FİLLİ BOYA’DAN ÇOCUK ODALARINA ÖZEL RENK ÖNERİLERİ

Filli Boya, “Çocuklarda Renk Etkisi” koleksiyonuyla, renklerin çocukların gelişimine, yaratıcılığa ve öğrenmeye olan etkisini ortaya koyarak tüm ailelere rehberlik ediyor.

Okulların açılmasının giderek yaklaştığı bu günlerde çocuklar tatilin son günlerinin tadını çıkarırken, aileler de çocuklarının daha başarılı bir eğitim yılı geçirebilmeleri için gerekli hazırlıkları yapıyor. Başarılı bir eğitim hayatı için dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de; çocukların zamanının çoğunu geçirdiği çalışma odalarında kullanılacak rengin seçimi oluyor.

Ülkemizin psikolog eşliğinde hazırlanan ilk renk koleksiyonu olma özelliğini de taşıyan “Çocuklarda Renk Etkisi” renk koleksiyonu ile çocuğunuza sağlıklı bir yaşam alanı oluşturabilir, başarısını arttıracak doğru renk tercihlerini yapabilirsiniz.

Filli Boya “Çocuklarda Renk Etkisi” koleksiyonunda renklerin gücü, tanımı, temel öğeleri, çocuklar üzerindeki etkileri ve yaş aralığına göre doğru renk kullanımı konularında çocuklar ve renkler arasındaki güçlü bağ anlatılırken çocuklara özel doğru renk önerileri sunuluyor.

6-9 YAŞ

Okula başlayan çocukların tercihi genellikle sıcak renklerdir. Kırmızılardan, sarılardan, turunculardan hoşlanırlar. Bu yaş grubu çocukların odalarının renkleri çok uyarıcı renklerden olmamalıdır. Mavi, iyi bir uykuya olanak sağlar. Maviyi seçerken koyu mavi değil daha açık mavi seçilmelidir. Bilim insanları yeşilin okula giden çocukların okuma hızında ve anlama becerisinde iyileşme yaratabildiğini belirlemiştir. Hem kaygıyı azaltan hem de akademik olarak faydalı bu rengi çocuk odalarında biraz fazla kullanmakta bir sakınca yoktur. Sarı, mutluluk ve neşeyle ilişkilendirilen bir renktir. Yapılan çalışmalara göre motivasyonu ve konsantrasyonu artırmaya yardımcıdır. Turuncu ise, hassas ve içine kapanık çocuklar için uygun bir renktir. Turuncu tonları dışa dönüklüğü, kendine güveni artıran renklerdir.

Ergenlik Dönemi

Ergenlik döneminde genellikle dürtüsellik azalır ve olgunlaşma başlar. Mavi, özellikle bu yaş grubu için huzur ve sakinlikle ilişkili bir renktir. Duvarlarda kullanıldığında öğrenmeyi destekleyici etkisi bulunmaktadır. Düşünmeye yardımcı diğer bir renk de gridir. Gri uygun kullanıldığında rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etki yaratır. Bir konu üzerinde düşünürken kolay odaklanma için fayda sağlar. Sarı gibi sıcak ve parlak renklerle birlikte kullanıldığında etkisi

artar. Menekşe ve mor ile birlikte kullanıldığında şık ve sıcak bir ortam oluşturulmasını sağlar. Ergenler ve lise öğrencileri için hem çalışma odası hem de uyuma amaçlı kullanılan odalarda yeşil renk kullanılabilir. Öğrencilerin ders çalışırken zaman zaman yeşil renge bakmaları hata yapma oranlarını azaltıp daha fazla konsantre olmalarını sağlayabilir. Konsantrasyon için bir başka renk önerisi de bejdir. Rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkisi vardır. Orta ergenlik döneminde (15-17 yaş arası) eflatun, lila ve mor da tercih edilen bir renk haline gelir. Çünkü bu renklerin de rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi vardır.