Fas’ta kurulan MDF Marpan Proje Genel Koordinatörü Sn. Mehmet ŞEN ile Yaptığımız Röportaj.

MDF Marpan Proje Genel Koordinatörü Sn. Mehmet ŞEN ile MDF Marpan Fas yatırımındaki son gelişmeler hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

-Mehmet Bey öncelikle yeni yatımızınız hayırlı olsun. Geçen aydan bu yana ne gibi yeni gelişmeler oldu?

+MDF Marpan Fas yatırım çalışmalarımız kapsamında Almanya Dieffenbacher Firması Satış Müdürü Sn. Tilman HELMER,Dieffenbacher Proje Yöneticisi Işık Zorcu, MdfMarpan Proje Müdürünün Hamdi Sagesen,ÇELIK YAPI firması EGM Bilecik, Hanex Firmasının Sahibi Sn. Cihan AYLA ve ben, Yatırım Genel Koordinatörü olarak, bir teknik toplantı gerçekleştirdik.

-Mehmet Bey tesisin teknik özellikleri hakkında biraz bilgi verir misiniz?

+MDF Marpan olarak Fas’ta yatırımını planladığımız çalışmalarımızda Rabat Şehrinde var olan Orman Ürünleri Entegre Tesisimizin üretim paletini genişletiyor, aynı zamanda da teknolojilerimizi yeniliyoruz.

Yatırım Kapsamında:

1.Yıllık 19 Milyon M^2 kapasiteli MDF Parke/Flooring Hattı

2.Günlük 1000 M^3 kapasiteli MDF Üretim Hattı

3.Melamin Kaplama Presi ve Short-Cycle Melamin Presi

4.Emprenye Hattı 80 Milyon M^2 yıllık kapasite

5.İnce MDF Aralık Boyama Print Hattı

6.Tutkal Üretim ve Kimya Tesisleri

7.Biomass 7MVe Elektrik Üretim Entegre Hattı

İnşasına ve bu bağlamda Rabat şehrindeki Yatırım Faaliyet çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. Proje yatırım kapsamında Rakip olacak firmaları uzun süredir araştırıyoruz, onların üretimlerini çeşitli yabancı araştırma kurumları Ar-ge departmanlarında araştırdık ve makina seçiminizi buna göre yaptık. Çalışmalarımızda verimlilik ile kalite yönetimi arasında çok yakın temas kurarak proseslerimizde üretim çeşitlerini gerçekleştireceğiz.

Bazı metroda ve üretim kavramlarının uzun süredir kullanıyor olması onların doğru olduğu anlamına gelmez. Mdf Marpan bu kavramları uluslar arası düzeyde araştırarak Fas ülke yatırımına karar vermiştir.

Mdf Marpan üretim tesislerinde Türkiye ve diğer yurt dışı firmalar ile rekabet edebilmesi için İnsan-makina ilişkisine önem verecek deneyimli  insan kaynakları yönetimi ile Fas ülkesinde yoluna ve yatırımına devam edecektir.

Bu yönetim şekli ile proseslerde rekabet gücü yüksek farklı nitelikli  özel  üretimleri gerçekleştirecektir. Uzun süredir TUBİTAK Türkiye’de araştırmacı olarak  bulundum .Bu çalışmaları Ekip arkadaşlarımız ile proseslerimizde gerçekleştirmeği hedefliyoruz.

-Mehmet Bey tesisin hedefleri nedir?

+Fas odaklı yatırımlarımızda, müşteri memnuniyeti ve kalite odaklı bir organizasyon yapısı ile hareket etmektedir. Bu bağlamda MDF Marpan yatırım hedeflerine müşterilerine en üst düzeyde kalite standartlarına bağlı kalarak hizmet edecektir.

Sürekli değişimin hâkim olduğu bir dünyada yaşıyoruz ve bu sürekli değişim sırasında eski teknolojilerin yerlerini sürekli olarak yenilerine bıraktığı biliyoruz. Bu değişimler, yeni metotların ve yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlıyor bu bağlamda MDF Marpan Grubu sürdürülebilir ve gelişime odaklı bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Bu çalışmalar sırasında ise kaliteden ve müşteri memnuniyetinden asla taviz vermiyoruz.

Fas’taki eylemlerimizi istikrarlı bir şekilde hedeflerimize odaklanarak büyütmek istiyor, yaratıcılık, iş birliği ve mükemmeliyetçilik ilkelerini temel alan ekibimiz ile müşterilerimize kaliteyi en iyi süreçte ürün çeşitliliğiyle birlikte sunmayı planlıyoruz. İşlemlerimizde, yatırımlarımızda tek hedefimiz Uluslararası standartları yakalamak ve müşteri memnuniyetini sağlamaktır.

Bu çalışma anlayışı ile MDF Marpan Fas olarak sektördeki Dünya çapında bilinen isimler arasına girmeyi başaracağına inanmaktayız. Bu bağlamda yatırımlarımız aracılığıyla yapacağımız yeni atılımlar, az önce bahsettiğim anlayışımızla, becerikli insan kaynaklarımızla ve güvenilir teknik ve teknolojik alt yapımız ile Fas Devletine ve ülkemize hizmet edecektir.

-Mehmet Bey eklemek istediğiniz başka bir husus var mıdır?

+MDF Marpan Fas yatırımları başta doğaya ve insana olan saygısı sonrasında ise sürdürülebilirlik ilkesi ile üretmeye Rabat Şehrinde devam edecektir, bu bağlamda tüm yatırımlarımız doğa ve insanla uyumlu olacaktır.

Bunlarla beraber uzun gözlem ve araştırmalarımız sonucu Fas Devletinden alt yapı ihtiyaçlarını, ülke yapısını, ülkenin ekonomik durumunu ve var olan iş gücü yapısını tespit ederek çalışmalara başladık. Şimdiden emeği geçen ve geçecek herkese teşekkürler.

Bu arada Fas’ta üst yönetim kadememiz Rabat Şehrinde hem Türk hem de Faslı yetkililerle iletişim kurmaya devam etmektedir.

Sol taraftaki Fas Rabat Büyükelçiliği Maslahatgüzarımız Sn. Efe CEYLAN

Sağ taraftaki Rabat Ticaret Ateşesi Sn. Mehmet Ali ORAN.

Kendilerine halihazırda kurulu tesisimiz gezdirildi ve yeni kurulacak MDF Fabrikası ile ilgili genel bir bilgi verildi.