Formaldehit emisyonu için yeni AB sınırı 0,062mg/m 3 olarak belirlendi

Formaldehit emisyonu için yeni AB sınırları, Avrupa E1 sınıflandırmasının değerlerinin yarısıdır.

Formaldehit emisyonu için yeni AB sınırları, Avrupa E1 sınıflandırmasının değerlerinin yarısıdır

Formaldehit emisyonları belirli bir seviyeden sonra tehlikeli olabilir ve iş yeri güvenliğini etkiler

Ahşap endüstrisi için bir test ve belgelendirme kuruluşu olan Catas’a göre, Avrupa Komisyonu yaşam ortamlarının havasındaki formaldehit konsantrasyonu için yeni bir sınır belirledi.

14 Temmuz 2023 tarihinde yayınlanan yeni Yönetmelik 2023/1464 , özellikle ahşap bazlı ürünleri ve mobilyaları olası formaldehit kaynakları olarak dikkate alarak bu maddenin emisyonu için sınırı 0,062mg/m 3 olarak belirleyerek önceki değerleri düşürür.

Hüküm, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1989 yılında E1 sınıflandırmasının dayandığı 0,124 mg/m 3 olarak belirtilen değerin tam yarısı olan yeni bir sınır öngörmektedir .

 

E1, bugüne kadar sadece Catas’ın belirttiği gibi sektörün “kabul edilmiş standardı” değil, aynı zamanda İtalya dahil birçok Avrupa ülkesi tarafından yasal olarak kabul edilen referans sınıfıdır.

 

Catas, ilk kez, tüm Avrupa ahşap ve mobilya sektörünün, E1 sınıflandırmasının aksine, AB’ye ithal edilen tüm ürünleri de kapsayan tüm Avrupa ülkeleri tarafından uygulanması gereken kesin bir “kural”ı Avrupa makamlarından benimsemesi gerektiğine inanıyor.

 

Sektördeki firmaların yeni yönetmeliğe uyması için üç yıl süre verilecek. Bu süre, Avrupa Kimyasallar Ajansı’nın (ECHA), ilgili Avrupa dernekleri ve kuruluşlarının da katılımıyla test yöntemlerine ilişkin uygun yönergeleri tanımlaması için gereklidir.

 

Yeni düzenleme ve piyasadaki olası sonuçları, ahşap ve türevlerinin işlenmesiyle uğraşan şirketleri temsil eden İtalyan derneklerinin federasyonu FederlegnoArredo ve her ikisi de ahşap ve türevlerini işleyen şirketleri temsil eden FederlegnoArredo ve Catas tarafından 26 Temmuz’da düzenlenen bir web seminerinde sunuldu. sektör firmalarının ihtiyaçlarını yönetmeliğin masaya yatırılmasına çalışıldı

FederlegnoArredo Çevre ve Döngüsel Ekonomi Ofisi başkanı Omar Degoli, “Formaldehit kısıtlamasının kesinlikle Avrupa düzeyinde tekdüzeliği geri getirme avantajı var: Şirketler, ürünlerinin çoğu için piyasada zaten uyumlu çözümlere sahip” dedi.

“Son teslim tarihine tamamen hazır olmak için, tüm ürünlerin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için gereken sürenin ve depoların cirosunun değerlendirilmesi gerekecektir.

 

“Aynı dikkatin, diğer ülkelerden Avrupa’ya ithal edilen ürünler ve yarı mamul ürünler üzerinde yeni limitlerle uyumlu olacak şekilde yeterli kontrollerle piyasa gözetimine de verileceğini umuyoruz.”

 

Catas’ın baş müdürü Franco Bulian, “Ürünlerin yeni sınırlara uygunluğunu ölçmeye hazırız” yorumunu yaptı. “Avrupalı ​​yetkililerin belirleyeceği yönergeler, yakında ‘türetilmiş’ olarak adlandırılan yöntemleri de kullanabilmemize izin verecek, prosedürleri basitleştirecek ve şirketlere gerekli analitik kontrollerde yardımcı olacaktır.

 

“Bir hususun altını çizmek isterim ki, Avrupa’nın belirlediği bu tür katı önlemler, uluslararası senaryodaki diğer limitlerle karşılaştırmayı da değiştirecek: Yeni AB düzenlemesinden önce genel olarak Amerika pazarında şu anda uygulanan limitlerin üzerindeydik, şimdi ise durum tam tersidir ve sonuçları kolayca tahmin edilemez.

 

“Üstelik bu yeni yönetmelik, Avrupa’nın ürün güvenliğine yönelik somut adımlara doğru ne kadar kararlı bir şekilde ilerlediğini gösteriyor. Yapıştırıcı ve boya gibi ürünlerde diizosiyanat kullanımının azaltılmasına yönelik son düzenlemeler veya melamin konusunda yapılanlar, AB’nin sektörümüzü de ilgilendiren güvenlik konularına ne kadar önem verdiğini açıkça göstermektedir.”