BDB Başkanı Katharina Metzger,Almanya inşaat freninde “yeşil rüyalara” son vermelidir

Sektör talepleri: SPD ve FDP “yeşil rüyalara” son vermelidir.

Almanya’nın “acil af”a ihtiyacı var.

Almanya inşaat freninde. Sektör artık seyirci kalmak istemiyor. Sessizce başını sallamaktan açık protestoya geçti: “Federal hükümetin iklim aktivizmi yeni apartmanlar inşa etmeyi çok pahalı hale getiriyor. Yeni binalar için enerji tasarrufu çıtası çok yüksek. Yeşil hüsnükuruntu, yeni evlerin inşasını geciktiriyor. Bu, trafik ışığı için politik olarak hassastır. Ve acilen uygun fiyatlı bir daireye ihtiyaç duyan insanlar için bu ölümcül,” diyor Katharina Metzger. Alman Yapı Malzemeleri Uzmanları Federal Derneği (BDB) Başkanı, yeni konut inşaatları için acil bir “iklim koruma gereklilikleri affı” çağrısında bulunuyor. Federal hükümetin oradaki abartılı standartları acilen düşürmesi gerekiyor. Sadece eski binaların enerji tasarruflu tadilatları gerçekten etkilidir. Ve o zaman bile, devlet aşırıya kaçmamalı.

 

“Federal hükümet nihayet pragmatik davranmalı. Trafik ışığı koalisyonu, ‘süper iklim koruma evleri’nin fizibilitesi yanılsamasına sarılmayı bırakmalı. BDB Başkanı Katharina Metzger, “Bunun dünyaya geri getirilmesi gerekiyor” diyor. Verimlilik evi standardı 70, yeni inşaatlar için ve verimlilik evi 115 yenilemeler için yeterlidir. Sonuçta, inşaat sırasında daha fazla iklim koruması için kapasiteler sınırlıdır: uzman şirketler ve sübvansiyonlar.

“Bunu yaparak, iklimin korunmasında ileriye doğru büyük bir adım atıyoruz. Diğer her şey – özellikle enerji verimliliği evi 40 – “yaşam için yeşil bir bulut” ütopyasıdır. Metzger, insanların konut için harcayabilecekleri paraya baktığınızda yüksek enerji standartlarının işe yaramadığını söylüyor. Yapı malzemeleri ticareti derneği başkanı, SPD ve FDP’ye “federal hükümet yaşamda iklim koruma politikasıyla başka bir felaket yaşamadan önce yeşil koalisyon ortağını göreve getirmeye” çağrıda bulunuyor.

Bundesverband Deutscher Baustoff-Fachhandel’e (Alman İnşaat Malzemeleri Uzmanları Federal Birliği) göre, inşaat malzemeleri satışlarında şimdiden bir düşüş kaydediliyor: BDB’ye göre, sektör içinde yapılan bir anket, uzman perakendecilerin halihazırda yüzde 16’lık bir düşüş kaydettiğini gösteriyor. yılın ilk yarısında yapı malzemeleri satışlarında geçen yılın aynı dönemine göre düşüş yaşandı. “Bu açıkça ortaya koyuyor: konut inşaatında devrilme noktasına ulaşıldı. İniş başladı. Ve bu gelişim devam edecek. Metzger, bu yıl için uzman perakendeciler, 2022’ye kıyasla satışlarda en az dörtte bir düşüş bekliyor” dedi.

 

Konut inşaatı, satışlardaki düşüşe önemli bir katkıda bulunuyor. BDB Başkanı, “Bir dizi projenin hayata geçirildiği çok büyük bir inşaat işi yığını olmasına rağmen,” diyor. Katharina Metzger, önümüzdeki mali yıla çok daha eleştirel bir bakış açısı getiriyor: “Konut inşaatı durgunluğu muhtemelen 2024’te nihayet vuracak. Çünkü o zaman hala durdurulabilen birçok inşaat projesi askıya alınmış olacak.”

 

Bunun sorumlusu, yüksek faiz oranları, gereksinimler ve düzenlemeler nedeniyle yüksek hükümet engelleri ve yüksek inşaat maliyetlerinden oluşan “zehirli bir karışım”dır. İklim koruma gereklilikleri nedeniyle devlet, bina ve yaşamda çok önemli bir fiyat etkeni haline geldi: “Enerji tasarrufu vidası açıkça devrildi. Yeni bina, esas olarak abartılı enerji standartları nedeniyle başarısız oluyor. Yüksek faiz oranlarıyla birlikte, ticari proje geliştiricileri ve özel inşaatçılar artık istifa ediyor.”

 

Belediye, kooperatif ve kilise konut şirketleri de bazı durumlarda tamamen yeni inşaat sektöründen çekiliyor. Uygun fiyatlı ve sosyal konut inşaatını ilerletmek için taahhütleri gereklidir.

 

Federal hükümet, politikasını sosyal konutların inşasına ve düşük ve orta gelirli hanelerin de karşılayabileceği yaşam alanlarının yaratılmasına odaklamalıdır. “Aşırı derecede konut sıkıntısı yaşıyoruz. Bu nedenle artık önemli ölçüde daha fazla daire inşa etme meselesidir. Hükümetin kendisi yılda 100.000 sosyal konut biriminin damgasını vurdu. Ancak bundan çok uzaktayız. Bu nedenle, artık makul kalitede nicelikle ilgili olmalı: Verimlilik Evi Standardı 70’te Bina Enerjisi Kanunu’na (GEG) göre inşa ettiğimiz her şey, şu anda Almanya’da sahip olduğumuz bina dokusunun yüzde 98’inden daha iyi. Ve Avrupa’nın sunduğu en iyi şeylerden biri” diyor Metzger.

 

Yapı Malzemeleri Endüstrisi Derneği Başkanı, Federal İnşaat Bakanı Klara Geywitz’i (SPD) destekliyor: “İnşaat Bakanlığı’nın yeni amortisman atağı doğru yönde ilerliyor: Kısa vadede yatırımcıları şimdi rahatlatmak iyi. Bu, onaylanmış ancak henüz başlamamış projelerin uygulanmasına yardımcı olur. Ve daha da fazla proje geliştiricinin, yapı malzemesi üreticisinin ve inşaat şirketinin iflas etmesini önlüyor” diyor Katharina Metzger.