Ahşap sıfır karbonlu bir biyo-ekonomi oluşturmak için şarttır!

 “Ahşap: Biyoekonominin inşa edilmesi” adını taşıyan yeni yayın, AB’nin üretimi artırırken emisyonları nasıl azaltabileceğini gösteriyor
Avrupa Ağaç İşleme Endüstrileri Konfederasyonu CEI-Bois, politikacıları, emisyonları azaltma ve sıfır karbon hedeflerine ulaşma planlarının merkezinde “ahşap” olmasına çağırıyor.

CEI-Bois tarafından yayınlanan ve “Ahşap: Biyoekonominin İnşa Edilmesi” adını taşıyan yayın, AB’nin beton, çelik ve plastik gibi yüksek karbonlu malzemelere göre kereste gibi düşük karbonlu, yenilenebilir, biyolojik alternatifleri kullanarak emisyonları nasıl azaltabileceğini gösteriyor.

Yayın, bunun sadece iklim için değil, bir bütün olarak ekonomi için de iyi olacağını gösteriyor. Avrupa ahşap esaslı ürünlerin küresel inşaat, tekstil ve plastik pazarlarında kullanımının arttırılmasıyla, 60 milyar avroluk gelir elde edebileceği belirtiliyor.

Atmosferdeki dengeyi geri getireceksek, ilk etapta emisyonları azaltmalı, aynı zamanda küresel karbon havuzunun kapasitesini de arttırmalıyız” diyen CEI-Bois Genel Sekreteri Patrizio Antonicoli sözlerine şöyle devam ediyor:“Ormanlar ve kereste, her iki çözümün bir parçasıdır, atmosferden karbonu emer ve odun olarak depolar. Ormanlardan toplanan kereste, yalnızca diğer malzemelerin ihtiyaç duyacağı enerji ve karbonun bir kısmını kullanarak inşaat için yüksek değerli ürünlere dönüştürülebilir.Kıtadaki hükümetler ne kadar fazla ahşabı destekleyip yatırım yapabiliyorsa, bu biyoekonomi o kadar değerli kılacaktır ve insan faaliyetinin iklim ve çevresel etkiler üzerindeki olumsuzluğunu tersine çevirmeye, Paris anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerimizi yerine getirmeye yardımcı olacaktır.”

Yayın ahşap kullanımının doğal avantajlarını ortaya koymayı amaçlıyor. Yenilenebilir, sürdürülebilir ve kullanılabilir, yeniden kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir olan ahşap, Avrupa’nın, küresel rekabetçiliği arttırmak, sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve yeni işler yaratmak amacıyla Sirküler Ekonomiye geçişi için örnek bir ürün olarak ifade ediliyor.

Yayının orijinal dilindeki ücretsiz bir kopyasını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.