknolojisine sahiptir.

Çamsan Entegre ve Ağaç Sanayi A.Ş. ‘’kalite’’ye verdiği önem ve bu alandaki çalışmalarıyla, TSE ve Dünya standartlarına uygun üretim yaparak uluslararası pazarlarda rekabet edebilme olanağını geliştirmektedir. Bu hedef doğrultusunda Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden aldığı destek ile özel üretim reçetelerini geliştiren Çamsan Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş., pazara sunduğu özel ürünler ile Kalite Standartlarını yükseltmiş, ithal ve yerli markalara karşı rekabet edebilme gücünü üst seviyelere taşımıştır.

Çevreye karşı duyarlı ve kalkınmaya öncülük eden bir felsefe ile faaliyet gösteren Çamsan ENTEGRE A.Ş., bu bilinçle son yatırım hamlesinde merkezi biyolojik ve kimyasal arıtma ve değerlendirme tesisini kurmuştur. 2014 yılı son çeyreğinde başladığı 75.000.000 € tutarındaki yatırımları kapsamında yeni Continu Press MDF Üretim Tesisi, 1 Parke Tesisi, 1 Kaplama Tesisini 2016 başında devreye alarak Üretim Kapasitesini %100 artıracaktır.

Devreye girecek olan yeni tesislerle birlikte 85.000 m2′si kapalı 300.000 m2 alan üzerinde kurulu olan ÇAMSAN ENTEGRE A.Ş. Fabrikasında toplam 2 adet Continü Press MDF Üretim Tesisi, 4 Adet Short Cycle Press (Lamine Kaplama), 4 adet Laminat Parke Üretim Tesisi ve 2 adet Emprenye Tesisi ile 1 adet Kimya Tesisi yer alacaktır.

Çamsan ENTEGRE, İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl düzenlediği geleneksel ‘’Türkiye’nin En Büyük 500 şirketi’’ Anket’i sonuçlarına göre 1986 yılından 2015 yılına kadar kesintisiz her yıl Türkiye’nin ilk 500 şirketi arasında yer almıştır.

Çamsan Entegre A.Ş., MDF ve Laminat Parke sektörünün önemli oyuncularından biri olarak iç piyasanın yanında yurtdışı piyasalara da ihracat yapmaktadır. Ağırlıklı olarak İran, Suriye, Irak, K.K.T.C., Azerbaycan, Rusya Federasyonu, Yunanistan, Arnavutluk, Gürcistan, Türkmenistan, Kazakistan’a yönelik ihracat yapmakta olan ÇAMSAN ENTEGRE A.Ş., ek yatırımların tamamlanmasıyla ihracatını da %100 artırmayı hedeflemektedir.