Ahşap İnsanla Buluştu

İtalyan sanatçı Peter Demetz, muhteşem el yapımı figürleriyle ahşaba hayat veriyor. Doğadan gelen ahşabı, yaşama yeniden kazandıran bir sanatçı Demetz… Kadın, erkek, çocuk birbirinden farklı insan şeklindeki ahşap heykellerin boyları 50 cm ile 150 cm arasında bulunuyor.

Ahşap heykeller Demetz’in ayrıntılara olan dikkatini de yansıtıyorlar. Onun bu detaycılığıyla ortaya çıkan ve insan anatomisiyle mükemmel ustalığı buluşturan heykellerin harika kompozisyonları ve perspektif duygusu, onların gerçek gibi görünmesini sağlıyor. İnsan vücudunun birebir özelliklerini yansıtan heykellerin giysi ve aksesuarlarındaki mini kıvrımlara kadar tüm detayları ince ayrıntılarıyla hesaplanmış.

Ahşap materyal, sıcak renkleri ve dokusunun özelliğiyle heykellere boyayla verilemeyecek kadar gerçekçi bir görünüm kazandırmaktadır. Ayrıca Demetz’in tüm heykellerinin ortak bir özelliği de aynı içeriği yansıtmalarıdır. Adeta “yalnızlık” teması üzerine kurulu heykel figürlerin ya sırtları dönüktür ya da yere bakıyorlardır. Heykelleri görenler, bu figürlerin kendilerini görmezden geldiğini ya da bir kayıp, özlem gibi duygu içinde olduklarını düşünebilirler.

image_14_large
1969 yılında İtalya’nın Bolzano kentinde doğan Peter Demetz, 1983 yılında Ortisei’deki sanat okuluna gitmiştir. Halen ahşap tasarımı konusunda sanat dersleri ve konferanslar veren Demetz sayısız ödül kazanmıştır. Ödülleri arasında Sardegna Sant ‘Antioco sanat ödülü “Premio Arciere” de 1.lik ödülü, Uluslararası “XXXVII Premio Sulmona” birinciliği, Castellabate “Murat è vivo” sanat ödüllerinde birincilik bulunmaktadır.

life-like-realistic-wooden-sculptures-peter-demetz-6

Bugüne kadar dünyanın çeşitli yerlerinde açtığı sergilerle de çok ses getiren Peter Demetz’in sergi çalışmalarından bazıları şöyledir;

 wooden-sculptures-peter-demetz-2

2014 _Knokke (B), Piretti Sanat Galerisi “Hyper Realities. New York, Scope Sanat Fuarı 2014

peter_demetz_image_12

 

2013 _Miami, Art Miami Context, WHITE ROOM ART SYSTEMS Galerisi-İstanbul, CI Çağdaş Sanat Fuarı, Verona Sanat Galerisi, Bologna Sanat Forumu

image_03_large

 

2011 _Roma: Palazzo Valentini, Sala Egon von Fürstenberg, Kişisel sergi

Peter Demetz

2008 _ Roma: Il Mitreo-Arte Contemporanea, “Segni di Confine”, Maurizio Vanni küratörlüğünde kişisel sergi

image_04_large

2006 _ Firenze: Palagio di Parte Guelfa, “Sanatçı, Şef ve Margarita” karma sergisi

 

https://www.youtube.com/watch?v=e_k4EcLHNMc&feature=youtu.be