780 yıllık Messe Frankfurt, Türkiye’deki 20. Yılını Kutluyor

Messe Frankfurt’un her yıl dünya çapında 40 farklı şehirde düzenlediği 150’den fazla fuar organizasyonunda Türk firmaların katılımını artırarak ülkemizin ihracatına katkı sağlamak amacıyla 2000 yılından bu yana faaliyetini sürdüren Messe Frankfurt Istanbul, 20. yılını kutluyor

780 yıllık tarihi ile dünyanın en eski fuar şirketi ünvanına sahip Messe Frankfurt, aynı zamanda kendi fuar alanına sahip olan, dünyanın en büyük fuar, kongre ve etkinlik organizatörüdür. Messe Frankfurt, 190 ülkeye hizmet veren 30 iştirakı ile dünya çapında 2600 kişiye istihdam sağlamaktadır. Her yıl, yarısından çoğu Almanya dışında olmak üzere 150’dan fazla fuar organize eden Messe Frankfurt, %60 oranındaki hissesi Frankfurt Belediyesi’ne, %40 oranındaki hissesi ise Hessen Eyaleti’ne ait olan bir kamu kuruluşudur. Messe Frankfurt İstanbul Uluslararası Fuarcılık Limited Şirketi, Türk firmaların uluslararası ticaret fuarlarındaki katılımını artırmak, güçlendirmek ve Türkiye’nin sahip olduğu iş gücü potansiyeli ve sektörel fırsatları dış dünyaya tanıtmak amacıyla 2000 yılında kurulmuştur.

Messe Frankfurt Istanbul’un, geçen 20 yıl boyunca;

  • 3.000’den fazla Türk firmasının en az 1 uluslararası ticaret fuarında katılımcı olarak iştirakı
  • 50.000’in üzerinde Türk vatandaşının yurtdışında en az 1 ticaret fuarını ziyareti
  • 100’den fazla fuarda otomotiv, tekstil, tüketim malları ve yapı teknolojileri sektörleri başta olmak üzere Türkiye’nin önde gelen ihracatçı birlikleri, dernek ve odaları ile ortak milli katılım projeleri
  • 2014-2016 yılları arasında Texworld Istanbul fuar organizasyonu
  • 2001’den bugüne Automechanika Istanbul fuar organizasyonu
  • 2015’ten bugüne Motobike Istanbul fuar organizasyonu
  • ISH 2017’de Türkiye’nin partner ülke olarak belirlenmesi
  • 2019’da, sadece Frankfurt fuarlarına toplam 659 firmanın katılımı
  • 2019’da, sadece Frankfurt fuarlarında Türk firmaların sahip olduğu 44.645 m² sergi alanı
  • Heimtextil 2020 fuarında 300’ün üzerinde Türk firma standı ile temsil edilen ülkeler arasında birincilik gibi sadece fuarcılık sektörü için değil, Türkiye’nin farklı iş kollarına ve ihracatına katkı sağlayan önemli kilometre taşları yer almaktadır.

Messe Frankfurt’un kurumsal marka imajını en iyi şekilde yansıtmak üzere özel olarak tasarlanan, İstanbul, Anadolu Yakası’ndaki ofis binasında proje yönetimi, satış, pazarlama ve kurumsal iletişim, insan kaynakları ve muhasebe departmanlarında görev yapan uzman kadrosu ile Messe Frankfurt Istanbul ailesi, Türkiye’de düzenlediği Automechanika Istanbul ve Motobike Istanbul fuarlarının organizasyonunu yıllardır başarıyla yürütürken, dünya çapındaki ticaret fuarlarına Türk firmaların katılımını sağlamak için pazarlama ve satış faaliyetlerini sürdürmektedir.

Messe Frankfurt Istanbul Yönetici Ortağı Tayfun Yardım:“Messe Frankfurt Istanbul olarak 20 yıldır Messe Frankfurt’un Türkiye’deki operasyonlarını yürütüyoruz. Ülkemiz, otomotiv, tekstil, inşaat ve gıda gibi sektörlerde büyük bir potansiyele sahip ve yerli üreticiler yeni piyasalara açılarak ihracatını arttırma ihtiyacı duyuyor. Aslında, Türkiye’nin bir çok köklü firmasının Messe Frankfurt ile olan yolculuğu ofisimiz kurulmadan çok daha öncesine dayanıyor. Messe Frankfurt Istanbul ofisi olarak çalışmalarımıza başlamamızla birlikte firmalar için bir köprü görevi görmeye başladık ve doğal olarak katılımcılarımızla şirketimiz arasındaki bağ daha da güçlendi.

2001 yılından beri Dünyanın 3. Büyük Otomotiv Endüstrisi Fuarı Automechanika Istanbul, 2015 yılından beri ise Türkiye’nin ilk ve tek Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı Motobike Istanbul fuarlarını organize ediyoruz. Türkiye’nin önemli yapı taşlarından biri olan KOBİ’lerin gelişmesine ve potansiyellerini ortaya çıkarmalarına katkı sağlıyoruz. Hizmet sunduğumuz birçok firmanın zamanla büyüdüğünü ve uluslararası pazarda etkin birer oyuncu olduklarını görmek bize gurur veriyor.”

Messe Frankfurt Istanbul, ticari faaliyetlerine ek olarak birçok sosyal sorumluluk projesine de yıllardır destek vermeye devam ediyor. Uzun yıllardır süregelen sponsorluk anlaşmaları ile Türkiye’de yelken ve motorsporlarının gelişimine büyük katkı sağlanırken, eğitim ve çevre duyarlılığına yönelik sosyal sorumluluk projelerine finansal ve operasyonel destek veriliyor.

Messe Frankfurt Istanbul Yönetici Ortağı Işın Sağlam: “Messe Frankfurt, 780 yıllık geçmişi ile dünyanın en eski organizasyon şirketidir, sürdürülebilirlik hali hazırda şirketin her anlamda şirket politikasıdır ve bu kadar uzun süre varolabilmesinin de sırrıdır. Sürdürülebilirliğin sosyal, ekonomik ve ekolojik yönleri, işimizin temel bileşenleridir ve bu anlayış şirketimizin tüm dünyadaki çeşitli faaliyetlerine de yansır. Dünya çapındaki faaliyetlerimizin yanı sıra İstanbul’da da çevresel faktörleri gözeterek fuarlarımızı organize etmeye devam ediyoruz. Yalnızca organizasyonlarımızda değil, şirket içi aktivite ve iş seyahatlerimizi de bu doğrultuda yönetiyoruz.

Bu yıl, Messe Frankfurt gibi köklü bir firmanın İstanbul ofisi olarak, 20. yılımızı kutluyoruz. Önümüzdeki yıllarda şirketimiz, katılımcı firmalarımız ve ülkemizin finansal gelişimi için çalışmalarımıza devam ederken, sürdürülebilir yaşam politikamızı geleceğe dair motivasyonumuzun odağında konumlandırıyoruz.”

Her ne kadar devam eden bir pandemi sürecinde 20. yaşına girmiş olsa da, Messe Frankfurt Istanbul her zaman olduğu gibi gelecek dönemde düzenlenecek fuarlara Türk firmalarının katılımını sağlamak adına çalışmalarına aynı özveri ile devam ediyor. Dünyanın farklı noktalarında düzenlenen fiziksel, dijital ve hibrid fuar organizasyonlarıyla faaliyetine devam eden Messe Frankfurt, 2021’de de hem fiziksel hem de aynı anda dijital ortamda devam edecek fuar organizasyonlarında Türk firmaların fuarlara katılım konusunda yıllardır yükselen grafiğini sürdüreceğine inanıyor.

 

Messe Frankfurt hakkında

 

Messe Frankfurt, dünya çapında 2,600* çalışanı ve yıllık 733* milyon Euro‘luk cirosu ile dünyanın lider fuar organizatörü firmalarından biridir. Messe Frankfurt’un 175’den fazla ülkeye hizmet veren 30 iştiraki bulunmaktadır.  Messe Frankfurt, yüzde 60 hissesi Frankfurt belediyesine, yüzde 40 hissesi ise Hessen eyaletine ait olan bir kamu firmasıdır. Daha fazla bilgi için lütfenwww.messefrankfurt.comadresini ziyaret ediniz.

* 2019 rakamları.